Ralfs gatavo

Virtuves dēlītis

Ralfs gatavo

JAUNA SEZONA! "Ralfs gatavo". Musli batoniņi

Skrīveru saldējums

Kā top «Skrīveru mājas saldējums»? Idejas izzinošām brīvdienām kopā ar bērniem!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Vai esat lasījuši dzejoli par Gribulīti? Tad droši vien atceraties epizodi, kurā puisēns beidzot tiek pie milzīga saldējuma un beigās, to pārēdies, pārvēršas lāstekā? Šo pasaku dzejā Dzidra Rinkule-Zemzare sarakstīja 1961. gadā, bet, šķiet, ka pa visiem šiem gadiem bērnu sapnis – pieēsties saldējumu, cik tik lien –, tā arī nav mainījies. Vismaz mani bērni brīdī, kad tiekam līdz šai vietai, parasti sapņaini nosaka: “Eh, es arī kādreiz tā gribētu!”. Un izrādās, ka reizēm nav nemaz tik grūti piepildīt bērnu sapņus!

Ekskursijā uz ''Skrīveru mājas saldējuma'' ražotni devāmies, filmējot kārtējo raidījuma “Ralfs gatavo” sēriju. Bet tur, iepriekš piesakoties, laipni gaidīts tiek ikviens. Viņiem ir gan speciāla programma tieši ģimenēm, gan dažādas izglītojoša rakstura meistarklases. To scenāriji paredz gan iespēju izpētīt saldējuma mašīnu, gan pašam iemēģināt roku saldējuma gatavošana, gan, protams – piedalīties saldējuma degustācijā. Un šajā vietā tā tik tiešām kļūst par unikālu pieredzi. Vai jūs kādreiz esat ēduši saldējumu ar alus, kartupeļu, ogļu vai mārrutku garšu? Protams, šeit pieejama arī klasika. Un, ja vecāki parasti ir gatavi izmēģināt ko jaunu, tad bērni pārsvarā tomēr dod priekšroku iemīļotajam plombīram vai dažādu ogu sorbetiem, izvēloties kādu no kopumā apmēram 30 garšām. Turklāt, ja jūs vēl nekad neesat ēduši tik tikko pagatavotu saldējumu, tas būs īsts atklājums, un teiciens “kūst uz mēles” iegūs jaunu jēgu.

''Skrīveru mājas saldējums'' ir ģimenes uzņēmums, un viņi joprojām darbojas kā pārtikas amatnieki – neuztic visu mašīnām, bet lielāko daļu darbu veic ar rokām, izmantojot dabīgas izejvielas. Un, kā stāsta viena no šīs saldējuma ģimenes vēstnesēm Lelde Sotniece, – ja agrāk ekskursijās viņi mēģinājuši uzlikt kaut kādus limitus – cik saldējumi katram dalībniekam pienāktos –, tad šobrīd pēc tam, kad kopīgi ir tapusi milzu bļoda, pilna ar šo saldo našķi, tā arī nonāk uz galda, un visi var izēsties pēc sirds patikas.

Starp citu – līdz tam nonākt nav nemaz tik viegli. Jo saldējuma gatavošana ir process, kas prasa visai lielu pacietību! Atkarībā no tā, kāds saldējums tiek gatavots, atšķiras arī pasākuma ilgums un recepte. Taču skaidrs ir viens – kādu brīdi nākas vienkārši gaidīt. Un tikmēr bērni var krāsot, minēt mīklas un klausīties aizraujošā stāstījumā par saldējuma vēsturi un attīstību. Nu, piemēram, es līdz šim nemaz nezināju, ka pasaulē pirmais saldējums radies Ķīnā – laikā, kad elektrība vēl nemaz nebija izgudrota. Bet uz Eiropu to atvedis ceļotājs Marko Polo, tāpēc Itālija var lepoties ar senākajām saldējuma tradīcijām mūsu kontinentā. Bet šie ir tikai daži fakti, kurus es uzreiz atceros. Toties Leldei, kura vadīja mūsu ekskursiju, ar tamlīdzīgiem faktiem ir pilna galva, un viņa tos pasniedz ar tādu intonāciju, ka ikviens bērns viņā klausīsies kā aizraujošāko pasaku stāstniecē.

Un vēl es varu pačuksēt, ka lāstekā neviens bērns pēc ekskursijas Skrīveru mājas saldējuma ražotnē vismaz pagaidām nav pārvērties, un maksimālais daudzums – cik viņi var apēst, ja vecāki nesaka “stop”, noteikti ir krietni mazāks par vecāku iztēlē uzburto!

Vairāk informācijas un iespēju pieteikt ekskursiju meklē: www.majassaldejums.lv.

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2021. gada 2. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti