Pētnieciskie eksperimenti
Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.
Vai vari saspiest olu?
Nepieciešams:
- 1–2 jēlas olas
- izlietne vai liela bļoda
Olas plīsīs, un var sasmērēt darba vietu vai drēbes. Pēc darba ar jēlām olām noteikti jānomazgā rokas, jo uz olas čaumalas var būt salmonellas.
Norise:
Ja pirkstos ir gredzeni, tie jānoņem. Paņem olu plaukstā un rūpīgi apliec pirkstus apkārt olai. Noliec plaukstu virs izlietnes vai bļodas un saspied olu vienmērīgi no visām pusēm. Vai vari saspiest olu?
Atkārto eksperimentu, bet šoreiz pirkstus liec tā, lai pirkstu gali ir pret olas sānu. Vai ir atšķirība, cik ātri ola saplīst?
Skaidrojums:
Kā iepriekš noskaidrojām, olām ir arkas forma, kas sadala spiedienu. Olas unikālā forma piešķir tai milzīgu izturību, neraugoties uz tās trauslumu. Olu forma ir līdzīga trīsdimensiju arkai, kas ir viena no izturīgākajām arhitektūras formām. Ola ir visstiprākā augšā un apakšā (jeb arkas augstākajā punktā). Tāpēc ola nesaplīst, ja tās abos galos tiek izdarīts spiediens.
Izliektā čaumalas forma arī vienmērīgi sadala spiedienu pa visu čaumalu, nevis koncentrē to kādā vienā punktā. Tā kā olu pilnībā aptver ar roku, spiediens, ko pieliec, olu saspiežot, vienmērīgi sadalās pa visu olu. Tomēr olas slikti panes nevienmērīgu spēku, tāpēc tās viegli saplaisā, spiežot tikai uz vienas puses (vai arī tāpēc tās saplīst, ja tās sit uz bļodas sāna). Tas arī izskaidro, kā vista var sēdēt uz olas un nesadragāt to, bet mazs cālēns var izlauzties no olas čaumalas – vistas svars vienmērīgi sadalās pa olu, bet cālēna knābis rada nevienmērīgu spēku, kas vērsts tikai uz vienu olas vietu.
Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2023. gada 6 aprīlī.