5 grāmatas bērniem, kuri negrib tīrīt zobus

Vai jūsu ģimenē aug bērns, kuram ļoti nepatīk tīrīt zobus? Zobārsti apgalvo, ka veseli zobi ir veselības un pašapziņas garants. Taču kā gan pierunāt mazo ķiparu par zobiņiem parūpēties? Krāšņas, aizraujošas un humora pilnas grāmatas var būt lielisks palīgs arī šīs problēmas risināšanā.

Rakstu sērijā "5 + 5" piedāvājam piecu grāmatu izlasi, kuru centrā rūpes par zobu veselību, bet uz pieciem svarīgiem jautājumiem bērnu zobu kopšanu atbildes sagatavojusi bērnu zobārste, daktere Arina Burnašova.

Lina Žutaute "Kika Mika un Zobu fejas balle"

No lietuviešu valodas tulkojusi Marika Taube

Izdevējs – "Zvaigzne ABC"

Lietuviešu autores Linas Žutautes grāmatu sērija par nebēdnīgo Kiku Miku būs lielisks palīgs dažādās dzīves situācijās, bet vecāki un vecvecāki visvairāk novērtē grāmatu "Kika Mika un Zobu fejas balle", kas ar aizraujošas pasakas palīdzību pārliecina – lai gan zobus tīrīt ir garlaicīgi, tomēr tas noteikti jādara. Turklāt – ne tikai iespējamo caurumu dēļ. Netīri un bojāti zobi liegs ieeju Zobu fejas pilī, kur uz krāšņu balli pulcējas visi, kas kārtīgi tīra zobus, arī pirāti un daiļais princis. Kikas Mikas tēls ir izveidots dzīvs un patiess, un mazajiem lasītājiem tas ļauj noticēt brīnumiem, Zobu fejai un, jā, arī zobu tīrīšanas nepieciešamībai. Grāmatu vēl aizraujošāku veido uzdevumi, kurus lasītāji var pildīti līdz ar Kiku Miku. Lai gan balle meitenei liegta, viņa neatlaidīgi vēlas tajā nokļūt, tāpēc ir gatava tikt pāri aizmirsto zobu birstīšu purvam, iziet zobu pastas labirintu un atšķetināt zobu diegu ceļu. Grāmatas lappusēs krāšņi uzzīmētas zobu birstes un citi ar zobu tīrīšanu saistīti priekšmeti, un var droši apgalvot, ka pēc šīs bilžu grāmatas iepazīšanas zobu tīrīšana vairs nekad nešķitīs garlaicīga.

Linas Žutautes bilžu grāmata vēsta par to, cik būtiski zobu kopšanu apgūt jau agrā vecumā, kad mutē vēl tikai piena zobi. Jautājums ekspertei – kāpēc svarīgi rūpīgi kopt arī piena zobus?

Atbild bērnu zobārste, dr. Arina Burnašova: "Zobu tīrīšanu obligāti ir jāsāk jau ar pirmā piena zoba izšķilšanos. Tie ir jātīra gan no rīta, gan vakarā. Valda mīts par piena zobiem: "Nekas, izkritīs un izaugs jauns". Diemžēl šāds mīts rada iespaidu, ka piena zobi nav svarīgi, un par to kopšanu nav īpaši jāsatraucas. Tieši pretēji – tie ir pamats bērna zobu veselībai un kopējās veselības un dzīves kvalitātei nākotnē. Savā "Instagram" profilā (your_dr.arina) arvien skaidrāk uzsveru sekas, ar kādām saskaras bērnu zobārsts, ja netiek rūpīgi kopti piena zobi – neskaitāmi caurumi, iekaisušas smaganas un vairāku piena zobu raušanas ir bērnu zobārstu ikdiena. Zināšanu trūkums par piena zobu kopšanas nozīmīgumu bērnam var radīt problēmas sakodienā, runas attīstībā, nepareiza žokļu attiecībā, estētiskas problēmas utt., kas var iedragāt bērna pašapziņu un galvenokārt ietekmēt veselības kopējo stāvokli."

Sāra Kekeleinena "Pēnelopes zobu tracis"

Māksliniece Rēta Niemensivu

No somu valodas tulkojusi Gunta Pāvola

Izdevējs – "Latvijas Mediji"

Pēnelope ir viens no tiem bērniem, kuram nav garlaicīgi ne mirkli. Ja nu pēkšņi sagadījies tā, ka nav nekā darāma, tad taču var izdomāt gan nodarbošanos, gan visu ko citu. Dienā, kad Pēnelopei sāk kustēties pirmais piena zobs, meitenes fantāzija dzirkstī un sasmīdina ikvienu grāmatas lasītāju. Kas gan ir tas, kas tur mutē kustas? Un kas notiks, kad zobiņš būs izkritis? Tik daudz fantāzijas un nebēdnību ir mazās Pēnelopes prātā, un grāmatā tas krāšņi iedzīvināts ilustrācijās. "Pēnelopes zobu tracis" ir grāmata ne tikai par zobu kopšanu, tas ir stāsts par bērnu dzīvo iztēli, kurā iespējams itin viss, arī zobu laumiņu pārvēršanās par glaumiņiem, laumiņu nejaukajiem brālēniem. Stāsts palīdzēs sagatavoties brīdim, kas ļoti svarīgs katra bērna dzīvē – piena zobu izkrišanai, kas ir satraucoši un reizēm pat ļoti bailīgi. Nebēdnīgās Pēnelopes piemērs aicina nebaidīties, bet uzdot jautājumus, izzināt un izpētīt zobu veselību. Jo zinošāki esam, jo drošāki un veselāki.

Somu autores Sāras Kekeleinenas bilžu grāmata "Pēnelopes zobu tracis" būs jauks palīgs brīdī, kad piedzīvojat bērna pirmā piena zoba izkrišanu. Kā šajā situācijā rīkoties vecākiem? To lieliski ilustrē grāmata un uz jautājumu – kā rīkoties, ja kustas piena zobs? – atbild arī bērnu zobārste, dr. Arina Burnašova: "Parasti piena zobi izkrīt paši. Tomēr, ja piena zobs nekustas un zem tā jau šķiļas pastavīgais zobs, tad noteikti labāk atrādīties zobārstam."

Džesika Martinello "Pat briesmoņi tīra zobus"

Mākslinieks Greguārs Mabīrs

Tulkojusi Laura Romanovska

Izdevējs – "Latvijas Mediji"

Domājams, ka ikviens no mums zina kādu pieaugušo, kas baidās no zobārsta. Taču Džesikas Martinello bilžu grāmatas "Pat briesmoņi tīra zobus" galvenā varone baidās ne tikai no tā. Arī briesmoņi ir visai biedējoši, bet zobu tīrīšana savukārt ārkārtīgi garlaicīga. Kādu vakaru meitene savā vannasistabā atklāj briesmoni, kurš… tīra zobus. Grāmatas lappusēs pamazām atklājas, ka par zobu veselību rūpējas arī Pagultes briesmonis, Pagraba briesmonis un daudzi citi mošķi, jo tīri zobi ļauj izvairīties no visbriesmīgākā no briesmoņiem – Caurumu briesmoņa. Bilžu grāmata ar krāšņajām ilustrācijām aizraus jaunākā vecuma lasītājus. Tās pievienotā vērtība ir ne tikai padomi zobu kopšanā, bet arī sirsnīgie varoņi, kas ļauj mošķus un dažādus bērnu pasaulē aktuālos briesmonīšus ieraudzīt pavisam citā gaismā. Iepriecinoši, ka zobārsts grāmatas lappusēs nav tēlots kā briesmonis, bet gan kā supervaronis. Domājams, ka arī kādam pieaugušajam tas ļauj paraudzīties uz zobārsta apmeklējumu ar citām acīm. Jauka, sirsnīga, uzmundrinoša un iedvesmojoša bilžu grāmata tiem, kam zobu kopšana šķiet varen garlaicīga.

Zobus tīra visi, un arī pie zobārsta regulāri jādodas ikvienam. Kā bērnos neveidot bailes no zobārstiem? Ko varam sagaidīt modernā zobārsta kabinetā mūsdienās? Divi jautājumi ekspertei drošākai sajūtai zobārsta kabinetā.

Atbild bērnu zobārste, dr. Arina Burnašova: "Lai neveidotu bailes, noteikti svarīgi saprast, no kā tad bērni baidās un kas ir baiļu pamatā. Izprotot bērna dabu un psiholoģiju, iespējams mazināt bērna bailes. Taču atkal jāuzsver lielo ietekmi un nozīmi, ko uz bērnu var radīt vecāki, kuri pavada bērnu pie zobarsta. Īpaši, ja pieaugušais pats baidās. Bērnam jājūt drošs atbalsts no pavadošās personas, bet diemžēl praksē ir piemēri, kad vecāks dusmojas vai draud bērnam, ja viņš neļauj labot zobus. Šādās situācijās, lai pasargātu bērnu no vēl lielāka stresa, es palūdzu vecākus uzgaidīt ārpusē. Profilakse, regulāri zobārsta apmeklējumi un, protams, savas sliktās pieredzes nenodošana bērnam – galvenie ieteikumi bērnu baiļu mazināšanai. Zobārsta apmeklējums (īpaši nesāpīgs) nostiprinās drošības sajūtu.

Bērni ir dažādi, un katram ir savi pārdzīvojumi. Bet mūsu galvenais uzdevums – kopīgi pārvarēt tās! Mūsdienās zobārsta kabinetā tiek izmantotas modernas zobārstniecības tehnoloģijas, taču bez tā lielākā vērtība, ko varam sniegt mazajiem pacientiem, ir cieņpilna un iejūtīga attieksme. Bērns nebaidās, ja viņš uzticas!"

Sergejs Timofejevs "Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi"

Māksliniece Rūta Briede

Izdevējs – "Liels un mazs"

Cukurs bojā zobus. Tas nu reiz ir neapstrīdams fakts. Taču bruņiniekam tur, augstajā tornī, šī informācija kaut kā bija paskrējusi garām, un viņš katru dienu apēda kaudzēm konfekšu. Iznākumu jūs, protams, nojaušat – bruņiniekam sāka sāpēt zobi. Kā īsts kareivis, viņš ir gatavs cīnīties pret konfekšu fabrikām un ražotājiem, taču zobu sāpes tas nemazina. Ko nu darīt? Sergeja Timofejeva asprātīgā pasaka par bruņinieku un viņa ļoti sāpošajiem zobiem ir pamācošs, bet ne didaktisks stāsts par zobu kopšanu. Pasakas elementi un grāmatas ekspresija šo veido par bērniem saprotamu un ļoti jautru stāstu, savukārt bruņinieka tēls liek just līdzi, pasmaidīt un arī padomāt par mazo lasītāju konfekšu mīlestību. Arī zobārstam šajās lappusēs svarīga loma, tāpēc grāmata būs iespēja vēl vienu reizi aprunāties gan par zobu tīrīšanu, gan par to, cik svarīga loma zobu veselībā ir zobārstam. Smieklu pilna pasaka, kas īpaši patiks pirmsskolēniem, bet noderēs ikvienam, kas konfektes garšo tikpat ļoti kā grāmatas varonim bruņiniekam.

Sergeja Timofejeva pasaka stāsta par konfekšu ne tik pozitīvo ietekmi uz zobu emalju. Jautājums ekspertei – ko bērnu zobiem nodara cukurs un saldumi, un cik daudz tiešām ir par daudz?

Atbild bērnu zobārste, dr. Arina Burnašova: "Visa pārtika un dzērieni, ko mēs uzņemam, nonāk mūsu organismā caur muti. Kad mēs ēdam, rodas aplikums no pārtikas produktiem un mutē esošās baktērijas sāk savu darbību. Baktērijas, lietojot cukuru, mutē rada skābi. Tas nozīmē, ka katru reizi, kad lietojam cukuru, baktērijas izdala skābes, kas bojā zobus.

Ļoti svarīgi ir tas, cik daudz un cik bieži uzturā tiek lietots cukurs. Mēs varam atļaut saviem bērniem ēst saldumus (cukuru), bet ierobežotā daudzumā un ar noteikumu, ka 2x dienā zobiņi tiek rūpīgi tīrīti."

Stefānija Bleika "Palīgā! Negribu zobārstu!"

No franču valodas tulkojusi Kristīne Skrīvele

Izdevējs – "Zvaigzne ABC"

Pirmajā brīdī varētu šķist, ka Stefānijas Bleikas bilžu grāmata par visai ekspresīvo zaķēnu Simonu un viņa pirmo gājienu pie zobārsta šajā sarakstā nemaz neiederas. Tomēr vēlos iedrošināt vecākus tomēr piedzīvot šīs lappuses, kurās ir gana daudz baiļu, bet vēl vairāk drosmes. Kad zaķēnam Simonam sāk sāpēt zobs, ir skaidrs, ka bez zobārsta neiztikt. Lāča pakalpojumu izdara zaķēna draugs, kurš zobārstu iedomājies par nejauku briesmoni. Noslēgumā gan izrādās, ka zobārste ir ļoti jauka, bet pati procedūra – pat ļoti garšīga. Kad ar meitu pirmo reizi devāmies pie zobārsta, man ļoti palīdzēja tieši zaķēna Simona pieredze. Zobārsta kabinetā bija tieši tāds pats krēsls, kādu bijām sīki izpētījušas grāmatas lappusēs, un man kā mammai atlika vien atsaukties uz drosmīgo zaķēnu Simonu un pārvērst šo notikumu par īstenu piedzīvojumu. Grāmata noteikti rosinās sarunas par to, ka reizēm iedomas ir daudz šaušalīgākas nekā patiesība, ka bieži vien esam daudz drosmīgāki, nekā pašiem šķiet, un ka svarīgi ir uzticēties speciālistiem, šajā gadījumā – zobu dakterim.

Stefānijas Bleikas bilžu grāmata "Palīgā! Negribu zobārstu!" atgādina par to, cik svarīga pirms zobārsta apmeklējuma ir iepriekšēja sagatavošanās. Ko par to saka zobārste? Jautājums ekspertei – kā gatavoties pirmajai vizītei pie zobārsta?

Atbild bērnu zobārste, dr. Arina Burnašova: "Ir svarīgi pareizi sagatavot bērnu pirmajai vizītei pie bērnu zobārsta. Veiksmīga pirmā vizīte var pozitīvi ietekmēt bērna vispārējo attieksmi pret zobu veselības uzturēšanu un zobārsta apmeklējumu ilgtermiņā. Parasti tieši pirmās vizītes bērnam paliek atmiņā visu mūžu. Iznākums ir atkarīga gan no ārsta, gan arī no vecākiem. Svarīgs uzdevums ir saruna ar bērnu pirms vizītes, godīgi un atklāti runāt ar bērnu par apmeklējumu un paskaidrot, ko ārsts darīs, ka zobārsts nedarīs neko sliktu. Ļoti svarīgi ir nebiedēt bērnu ar vizīti. Tāpat būtisks faktors ir piemērota laika izvēle – vislabāk plānot apmeklējuma laiku, kad bērns ir izgulējies un paēdis."

5 dakteres Arinas Burnašovas ieteikumi un padomi vecākiem

  1. Zobu tīrīšanu sāciet jau ar pirmā piena zoba izšķilšanos. Tīriet pirmos zobiņus ar zobu birsti un zobu pastu, kas satur fluorīdu.
  2. Uz pirmo vizīti nāciet ar pirmā piena zoba izšķilšanos vai ap 1 gada vecumu.
  3. Neatlieciet zobārsta apmeklējumu līdz brīdim, kad bērnam zobiņš jau sāp. Iesaku zobārstu apmeklēt divas reizes gadā, lai bērnā radītu drošības sajūtu.
  4. Rūpējieties par bērna zobu veselību un izglītojieties jautājumos, kas saistās ar šo tēmu, jo tas var sniegt milzu ieguldījumu bērna zobu veselībā un bērna veselībā kopumā ilgtermiņā.
  5. Tīriet zobus divas reizes dienā, no rīta un vakarā, izmantojot zobu birsti, zobu pastu, kas satur fluorīdu, un zobu diegu (vakaros).

Ko lasīt? Idejas un izlases

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti