Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pusaudžu narkoloģe Maija Žuka-Jēkabsone stātsta gadījumu, kad slimnīcā nonāca 13 gadus vecs pusaudzis ar akūtu alkohola intoksikāciju. Puisis kopā ar draugiem bija lietojis degvīnu. Pusaudzi māte pēc vairākām stundām atrada pļavā bezsamaņā. Māte pati bija aizvedusi pusaudzi mājās, mēģinājusi kaut kā palīdzēt, bet, saprotot, ka bērns nenāk pie samaņas, viņa aizveda bērnu uz slimnīcu.
Alkohola koncentrācija asinīs bija 1,87 promiles. Viņam paveicās, jo savos vēmekļos nebija nosmacis. Puisim slimnīcā tika veikta organisma detoksikācija . Turpmāk vienu gadu viņam būs jāapmeklē narkologs.
Diemžēl alkohola un jo sevišķi agrīna tā lietošana var ietekmēt visu atlikušo cilvēka mūžu.
Maija Žuka-Jēkabsone brīdina, ka jebkura narkotiska viela, vai tas ir alkohols, vai tās ir cigaretes, vai tā ir kāda spēcīgāka narkotika, nepaliek bez sekām. Tās ir smadzeņu šūnas, kas cieš no toksiskām vielām, otrkārt aknas, treškārt sirds un arī reproduktīvā sistēma.
Iemesls, kāpēc šis bērns bija sācis lietot alkoholu un smēķēt, visticamāk bija vecāki, kuri pirms gada izšķīrās.
Puisis palika dzīvot pie mammas, bet mammai ir problēmas ar alkoholu.
"Tā ir divu veidu vardarbība. Viena vardarbība ir tas, ka vecāki šķiras un manipulē ar bērnu. Otra veida vardarbība, ka bērns dzīvo kopā ar māti, kas ir alkoholiķe," uzsver pusaudžu narkoloģe. Pēc šī negadījuma, bērns pārcēlās uz dzīvi pie tēva, sācis nodarboties ar sportu, vairs nepīpē un nedzer.
Pazīmes, kas var liecināt, ka jūsu bērns nokļuvis kādas psihotropās vielas atkarībā ir:
- izmaiņas uzvedībā,
- sekmju pasliktināšanās,
- neinteresē pulciņi vai sporta aktivitātes,
- higiēnas problēmas,
- garastāvokļa svārstības,
- melošana,
- miega traucējumi
- miegainība.
Kā mazināt atkarību riskus?
Pirmais nosacījums – vecākiem ģimenē jārāda pozitīvais piemērs jau no mazotnes. Bērns ir vecāku kopija, tāpēc vecākiem pašiem nevajadzētu smēķēt un lietot alkoholu bērna klātbūtnē.