Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par vakcīnu drošību, blaknēm un vecāku attieksmi pret bērnu vakcinēšanu Latvijā.
Jaundzimušie vakcīnas saņem jau tūlīt pēc piedzimšanas pēc īpaša vakcināciju kalendāra. Vecākiem ir tiesības atteikties bērnu vakcinēt, tad jāparakstās par atteikumu, par to ziņo slimību profilakses centram. Parasti jaundzimušos vakcinē, ne vairāk kā 1% ir to vecāku, kuri atsakās no vakcīnām.
Eiropā uzliesmo slimības
Šobrīd varam runāt par masalu epidēmiju Eiropā un Latvijā, uzskata Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Dace Zavadska. Iepriekš masalu uzliesmojums bija 2014.gadā, tagad septembrī atkal. Masalu infekcijā pat viens gadījums ir biedējošs, jo nevajadzētu būt nevienam gadījumam. Visi slimojošie bērni ir nevakcinēti. Pieaugušo saslimšanas gadījumos nav pieejama informācija par viņu vakcinēšanas vēsturi.
Ja kopējā vakcinācijas aptvere ir 95%, tad nevajadzētu uztraukties par infekcijas iespējām.
Ārsts Endrjū Veikfīlds (Andrew Wakefield) 90 gadu beigās Lielbritānijā publicēja pēc 12 pacientu slimības vēstures veiktu it kā pētījumu par masalu, masaliņu, cūciņu infekciju vakcīnu un to saistību ar autismu.
Pieredze apstiprina, ka vakcīna nav saistīta ar autismu. Šāda ziņa izsauca bailes un bažas, to plaši publicēja. Sekas ir redzamas - Pasaules Veselības organizācijas uzstādījums bija, ka 2010.gadā nebūs masalas, bet tā nav noticis, jo vecāki, pamatojoties uz Veikfīlda ziņojumu, atteicās bērnus vakcinēt, baidoties no autisma.
Kādas ir izvēles tiesības?
Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs uzskata, ka situācija ar vakcinēšanu nedaudz atšķiras laukos un pilsētās.
“Cilvēki uzticas ārstam, gandrīz 100% laukos, lielās pilsētās šī varētu būt problēma. Dažreiz pacientiem ir jautājumi, tad ir jāskaidro. Kāpēc jāvakcinē pret difteriju, stinguma krampjiem, masalām un masaliņām? Mēs redzam, ka šādas slimības mēdz arī atgriezties.”
Mūsu valstī ir obligāta bērnu vakcinēšana, bet vecākiem ir tiesības atteikties.
Mums nav sistēma, ka vecākiem būtu juridiska atbildība, ja bērns saslimst. Ja bērns nomirst, vecāki tiesas priekšā nestājas.
Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs ir pārsteigts par vecāku pieņemto lēmumu bērnu nevakcinēt – “lietojam tehnoloģijas, bet nelietojam medicīnas sasniegumus.” Veselīgs dzīvesveids ietver arī vakcināciju. Tie vecāki, kuri izvēlas vakcināciju, rūpīgi seko līdzi sava bērna dzīvesveidam, uzturam.
Parasti vakcīnu pretinieki sevi asociē ar zaļo dzīvesveidu.
Šādiem cilvēkiem ģimenes ārsts skaidro, ka arī dzīvo laukos, audzē dārzeņus, bet ir vakcinējies. Arī saslimušie ēd labu pārtiku un uzturas svaigā gaisā, pieredze rāda, ka infekcija pieveic veselīgus bērnus.
Nepopulārākā vakcīna
Visgrūtāk Latvijā sokas ar vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu, tas saistās ar bailēm un nezināšanu. Šī vakcīna ir pret audzēja izraisītāju, neļauj attīstīties vīrusa infekcijai. Latvijā šo vīrusu ieviesa nesagatavotā vidē, uzskata Dace Zavadska. “Šī vakcīna ir 89 valstu vakcinācijas kalendārā. Ja vakcīna būtu riskanta, to neieviestu.”
Daži vecāki nevēlas vakcinēt bērnus tūlīt pēc dzimšanas, uzskatot, ka bērns ir mazs, vakcīna nodarīs kaitējumu. Mediķi uzsver, ka vakcinācijas kalendārs izstrādāts tā, kā vislabāk bērnam. Piemēram, turberkulozes vakcīna - jaundzimušais ir pietiekami stiprs, lai izveidotu imunitāti pret vīrusu.
Vakcīna rada imūnai sistēmai papildu spēku.
"Vakcīnām ir blaknes, vakcīnas ir bizness," saka radioklausītāji. Daktere aicina šos runātājus uz sarunu, uzskatot, ka lielāks un izdevīgāks bizness medikamentu ražotājiem būtu ļaut slimot. Ko sabiedrība ir pieradusi uzskatīt par blakni? Ir tādas, kas ir sagaidāmas, pietūkusi injekcijas vieta, augsta temperatūra vai citas. “Nekas pasaulē nav 100% drošs, bet jādomā par riskiem un ieguvumiem.”
Ārste Dace Zavadska vecāku atteikšanos vakcinēt bērnus uzskata par vecāku egoistisku attieksmi:
“Ja varam izvairīties no kaut vienas epizodes, kad bērns jūtas slikti, jūtas slims, kāpēc to nedarīt ar vakcīnas palīdzību."