Programma balstās uz trīs vaļiem: sociāli emocionālo prasmju attīstīšanu, dzīvesspēka veicināšanu un uzvedības problēmu mazināšanu.
Rokasgrāmata vecākiem izprintēšanai:
Programma ir izstrādāta Latvijas Universitātē starptautiskā zinātniskā projektā sadarbībā ar zinātniekiem, praktiķiem un izglītības politikas veidotājiem no Itālijas, Horvātijas, Grieķijas, Portugāles, Rumānijas un Maltas. Programma ir speciāli veidota Latvijas kultūrvidei, nevis pārņemta no citām valstīm.
Rokasgrāmatā vecākiem ir piedāvāta informācija un praktiski ieteikumi, kā veicināt garīgo veselību mājās.
Viena no rokasgrāmatas sadaļām ir veidota kā lietotājam draudzīgs materiāls, kas sniedz atbalstu vecākam.
Lasot praktiskos ieteikumus, vecāks var pārbaudīt, kas jau tiek darīts mājās, un smelties jaunas idejas garīgās veselības veicināšanai ģimenē.
Otrā rokasgrāmatas sadaļā ir aprakstītas trīs situācijas, kādas var rasties vecāku un bērnu attiecībās. Analizējot šīs situācijas, tiek piedāvāti noderīgi paņēmieni, ko vecāki var izmantot situāciju risināšanai, lai sekmētu bērnu sociāli emocionālo attīstību, stiprinātu dzīvesspēku un mazinātu sociālās, emocionālas un uzvedības problēmas. Katrai situācijai ir norādīti arī papildu resursi – materiāli lasīšanai un video.
Kas par programmu “Garīgās veselības veicināšana skolās” jāzina vecākiem?
- Programma ir paredzēta visiem bērniem un skolēniem no 3 līdz 18 gadu vecumam. Bērnudārzā un skolā pedagogi regulāri vada īpašas nodarbības/klases stundas bērnu sociāli emocionālo prasmju un dzīvesspēka attīstīšanai un uzvedības problēmu mazināšanai. Skolotājiem ir rokasgrāmatas ar gataviem nodarbību plāniem.
- Ir izveidotas arī dažādiem vecumiem atbilstošas bērnu un skolēnu rokasgrāmatas par šīm pašām tēmām, lai mājās kopā ar vecākiem vai patstāvīgi turpinātu skolā apgūto prasmju nostiprināšanu.
- Viens no programmas materiāliem ir rokasgrāmata vecākiem garīgās veselības veicināšanai ģimenē. Šī viegli lietojamā praktiskā rokasgrāmata sniedz vecākam atbalstu četros galvenajos bērna audzināšanas aspektos: kā izrādīt bērnam mīlestību ikdienā, kā efektīvi pieskatīt un disciplinēt, kā būt labam paraugam savam bērnam un kā vecākam veiksmīgāk sadarboties ar izglītības iestādi. Lasot praktiskos ieteikumus, vecāki var pārbaudīt, ko viņi jau veiksmīgi dara, un smelties jaunas idejas garīgās veselības veicināšanai ģimenē.
- Jums ir tiesības noskaidrot, vai jūsu bērna izglītības iestādē tiek īstenota vai plānota īstenot kāda no sociāli emocionālās mācīšanās vai garīgās veselības veicināšanas programmām. Lai bērni iegūtu no šādām nodarbībām, tās ir jāvada sistemātiski un visā izglītības iestādē.
Grazzani, I., Agliati, A., Martinsone, B., Damberga, I., Stokenberga, I., Supe, I., Inberga, V. ... Vintur, T. (2020). Garīgās veselības veicināšanas programma. Vecāku rokasgrāmata. Rīga: Latvijas Universitāte. ISBN 978-9934-556-58-6.