Kā parastu olu pārvērst par gumijas olu. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aicinām vecākus kopā ar bērniem pievērsīsimies olu pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par olām, to uzbūvi un lauztu dažus stereotipus.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Gumijas olas

Eksperiments veicams tikai pieaugušo klātbūtnē! Pēc darba ar jēlām olām noteikti jānomazgā rokas, jo uz olas čaumalas var būt salmonellas.

Nepieciešams:

  • 2 vai 3 nevārītas olas
  • ūdens
  • galda etiķis
  • 2–3 burciņas ar vāku
  • cimdi
  • papildus var izmantot kolu vai citu skābu šķidrumu (kafiju, apelsīnu sulu, citu limonādi).

Norise:

Paņem nelielu burciņu, ieliec tajā olu, palūdz, lai pieaugušais ielej burciņā etiķi tā, lai tas nosedz olu, un stingri aizver burkas vāciņu. Līdzīgi var izdarīt ar vēl vienu olu un kolu, ko ielej citā burciņā. Kontrolei uztaisi burciņu, kur ola atrodas ūdenī.

Noliec visas burciņas malā un aplūko pēc vienas, divas un trim dienām. Ko vari novērot katrā burciņā?

Etiķī un kolā esošā skābe reaģēs ar olas čaumalā esošo kalcija karbonātu (kaļķi), rodas ogļskābās gāzes burbuļi, kolas burciņā, visticamāk, tos novērot būs grūti šķidruma krāsas dēļ, kā arī pati limonāde ir gāzēta.

Pēc trim dienām uzvelc cimdus un uzmanīgi noskalo olas zem ūdens strūklas. Ko vari novērot?

Skaidrojums:

Etiķis būs izšķīdinājis visu olas čaumalu, un olu aptvers tikai membrāna, kas atrodas zem čaumalas. Kolas gadījumā kolā esošā skābe, visticamāk, būs daļēji izšķīdinājusi olas čaumalu, padarot to nelīdzenu. Kolā esošā krāsviela būs iesūkusies daļēji izšķīdinātajā čaumalā. Ja kolas vietā tiek lietots cits šķidrums, visticamāk, čaumala būs šķīdusi mazāk.

Ja ir ēsti saldumi, mutē dzīvojošās baktērijas no cukuriem ražo skābi. Šī skābe var šķīdināt zobu emalju līdzīgi kā skābe šķīdina olu čaumalas, tas veicina zobu bojājumu attīstību. Tādēļ būtiski mazgāt zobus, lai iztīrītu zobu starpās sakrājušās ēdiena paliekas un baktērijas.

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2023. gada 4. aprīlī.

Svinam Lieldienas

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti