Ģimenes studija

"Es audzinu viens" - palīdzība vecākiem, kas par bērnu rūpējas vieni

Ģimenes studija

Vecāki bērniem grib IT speciālista karjeru, bērni labāk apgūtu pavārmākslu

Bērns automašīnā. Atgādinājumi, lai pārvietoties būtu droši

Bērns automašīnā. Bērna piesprādzēšana ir disciplīnas jautājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 4 mēnešiem.

Latvijā ik gadu vairāki bērni iet bojā vai gūst smagas traumas ne tikai ceļu satiksmes negadījumos, bet arī pie straujas bremzēšanas, jo nepareizi vai neatbilstoši ir lietots bērnu drošības sēdeklis.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna un demonstrācija (video varat noskatīties “Ģimenes studijas” feisbuka kontā)  bērna drošai braukšanai auto.

Jau no 2004. gada Latvijā bērnam auto jāievēro viens no drošības līdzekļiem -  sēdeklītis un drošības josta vai sēdēšana uz paliktņa (paliktņi kontrolē, vai bērnam siksna atrodas uz gurna un iegurņa kaula) un piesprādzēšana ar drošības jostu.

150x12 – tāda ir bērna drošības formula automašīnā.

Šajā formulā 150 nozīmē bērna auguma garumu centimetros, 12 – bērna vecumu, līdz kuram iesaka lietot sēdeklīti.

Latvijas Automoto biedrības prezidents Juris Zvirbulis skaidro, ka aptuveni 33% vecāku atzīst, ka viņi vieglprātīgi izturas pret bērnu automašīnā, atklājot, ka vispār nelieto bērnu sēdeklīšus vai lieto nepareizi. Vaļīgas jostas, svaram un vecumam neatbilstoši sēdeklīši arī ir bieži sastopami bērnu pārvadāšanas pārkāpumi.

Ceļu satiksmes noteikumos rakstīts, ka sēdeklītim jābūt “atbilstošam”, atbilstību novērtē vecāki. Transporta līdzekļa instrukcijā ir rakstīts, kā lietot drošības sēdeklīšus un kādas sistēmas izvēlēties.

“Braucam droši” pārstāve Iveta Sondore uzskaita svarīgāko, pārvadājot bērnus auto:

  • Vispār lietot krēsliņu, arī krēsliņš pasargās. Ratu kulbu nevar izmantot, jo bērnu nevar piesprādzēt, arī Latvijas likumdošana to aizliedz - satiksmes noteikumos nav minētas ratu kulbiņas.
  • Jāiepazīstas ar krēsliņa lietošanas instrukciju, jāpārliecinās, vai zināms un saprotams viss par krēsliņa lietošanu.  Līdz 3 gadu vecumam iesaka saglabāt atmugurisko braukšanas pozīciju. Likums nosaka 15 mēnešus, bet rekomendē to ievērot ilgāk. Mazam bērnam galva ir smaga, satiksmes negadījumā, ja bērns atrodas ar skatu braukšanas virzienā, galva ar inerci iet uz priekšu, bērns var gūt paliekošas traumas.
  • Jāpārliecinās, vai drošības jostas ir taisnas, ir pievilktas pietiekami stingri. Stingrumu pārbauda – pieaugušais var starp jostu un bērnu iebāzt vienu pirkstu, ja brīvākas jostas, bērns var izslīdēt no jostām. Aukstajā gada laikā iesaka bērnu piesprādzēt bez virsdrēbēm. Jostas ir jānoregulē katru reizi no jauna, jo jostas garums var izmainīties no bērna sēdēšanas pozas. Mazam bērnam arī viens lieks jostas centimetrs var būt riskanti. Vecākiem jāpārbauda siksnas stingrums arī lielākiem bērniem.
  • Izvēloties krēslu, jāpārbauda tā sertifikācija. Ja izvēlas lietotu krēslu, jāņem krēsls tikai tad, ja zināma tā vēsture. Ja krēsls bijis avārijā, to nedrīkst izmantot, tas jāizmet. Krēsls sadursmes laikā izstiepjas. Diemžēl to nav iespējams vizuāli novērtēt. Izvēloties krēslu, pārbauda, vai nav tehniski bojājumi.

Vecāki! Siksnas stingrība un bērna atrašanās sēdeklī ir vecāka lēmums un disciplīnas jautājums, ko nedrīkst pārkāpt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti