Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu skolēnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu jauniešu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no "Literatūre/Pamatskola" epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.
Daudz un dažādie notikumi ļauj ieraudzīt pasauli plašāk
Stāsta sākumā klasesbiedru grupiņa izvēlas kopīgu tēmu – mistiskus un spokainus nostāstus. Bērni sanāk kopā kāda klasesbiedra mājās un, cits citam stāstot jauniegūtos stāstus, izmēģina kopīgā projekta prezentāciju.
Pats autors stāsta: "Rakstot šo grāmatu, pastāstus esmu izvērsis plašāk, apaudzējis tos ar detaļām, ļāvies asociācijām par citiem līdzīgiem notikumiem, apvienojot vairākus sižetus, iezīmējot konkrētā laikmeta detaļas un noskaņas. Man svarīgi likās, lai koncentrēto folkloras materiālu būtu iespējams labāk atcerēties un stāstīt tālāk. Un, noturot to mūsdienu apritē, stāstītājiem pašiem pavērtos iespēja arī pilnveidot savas prasmes."
Spokaino nostāstu izpratne Salaspils 1. vidusskolas skolēnu ieskatā
"Šī grāmata manī izraisīja divējādas emocijas – gan bailes, gan interesi. Bija ļoti interesanti lasīt tieši spoku stāstu par līgavu. Šo grāmatu es ieteiktu izlasīt citiem, jo, to lasot, var pilnībā iedziļināties tajā un iztēloties visus varoņus tā, kā ļauj tava fantāzija," stāsta Luīze Plečkena, 5. klases skolniece.
"Lasot šo grāmatu, izjutu daudzas emocijas, taču domāju, ka dominēja bailes. Protams, biju ieinteresēta stāstu turpinājumos. Grāmatā man vislabāk patika ilustrācijas – tās bija baisas, taču ļoti interesantas, kā arī patīk tas, ka grāmata nebija gara un tajā bija daudz nodaļas. Ieteiktu šo izlasīt visiem, kam patīk fantāzijas un šausmu grāmatas," pauž Estere Fevraļeva, 5. klases skolniece.
"Šī grāmata mums patika, jo grāmatas stāstos bija diezgan maz teksta, bet precīzi izteikta galvenā doma, šaušalīgās darbības un citi notikumi. Dažos stāstos bija tādas lietas, kas kaut ko iemāca, piemēram, ne viss, viss, ko redzi, ir īsts. Ceram, ka šie stāsti mudinās arī citus rakstniekus veidot kaut ko līdzīgu," ar iespaidiem dalās arī Rinalds Gusevs un Tomass Sperga, 5. klases skolēni.
Par autoru
Rakstnieks, dzejnieks un tulkotājs Māris Rungulis (1950) ir viens no populārākajiem latviešu bērnu un pusaudžu dzejniekiem un rakstniekiem, žurnālists un redaktors. Bijis bērnu žurnālu "Zīlīte" un "Ezis" redaktors. Vairākkārt ieguvis Jāņa Baltvilka balvu, Latvijas literatūras gada balvu, Pastariņa prēmiju, Lielo lasītāju balvu, Bērnu žūrijas balvas u. c. apbalvojumus. M. Rungulis sarakstījis 15 dzejoļu krājumus bērniem, vairāk nekā 20 prozas darbus bērniem un jauniešiem, sastādījis vairākus bērnu folkloras un jaunrades darbu krājumus, tulkojis daiļliteratūras darbus no krievu valodas. Daudzos savos darbos iekļāvis dzimto pilsētu Liepāju.
Izdrukājami materiāli: