Grāmatu lasīšana
Šobrīd bibliotēkas nav atvērtas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova iesaka bērniem un ģimenēm mainīties ar grāmatām. Tāpat, lai veicinātu grāmatu lasīšanu, var būt vienošanās ar pusaudžiem, ka vienu dienu nedēļā kaut uz stundu noliek viedierīces un lasa grāmatas.
Silvija Tretjakova uzsver, ka šogad izdots vairāk grāmatu nekā citus gadus.
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu jauniešu un vecāku žūrija” darbojas 20 gadus, to vada LNB bērnu literatūras centrs – īpašā sarakstā izraugās grāmatas dažādiem vecumposmiem. Lasītāji elektroniskā anketā uzraksta savu viedokli par grāmatu, kura vislabāk patikusi.
Var lasīt arī virtuālas grāmatas – podkāsta “Piedzīvot lappuses” autore, lasīšanas vēstnese Aija Bremšmite iesaka
grāmatu vietni 3td.lv, tur ir 36 grāmatas kategorijā bērniem un jauniešiem.
Aija Bremšmite aicina vecākus uzticēties savu bērnu izvēlei, nekaunināt bērnus, ja viņi lasīšanai izvēlas pēc vecāku ieskatiem nepiemērotus darbus: “Ļaujieties lasīšanas priekam, tie pārējie pakāpieni tiks sasniegti loģiski”.
Filmu skatīšanās
Kristīne Matīsa no Nacionālā kino centra uzsver, ka skatīšanās ekrānā var būt gan pozitīva, gan negatīva. Ir vērtīgi bērnus ieinteresēt skatīties filmu, jo filma “ieliek rāmī”, māca sekot saturam, saprast notikumu norisi, uzsver Matīsa.
Filmas.lv piedāvā Latvijas teritorijā redzamas filmas
– piedāvājumā ir vairāk nekā 200 filmas. Filmas var noskatīties bez maksas. Ir sadaļa "Restaurētas filmas", kur pieejamas arī bērnu auditorijai domātas filmas.
Kristīne Matīsa rosina vecākus skatīties latviešu filmas: “Visklasiskāk būtu noskatīties filmu “Cilvēka bērns”.”
Ir normāli, ka filmas tiešsaistē demonstrē par maksu, šim saturam Latvijā veidojas lielāks piedāvājums.
Pārgājieni un pastaigas dabā
Juris Smaļinskis no “Lauku ceļotāja” atgādina, ka Latvijas daba ir krāšņa un pieejama fiziskām aktivitātēm, izvairoties no dabas takām, kuras šajā laikā ir pat pārpildītas: “Vai tad Rīgas apkaimē pietrūkst mežu?” Juris Smaļinskis aicina ņemt kartes, pētīt vietu vēsturi un doties ceļā pa pašu sastādītu maršrutu.
Pastaigu maršruta plānošanai Rīgas mežos ir pieejama digitālā karte, kurā atrodama informācija par meža teritorijām ar stigām un takām.
Plānojot maršrutu pārgājienam kopā ar bērniem, ir īpaši jādomā par takas garumu, piemērotību bērnam, cik ilgs ir pārgājiena laiks un kāda ir gājēju fiziskā sagatavotība. Līdzi nepieciešams piemērots apģērbs, ēdiens un dzēriens vienai dienai. Labi, ka Latvijas teritorijā vienmēr ir pieejamas apdzīvotas vietas, līdz kurām nav ļoti liels attālums, uzsver Juris Smaļinskis.
Ziemas prieki
Dace un Oskars Hartmaņi ziemā iesaka kalnu un distanču slēpošanu. Viņi brīvlaikā iesaka izvēlēties pavadīt laiku ārpus mājas, dabā, šobrīd slēpošanai sniega ir pietiekami (ne visā Latvijā). Ja vēlas doties slēpot uz kalna, tad ir jāveic rezervācija. Distanču slēpošanai, iegādājoties biļetes, tiek kontrolēts cilvēku skaits trasēs. Šobrīd iesaka slēpot Madonā, Priekuļos, tuvākā vieta Rīgai – Laurenču slēpošanas trase.
Dace un Oskars Hartmaņi neslēpotājus aicina pamēģināt slēpot. Ja slēpot neprot, jālūdz palīdzība instruktoram. Ir iespējams arī doties pārgājienos ar īpašām slēpēm, to var darīt arī iesācēji. Dažviet ir iespējams arī slidot.