Rīta Panorāma

Bērnu vokālā studija "Siguldiņa"

Rīta Panorāma

Pokrovskas apkārtnē notiek intensīvas kaujas

Kā mazināt satraukumu, sākoties skolai?

Kā mazināt bērnu satraukumu, sākoties skolai. Iesaka speciālisti

Pirms došanās uz skolu bērnos svarīgi radīt drošības sajūtu, un tas attiecas gan uz pirmklasniekiem, gan pusaudžiem. Piedzīvojot skolā mobingu, pusaudžiem ir  jāsaņem vecāku atbalsts un izpratne, ka šādas situācijas jārisina, visām pusēm sadarbojoties. Vecākiem arī jārūpējas, lai bērnu ēdienkarte būtu veselīga un sabalansēta, novelkot robežas starp to, kas bērnam garšo un kas ir nepieciešams.

Uzsākot mācības skolā, bērnam tas ir liels solis nezināmajā. Ir bērni, kuri ar aizrautību gaida pārmaiņas, bet ir arī tādi, kuri pret tām būs ļoti piesardzīgi vai pat pretosies. Tāpēc svarīgi ir bērnā radīt drošības sajūtu, skaidro klīniskā psiholoģe Laima Madžule. "Izpētīt jauno vidi, ko no manis sagaida, kā es šeit varu iederēties. Tas ir pats būtiskākais, lai bērns justos droši, jo tad viņam arī būs zinātkāre, viņš gribēs kaut ko jaunu uzzināt, viņš gribēs veidot jaunas attiecības ar draugiem un viņš gribēs mācīties."

Mazināt spriedzi, kas bērnam radusies skolā, vecāki var ar kopā būšanu, piemēram, iziet kopīgā pastaigā vai darīt lietas, kas līdz šim bērnam ir sagādājušas prieku. Skolas sākums var radīt nepatīkamas emocijas un stresu arī pusaudžiem, īpaši, ja viņi iepriekš mācību iestādē saskārušies ar mobingu.

Madžule: "Varbūt ne tieši tas bērns, kuru izstūma un pazemoja baidās iet uz skolu 1. septembrī, bet varbūt arī kāds cits no klases. Ko vecāki šajā brīdī var darīt? Jāsaprot, ka tā nav viena cilvēka problēma, to nevar atrisināt viens cilvēks. Ja ir kaut kādas mobinga lietas bijušas, tad būtu jārunā, jāsadarbojas ar skolu, jo skolai arī būtu jābūt interesei atrisināt, jo tā ir vides problēma. Tā ir toksiska vide klasē, kas kaitē pilnīgi visiem. Ir grūti mācīties, ja ir toksiska vide."

Kā bērniem, tā arī pieaugušajiem der atcerēties – lai nodrošinātu labu fizisko un psihisko veselību, svarīgs ir arī uzturs, ko lietojam ikdienā. Brokastis ir ļoti nozīmīga ēdienreize augošiem organismiem.

"Nevajag domāt, ka jūsu bērns ir jūsu miniatūrā versija. Ja jums negribas ēst, tas nenozīmē, ka bērnam negribas ēst. Ja bērns nav paēdis, visbiežāk viņš ir dusmīgs, viņam nāk miegs, viņš neko negrib darīt. Kā tad mēs varam domāt par kādiem labiem, pozitīviem rezultātiem mācībās? Varbūt ir jāceļas nedaudz agrāk un laicīgāk jāiet gulēt, jo ne vienmēr visiem gribas ēst pirmajās piecās minūtēs, kopš atver acis," skaidroja uztura speciāliste Lizete Puga.

Ja bērns ne par ko nevēlas ēst brokastis, tad tās ir jāiedod līdzi uz skolu. Apēdīs vai nu pa ceļam, vai mācību iestādē.

Puga: "Jāatceras, ka ēdienreizes un uzkodas nav saldumu plates. Mums tomēr ir jānovelk robežas, ko bērns vēlas un kas viņam ir nepieciešams, jo bērns var vēlēties šokolādi un saldējumu trīs reizes dienā. Bet patiešām ir nepieciešams, lai mums katrā pamata ēdienreizē būtu šīs trīs produktu grupas – kaut kas no krāsām (dārzeņi, augļi), kaut kas no pilngraudiem un kvalitatīvi olbaltumvielas saturoši produkti. Piemēram, lielisks ēdiens brokastīs ir maizīte ar olu un salātu lapa vai auzu pārslu putra ar svaigām vai saldētām ogām."

Pusdienas skolā būtu jāēd noteikti. Tajās parasti ir sabalansēts uzturs. Ja pēc skolas vēl jādodas uz treniņu vai kādu pulciņu, tad līdzi vajadzētu paņemt pārtikas kārbiņu, kurā var būt augļi, dārzeņi, kāda pilngraudu maizīte ar siera šķēli un nesaldināti piena produkti. Ideālā scenārijā pēc tam vakariņas ģimenes lokā, kopā pārrunājot dienas notikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti