Cik stipra ir ola? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aicinām vecākus kopā ar bērniem pievērsīsimies olu pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par olām, to uzbūvi un lauztu dažus stereotipus.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Cik stipra ir ola?

Uzdevumu veikt pieaugušo uzraudzībā! Pēc darba ar jēlām olām noteikti jānomazgā rokas, jo uz olas čaumalas var būt salmonellas.

Nepieciešams: 

  • 1–4 jēlas olas
  • divi pudeļu korķīši katrai olai
  • plakanas lietas, ko izmantos olu slogošanai, – žurnāli, plakans trauks, kurā var ieliet ūdeni, vai citi priekšmeti. Otrā variantā, vairākas olu kastītes ar jēlām olām (iepriekš jāpārbauda, vai kāda no olām nav ieplīsusi) un drosme.

Cik stipra ir ola? 1. variants

Tā kā olas ir nopaļotiem galiem, lai eksperiments izdotos vieglāk, izmantosim pudeļu korķīšus.

Noliec pudeļu korķīšus ar atvērumu uz augšu un katrā korķītī "iesēdini" vienu jēlu olu. Olai virsū uzliec otru pudeles korķi. Tagad esi ieguvis plakanu virsmu, uz kuras vari likt virsū slogu. Vieglāk slogot būs, ja noliksi vairākas olas, uz kurām noliksi kādu stingru pamatu – līdzīgi kā galdu ar kājām. Tagad, kad esi ieguvis platformu, vari pamazām likt klāt svaru uz platformas – žurnālus, grāmatas, klučus. Vai arī vari uz platformas uzlikt kasti, kurā lēnām lej ūdeni. Kā tev liekas, cik daudz svara varēsi uzlikt uz olas?

Cik stipra ir ola? 2. variants

Noliec olu paliktni ar jēlām olām un lēnām ar basu pēdu uzkāp uz tām. Kā tev liekas, vai olas izturēs tavu svaru?

Uz olām var arī novietot kādu pamatni, piemēram biezu kartonu, lai vienmērīgāk sadalītu svaru.

Skaidrojums:

Lai gan pati olas čaumala ir diezgan trausla, tā ir arkas formā. Arka vienmērīgi izdalīs spiedienu uz visām pusēm. Arkas tiek izmantotas arī arhitektūrā – arkāde ir vairāku arku secīgs apvienojums. Senajā romā akveduktu būvēšanā bieži izmantoja arkas.

Arī tavā organismā ir arkas – aplūko savu pēdu apakšu arī tā ir arka, kas sadala visu tava ķermeņa svaru vienmērīgi pa visu pēdu.

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2023. gada 5. aprīlī.

Svinam Lieldienas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti