Kaut gan piena ziedošanu mēdz salīdzināt ar asiņu ziedošanu, kļūt par piena donori nevar nedz spontāni, nedz arī vienu reizi vai tikai laiku pa laikam. Tās ir ilgtermiņa saistības, Latvijas Radio pastāstīja Viktorija, kura savu pienu Mātes piena bankai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) ziedo nu jau aptuveni deviņus mēnešus – kopš sava jaunākā bērna dzimšanas.
Par to, kā pieņēmusi šādu lēmumu, Viktorija stāstīja: "Atceroties iepriekšējās pieredzes ar citiem bērniem, kad man tas piens ir bijis daudz un citreiz sastrēgst un atslauktais piens būtībā netiek izmantots, tad es izdomāju, ka pirmos mēnešus es pavērošu, kā būs ar šo bērniņu. Vēlāk saprotot, ka būs pietiekoši, tad arī izlēmu nosūtīt."
Pirms kļūt par piena donori, Viktorijai bijis jāveic asinsanalīzes un jāaizpilda anketa par veselības stāvokli. Kad ārsti atzinuši, ka viņa ir piemērota, ikdienā uzradušies papildu pienākumi – jāsterilizē pudelīte, jāsavāc piens.
Rutīnas izveide prasījusi zināmu laiku, viņa atzina: "Sākumposmā bija tādi brīži, kad es domāju – tagad es varētu atslaukt, un es aizeju uz virtuvi un konstatēju – ak, vai, es vēl neesmu izmazgājusi, vai izmazgājusi esmu un neesmu vēl nosterilizējusi, un saprotu – kamēr es uzvārīšu, kamēr atdzisīs, kamēr salikšu kopā, būs jau vēla nakts."
Mātes Piena banka sāka darboties pagājušā gada marta beigās.
Latvija bija pēdējā valsts Eiropas Savienībā, kur šādas bankas vēl nebija.
Līdz ar to tā ir viena no jaunākajām, jo Eiropas Savienībā kopumā ir ap 280 piena bankām, liecina Eiropas Piena banku asociācijas dati. Tāpat kā citur, arī Latvijā saziedoto pienu izmanto galvenokārt priekšlaikus dzimušo mazuļu ēdināšanai.
Mātes piena bankas vadītāja Dace Sniedze: "Tiem bērniņiem ir vislielākais ieguvums no mammas piena un no donores mammas piena – viņiem mazinās infekciju risks, ka viņš varētu saslimt ar smagu bakteriālu infekciju. Mazinās risks, ka viņi varētu saslimt ar iekaisīgu zarnu slimību, ko sauc par nekrotisku enterokolītu. Retāk mums ir vajadzīgs donoru mātes pieniņš laikā dzimušiem bērniņiem, kuriem ir kādas nopietnas vēdera operācijas bijušas vai kuriem ir nopietnas iedzimtas sirdskaites, kurām vajadzīga operācija. Ja ir tāds stresa periods, tad mammai pieniņš var aptrūkties uz kādu laiku, un tad to var aizstāt."
Piena nodošana ir brīvprātīga un bez atlīdzības. Jāpiebilst, ka vienotu regulējumu šim procesam patlaban gatavo Eiropas Komisija, un tā ir pirmā reize, kad šādā līmenī tiek noteikta ne tikai asiņu, audu un šūnu, bet arī mātes piena ziedošana. Nolūks ir Eiropas Savienībā ieviest vienotas prasības, lai mātes piena ieguve un izmantošana būtu droša, kā arī lai notiktu starptautiski zinātniski pētījumi un datu apmaiņa šajā jomā.