Šefpavārs Nils Ģēvele – no Mālpils profesionālās vidusskolas līdz «Michelin» ceļveža izcilības balvai

Šefpavārs Nils Ģēvele ir talantīgs savas nozares pārstāvis ar degošām acīm, nedaudz viltīgu smaidu un pārliecību par sevi, kurš savu profesionālo ceļu veidojis ar azartu, centību un aizrautību. Nils ir absolvējis Mālpils profesionālo vidusskolu, savu karjeru ēdināšanas nozarē sāka kā konditors, kur dalība nacionālā jauno profesionāļu meistarības konkursa "SkillsLatvia 2017"* bija kā atspēriena punkts viņa tagadējā karjerā. Nils LSM.lv atzīst, ka ēdiena gatavošana ir ne tikai sirdslieta, bet arī veids, kā viņš komunicē ar pārējo pasauli, savukārt viņa sapnis ir spēt nostrādāt savā profesijā līdz cienījamam vecumam. 

Nils Gēvele – restorāna "FERMA" šefpavārs, vairāku apbalvojumu, tajā skaitā Latvijas Gada pavārs 2022", Bocuse d'Or Latvijas atlases uzvarētājs un "Michelin" ceļveža "Jaunā šefpavāra" izcilības apbalvojuma ieguvējs.

 

 

Saruna ar Nilu norisinājās restorānā "FERMA", kur viņš strādā par šefpavāru.

Jaunais pavārs mūs sagaidīja ar smaidu, laipni piedāvāja ieņemt jebkuru mums tīkamo vietu restorānā. Gatavojoties sarunai, pamanījām, ka restorānā nupat bija ienākuši vairāki cilvēki, un daži no tiem Nilu jau labi pazina. Radās sajūta, ka esam ciemos pie gādīga saimnieka, kurš ir lepns sagaidīt ikvienu savu viesi.

Gatavoja savai ģimenei

Nilam jau bērnībā patika gatavot – meistaroja brokastis un pusdienas saviem jaunākajiem brāļiem un māsām. Zīmīgi, ka visa Nila ģimene bija aizrāvusies ar ēdiena gatavošanu – mamma ir bijusi pavāre, tētim brīvdienās patika rosīties virtuvē. Taču Nils atzīst, ka sākotnēji pavāra profesiju nav apsvēris nopietni: "Jau biju sācis apgūt citu profesiju, bet ar laiku praktizējot sapratu, ka tomēr ēdiena gatavošana ir tas, kas mani interesē visvairāk."

Nils ir absolvējis Mālpils profesionālo vidusskolu. Atbildot uz jautājumu, kāda, viņaprāt, ir profesionālās izglītības lielākā priekšrocība, viņš pārliecinoši atbild, ka tā ir iespēja agrā vecumā apgūt profesiju un uzsākt darba gaitas izvēlētajā nozarē:

"Būtībā, pēc klasiskām 12 klasēm vēl atliek vienu gadu pamācīties, un tu absolvē jau ar konkrētu profesiju kabatā. Turklāt – ja prakses vietā  sevi labi pierādi un izveido labas darba attiecības, tas var ielikt pamatus veiksmīgai turpmākai karjerai."

Labi pavāri vienmēr būs pieprasīti

Profesionālā vidējā izglītība Latvijā:

  • Šobrīd Latvijā ir 53 profesionālās izglītības iestādes;
  • 2023. gadā profesionālās izglītības programmās uzņemti 10,9 tūkstoši audzēkņu, savukārt absolvējuši 5,9 tūkstoši audzēkņu;
  • Profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem ir iespēja saņemt stipendiju;
  • Ar diplomu par vidējo profesionālo izglītību var turpināt studijas augstskolās vai koledžās;
  • Pēc Ekonomikas ministrijas prognozēm, līdz 2030. gadam var veidoties darbaspēka iztrūkums ar profesionālo vidējo izglītību - līdz ~45,7 tūkstošiem nodarbināto;
  • Plašāka informācija par profesionālās izglītības iespējām Latvijā pieejama Nacionālā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv.
Šefpavārs uzskata, ka labam pavāram ir nepieciešams talants, bet tikpat svarīga ir arī vēlme gatavot un, protams, disciplīna. Turpinot sarunu, Nils skaidro: "Ja tu negribi stāvēt pie pannas, tad droši vien nav vērts mēģināt. Bet, runājot par disciplīnas nozīmi, būtiskākais ir tas, ka tu spēj laicīgi ierasties darbā un vienādi garšīgi gatavot katru dienu. Neapšaubāmi, jābūt arī centībai." 

 

Vērtējot ēdināšanas nozari Latvijā kopumā, Nils pauž pārliecību, ka labi pavāri vienmēr būs pieprasīti. Protams, ir restorāni, kas meklē pavārus tikai sezonas darbiem, taču ir daudz arī tādu restorānu, kas pavārus meklē pastāvīgam darbam, un darbs labā restorānā būs arī labi apmaksāts. Apgūstot šo profesiju, prakses laiks noteikti ir jāizmanto kā pirmais solis savā karjerā. Apdomājot Nils piebilst, ka liela loma ir arī cilvēka personībai  – cik viņš ir komunikabls, cik viegli spēj sastrādāties, cik ir gatavs palīdzēt citiem. "Ja esi kādai vietai īstais cilvēks, uzskatu, ka tā noteikti tevi atradīs," smaidot piebilst Nils.

Ēdiena gatavošana kā pašizpausmes veids

Ārpus darba Nilam patīk izmēģināt dažādas jaunas lietas un piepildīt sevi ar vēl nepiedzīvotām emocijām, kas vēlāk izpaužas viņa gatavotajos ēdienos: "Viss, ko es lieku uz šķīvja, ir rezultāts tam, ko redzu un sajūtu sev apkārt, piemēram, ejot pa mežu, būdams ceļojumā vai vērojot skaistu gleznu mākslas galerijā. Ļoti daudz dažādu sajūtu gūstu caur krāsām un mūziku. Tāpēc ēdiena gatavošana viennozīmīgi ir mans pašizpausmes veids."

Atbildot uz jautājumu, vai šefpavāram ir kāds mīļākais ēdiens, viņš saka, ka nekad neatteiktos no mammas gatavotā ēdiena, ko bieži baudīja bērnībā. Tomēr kopumā Nilam ir daudz iecienītu ēdienu un to izvēle drīzāk ir atkarīga no garastāvokļa. Kaut arī viņam īpaši tuva ir Vjetnamas virtuve, uz šķīvja patīkot apvienot vairākas pasaules virtuves: "Gandrīz katras valsts virtuvē varu atrast kaut ko, kas man tīk, un to es cenšos miksēt savās ēdienkartēs."

Nila profesionālais sapnis ir nostrādāt ēdināšanas nozarē visu dzīvi, lai būtu spēks strādāt virtuvē arī tad, kad viņš kļūs vecs: "Daudziem ir priekšstats, ka virtuvē var strādāt tikai līdz 35–45 gadiem, jo pēc tam veselība liek manīt par sevi. Mans sapnis ir savu veselību uzturēt tā, lai  arī 60 gados varu "paņemt" kādu maiņu un palīdzēt restorānā."

SkillsLatvia konkurss kā pagrieziena punkts karjerā

Savas karjeras sākumā Nils strādāja par konditoru restorānā "36. līnija". Viņš atceras, ka desertu gatavošana viņam ļoti patika, taču kādā brīdī atskārta, ka arī pārējo ēdienu gatavošana liekas tikpat interesanta. Un 2017. gadā, gatavojoties nacionālajam jauno profesionāļu meistarības konkursam SkillsLatvia, viņa profesionālajā karjerā notika pavērsiens:  "Man vajadzēja pierādīt, ka varu būt labs pavārs, jo startēju attiecīgā prasmju konkursā, kaut gan faktiski strādāju par konditoru. Savukārt pēc dalības pasaules jauno profesionāļu konkursā WorldSkills Kazan 2019 es sāku strādāt karstajā virtuvē. Tāpēc droši varu teikt, ka SkillsLatvia konkurss bija nozīmīgs  pagrieziena punkts manā karjerā."

Nils uzskata, ka ikvienam, kurš domā par dalību nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā SkillsLatvia, noteikti ir jāizmato šī iespēja: "Tu pacel savas profesionālās spējas citā līmenī

un šīs zināšanas un prasmes tev  noderēs visu turpmāko dzīvi. Tā ir lieliska iespēja redzēt, cik labs tu esi savā nozarē, kā arī saprast, ko vari iemācīties no citiem, tāpēc noteikti ir jāpiedalās!"

Bērnības sapņu izdzīvošana

Mūsu sarunas noslēgumā pievērsāmies Nila bērnībai un tam, par ko viņš bija sapņojis un kas viņu iedvesmo tagad. Nils atceras, ka tolaik televīzijas raidījumos redzēja dažādus šefpavārus un tagad apzinās, ka praktiski visi viņi ir bijuši vai nu viņa priekšnieki, vai nu tagad ir viņa labi draugi. Aizdomājoties Nils papildina: "Braucot arī uz dažādiem konkursiem, piemēram, nesen uz Bocuse d’Or konkursu Lionā, Francijā, pieķēru sevi pie domas, ka esmu redzējis vairākus cilvēkus – šefpavārus, kuru grāmatas man ir mājās. Tas liekas tā forši."

Savukārt, runājot par cilvēkiem, kuri Nilu iedvesmo, viņš nedomājot atbild: " Tādu cilvēku ir daudz! Es teiktu, ka tie ir lielākā daļa Latvijas šefpavāru, kurus esmu sastapis. Piemēram, mans pirmais mentors – šefpavārs Lauris Aleksejevs, noteikti konkursu SkillsLatvia, EuroSkills un WorldSkills eksperts Māris Astičs un Raimonds Zommers. Noteikti arī visi, kurus esmu redzējis bērnībā, skatoties televizoru, piemēram, Mārtiņš Rītiņš, Mārtiņš Sirmais."

Tiem, kuri šobrīd vēl tikai apsver domu apgūt pavāra profesiju, Nils iesaka pavērot sevi, lai saprastu, cik ēdiena gatavošana liekas saistoša: "Es teiktu tā,

ja mājās patīk gatavot un vienmēr, pat esot restorānā, šķiet, ka pats varētu šo pagatavot garšīgāk, tad noteikti jāapsver pavārmākslas virziens.

Šajā gadījumā pirmā lieta, ko vajadzētu izdarīt, – atrast vietu, kur ēdienu gatavošanu var pamēģināt praksē, piemēram, vasaras laikā kādā restorānā vai kafejnīcā, kur var pastrādāt, izjust virtuvi. Tas lielā mērā arī palīdzēs saprast, vai būsi gatavs strādāt tādā vidē." Vienlaikus šefpavārs aicina neapstāties un meklēt tieši sev piemērotu restorānu, jo katra vide un katrs restorāns ir citāds.

*"SkillsLatvia" ir nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti