Ģimenes studija

Spēja uz ikdienu vērties ar pozitīvu skatu arī pandēmijas laikā. Stāsta Līkumu ģimene

Ģimenes studija

Iniciatīva "Dod bērnam iespēju": palīdzēt bērniem ar autiskā spektra traucējumiem

Gatavoties skolas gaitām pandēmijas laikā: kā motivēt bērnus mācīties

Kā motivēt bērnus mācīties lasīt un rēķināt? Speciālistu ieteikumi vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Bērnu sagatavošanā skolai jāiesaistās arī vecākiem, un nevar būt atrunas, ka bērns nevēlas mācīties. Vide un rutīna ir bērnu mācīšanās atslēgvārdi, tāpat vecākiem ir vērtīgi saprast, kā notiek burtu un ciparu apguve, izmantojot spēļu elementus, mācīšanās procesā mijiedarbība starp vecāku un bērnu ir ļoti svarīga, uzsver speciālisti.

Bērniem ir dabiskā vēlme mācīties, zināt ciparus, iemācīties lasīt, tomēr viss saistīts ar briedumu un spējām.

Vide un rutīna ir atslēgas vārdi burtu un ciparu apgūšanā.

Bērnudārza vidē bērni mācās katru dienu. Mājas vide bieži ir iekārtota tā, ka mazāk motivē bērnu mācīties. Vecākiem jāpievērš uzmanība, vai vide ir mācīšanās procesu veicinoša. Bērnudārzā ir rutīna, tas labi strādā, arī mājas vidē nepieciešams konkrēts mācīšanās laiks.

Vecākiem arī ir vērtīgi saprast, kā notiek burtu un ciparu apguve,

pauž Latvijas Montessori asociācijas valdes priekšsēdētāja, pirmsskolas izglītības iestādes “Pērļu māja” vadītāja Zane Baltgaile.

Ropažu novada vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā pirmsskolā Elīna Damme akcentē, ka vecāki ir spogulis bērnam, vecākiem jārāda pozitīvs piemērs – kopā ar bērnu caur rotaļām un aktivitātēm jāmācās, mijiedarbība starp vecāku un bērnu ir ļoti svarīga.

Izglītības psiholoģe Sanita Mende aicina vecākus nepārnest spiedienu uz bērnu par mācību rezultātiem, jo neviens nevēlas darīt to, ko ir spiesti darīt. Vecāku piemērs un veids, kā bērnu iesaista mācību aktivitātēs, ir ļoti svarīgs.

Neviens bērns nepiedzimst bez vēlmes izzināt ko jaunu.

Sešu gadu vecumā lasīt nav absolūta norma, bet zināt burtus vajadzētu. Ir bērni, kuri tajā vecumā nelasa, un tas ir normāli, jo lasīšanas process saistīts ar abstrakcijas nobriešanu, pauž Zane Baltgaile.

Mācot bērnus, bieži vēlas izraut burtus un ciparus no kopveseluma. Burtu mācīšanās nav simbolu iekalšana. Mazi bērni mācās sensori, fiziskās izjušanas lietas ir svarīgas, tāpēc Elīna Damme atgādina, ka visam jābūt līdzsvarā, tas attiecas arī uz viedierīču mācību laiku.

Vecāki sūdzas, ka bērns nevēlas mācīties, speciālisti uzsver, ka ir lieta, kur vecāki ir galvenie ģimenē, kuriem jāizvirza prasības, arī par mācīšanos.

Mūsdienās bērni atļaujas biežāk vecākiem pateikt – “nē”, es to nevēlos. Var izvēlēties, kuras krāsas apģērbu vilkt, bet mācību ziņā izvēles nav. Pieaugušiem ir tāda dzīves pieredze, kādas bērnam vēl nav, tāpēc subordinācijai ir jēga.

"Ja bērns redzēs, ka tētis sēž pie datora, mamma kaut ko dara telefonā, visi ir  nodarbināti ar kaut kādām interesantām lietām, ir naivi domāt, ka viņš ar lielu entuziasmu gribēs apgūt burtiņus vai rēķināt. Tādēļ ir ļoti svarīgs vecāku piemērs," atzīst Sanita Mende.

Formula, pēc kā noteikt, cik ilgi dienā bērns var pavadīt viedierīcēs ir “trīs minūtes x bērna vecums” saka speciālisti.

Ja attīstošu spēli spēlē 10 minūtes, bet pārējais viedierīcēs pavadītais laiks nav attīstošs, tad viedierīču laikam nav jēgas, darbu pie viedierīcēm raksturo Sanita Mende.

Bērnistaba piedāvā spēles burtu un ciparu apguvei, attīstošas spēles pirmsskolas vecuma bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti