LTV “Rīta panorāmā” viesojas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļas vadītājs Ņikita Bezborodovs.
Psiholoģiski traucējumi ir izplatīti sabiedrībā, daudzus no tiem būtu iespējams novērst, ja bērnībā savlaicīgi saslimšana būtu diagnosticēta un sniegts nepieciešamais atbalsts.
Bērnu jautājumā ir daudzas aktualizējamas problēmas. Šis jautājums kļuvis likumdevējiem prioritārs.
Šodien Saeimas apakškomisijā skatīs šo jomu, domājot, kas uzlabojums.
Pastāv uzskats, ka psiholoģisku saslimšanu skaits pieaug. “Gūti teikt, vai globāls palielinājums vai augusi psihisko saslimšanu atpazīšana,“ saka Ņikita Bezborodovs.
Garīgajai veselībai ir daudz sfēru, bērniem pieaug mācīšanās problēmas, uzmanības deficīts, hiperaktivitātes sindroms, autiskā spektra slimības. No agrīna vecuma pie ekrāniem pavadītais laiks neļauj bērniem trenēt daudzas spējas.
Pārresoru koordinācijas centrs sagatavojis ziņojumu, kā arī priekšlikumus valsts atbalsta uzlabošanai bērniem ar psihiskiem attīstības un uzvedības traucējumiem un arī viņu vecākiem.
Galvenais priekšlikums – veidot vienotu pedagoģiski psiholoģisku atbalsta dienestu, arī 10 reģionu centrus.
Ņikita Bezborodovs uzsver, ka viena no problēmām ir koordinācija starp iestādēm un resursu izlietošana. Izglītība nav atraujama no sociālas un veselības aprūpes. Skolām trūkst kapacitātes nodrošināt agrīnu atbalstu bērniem, kuriem ir psiholoģiskas vai uzvedības grūtības (vismaz viens no pieciem skolēniem). Pašlaik ir sistēma – vairāk nekā 50 medicīnas komisijas pašvaldībās, kur ir lielas problēmas ar darba kvalitāti.
Piedāvājums ir koncentrēt resursus un kompetenci, veidojot vienu dienestu, kurā būtu integrēta psiholoģiska palīdzība un pedagoģiskais atbalsts.
“Jo agrāk diagnosticē problēmu, jo ātrāk iespēja palīdzēt. Ja palīdzība nav savlaicīgi pieejama, sekas var būt graujošas,” skaidro Ņikita Bezborodovs.