Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu skolēnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu jauniešu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no "Literatūre/Pamatskola" epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.
Notikumi izvēršas pavisam citādi
Mistiski notikumi mājās, aizdomīgas videokameras pie pensionāru īpašumiem, motorolleristu zagļu banda, pat cilvēka nolaupīšana... Austris un Odrija nolemj slepus kļūt par detektīviem, lai atklātu šos dīvainos noziegumus. Un, kad vēl izrādās, ka tajā visā ir iesaistīta arī Austra mamma...
"Grāmatā ir daudz interesantu piedzīvojumu un neparedzamu notikumu. Lasīt šo grāmatu bija aizraujoši un vilinoši, tā "ierāva" sevī kā skaistā izmeklētāju piedzīvojumā. Man patika, ka tika aprakstīti varoņi, viņu drosme iesaistīties dažādās situācijās. Grāmata asprātīgā valodā stāsta par neparastiem notikumiem un aizraujošiem piedzīvojumiem pandēmijas laikā. Ar sajūsmu varu teikt, ka šī ir viena no visinteresantākajām grāmatām, kas jebkad ir nonākusi manās rokās. Stāsts par detektīviem, noziegumiem un daudz ko citu padara šo grāmatu par ļoti aizraujošu," par saviem iespaidiem saka Mores pamatskolas 7. klases skolēns Gatis.
Pati autore stāsta: "Pasaulē vienmēr būs vieta jauniem stāstiem, un māksla rakstīt ir māksla šos stāstus pierakstīt un pavēstīt citiem. Rakstot grāmatas, man ir dota iespēja pastāstīt par kaut ko pašai nozīmīgu – piemēram, savā pirmajā grāmatā "Ziemā vajag sniegu" vēlējos atgādināt pieaugušajiem, ka sniegs nenozīmē tikai ielu tīrīšanu, ziemas riepas mašīnām un lielākus apkures rēķinus. Pirmkārt, tas nozīmē rītus un vakarus, skaistus kā no filmām vai Ziemassvētku apsveikuma kartītēm, iespējas slēpot, slidot uz aizsalušās upes, hokeja turnīru."
Atmiņā paliekoši un nervus kutinoši pavērsieni
Stāsts izraisa sajūsmu, smieklus un aizrautību. Temats, kas dominē viscaur grāmatai, ir visnotaļ aktuāls vēl joprojām – pandēmija.
"Lasot šo grāmatu, sajutu nelielu nostaļģiju par pandēmijas laiku un saviem vasaras piedzīvojumiem. Tie nebija tik spraigi kā Austrim un Odrijai, bet atmiņā paliekoši gan! Man patika pats sākums, kur no šķietami garlaicīgas vasaras izvērtās aizraujoši piedzīvojumi. Visu interesantāku padarīja galveno varoņu uztaisītais koka namiņš, kurā uzturējās, un detektīvu piedzīvojumi. Es ieteiktu grāmatu lasīt gan jauniešiem, gan pieaugušajiem, jo tā ievilina lasītāju ar neparastajiem un neprognozējamiem pavērsieniem, kas liek pašam domāt līdzi un šķetinātnotikumus." (Normunds, Mores pamatskolas 7. klases skolēns)
"Grāmata ļāva iepazīt vairāk to, kāda ir dzīve pie jūras, kādas aktivitātes var veikt, un piedzīvot jaunas emocijas. Kopumā jutos sajūsmināta un iedvesmota par detektīvu notikumiem. Man patika, kā viņi mēģināja spiegot citus cilvēkus, vērot tos, izzināt, vākt pierādījumus. Grāmatas noslēgums ļauj pašiem pafantazēt par tālāk notiekošo ar pašiem varoņiem un notikumiem. Šī grāmata ne tikai ir aizraujoša ar dažādu notikumu norisi, bet ir arī pamācoša. Tā sniedz piemēru par to, kā veidot draudzību, kā sadarboties un būt drosmīgiem. Iesaku!" stāsta Elizabete, Mores pamatskolas 7. klases skolniece.
"Aktivitātes, kuras veica galvenie varoņi, mani ieinteresēja par detektīva profesiju. Šajā grāmatā man patika, ka tika aprakstīts par mūsu pandēmijas dzīvi! Šī būs kā vērtīga piemiņa par grūto laiku un skolēnu radošo domāšanu, lai vasara tiktu pavadīta aizraujošāk. Šo grāmatu iesaku ikvienam, jo tajā ir viegla valoda un to ātri var izlasīt. Šajā grāmatā neiztikt arī bez smieklīgiem atgadījumiem, kuri padara grāmatas lasīšanu pozitīvāku," komentē Mores pamatskolas skolēns Kristaps, 7. klase.
Par autori
Daina Ozoliņa (1981) ir rakstniece, tulkotāja un skolotāja. Viņa tulko bērnu grāmatas no angļu valodas un ir uzrakstījusi tādas bērniem un pusaudžiem domātas grāmatas kā "Ziemā vajag sniegu!" (2007), "Burvīgās brīvdienas" (2008), "Brīnumi notiek" (2009), "Atmaskot direktori" (2010), "Izglābt vasaras brīvlaiku" (2018), "Pandēmijas detektīvi" (2021).
Autore rakstīt sāka jau ļoti agri – bērnībā kopā ar draugiem izdeva grāmatas un žurnālus. Ja nepatika kādas pasakas noslēgums, tad Daina pārrakstīja grāmatu pēc sava prāta. Tas deva pārliecību, ka katrs var izstāstīt – vai uzrakstīt - savu stāstu tā, kā vēlas. Autore vislabprātāk raksta pamatskolas vecuma skolēniem – viņasprāt, tas ir visforšākais vecums, kad notiek visvairāk aizraujošu piedzīvojumu un notikumu, kad jaunieši vēl nebaidās riskēt un ir gatavi īstenot pašas trakākās idejas.