Ģimenes studija

Audzināt bērnos patriotismu ir ģimenes un skolas kopīgs uzdevums

Ģimenes studija

Armijā bez patriotisma nevar. Svētku nedēļā ciemojamies pie Slavēnu ģimenes

Ekonomiskā vardarbība ģimenē: manipulācijas ar ekonomisko iespēju sašaurināšanu ir dažādas

Speciālisti: Ekonomiskā vardarbība ģimenē kombinējas ar citiem vardarbības veidiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Ekonomiskās vardarbības mērķis ir kontrolēt kādu cilvēku finansiālā un ekonomiskā līmenī, tā ietekmējot cilvēka spēju pieņemt lēmumus. Tā var pastāvēt gan ģimenē, gan darbavietā un ir cieši saistīta ar citiem vardarbības veidiem. Ja ekonomiskā vardarbība notiek ģimenē, no tā cieš bērni, tā veidojot savu priekšstatu par attiecībām. Vardarbība ģimenē ir šī gada labdarības maratona "Dod pieci!" tēma.

Ekonomiskā vardarbība ir situācija, kurā kāds cits, iespējams, dzīvesbiedrs, bērns vai radinieks izmanto otra naudu vai īpašumu bez cilvēka piekrišanas vai viņam nezinot. Par ekonomisko vardarbību uzskata arī manipulēšanu ar mērķi ietekmēt otra lēmumus.

Biedrības "Skalbes" direktore, psiholoģe Zane Avotiņa uzsver, ka

nauda jau izsenis tiek izmantota kā vardarbības līdzeklis, liedzot iespēju veselīgi un pilnvērtīgi funkcionēt dzīvē.

Centra “Marta” vadītāja Iluta Lāce piebilst, ka ekonomiskā vardarbība arī liedz iespējas, kas rada ekonomiskās iespējas, piemēram, izglītoties. Finanšu ierobežošana ir ļoti daudzveidīga.

Ekonomiskā vardarbība ir izplatīta ģimenēs, to var novērot starp pieaugušiem bērniem un vecākiem, bet tā var notikt arī valsts mērogā, var notikt darba vidē, kad iedzīvotājiem ir netaisnības sajūta.

Parasti sabiedrība pieņem, ka cieš sievietes. Ir būtiski pieminēt, ka agresors ir arī sieviete, cieš arī vīrieši, bet mazākā apjomā. Vīrieši mazāk vēršas pēc palīdzības, parasti darbojas stereotipiskā domāšana, ka vīrieši ir stipri un nesūdzas.

Ekonomiskā vardarbība ģimenē kombinējas ar citiem vardarbības veidiem. Tas saistās ar vēlmi pakļaut. Ir grūti nošķirt emocionālo vardarbību, visbiežāk klienti, kas cieš no emocionālās vardarbības, to atpazīst,tikai  redzot vai dzirdot līdzīgus dzīvesstāstus.

Ekonomiskās vardarbības sekas ir personības un redzējuma izkropļojums

Šķiršanās gadījumos ir svarīgi, ka ar tiesas lēmumu ir noteikts uzturlīdzekļu apmērs bērnam. Ja ir bijusi noslēgta laulība, tad sieviete var prasīt arī sev uzturlīdzekļus; to nevar, ja attiecības nav bijušas reģistrētas

Zane Avotiņa uzsver, ka bieži vardarbības veicēji netiek sodīti, sekas nav tik nopietnas, lai vardarbības veicēji mainītos. Sajūta, ka “es esmu nesodāms”, ļauj izdarīt dažādas vardarbības.

Centra "Dardedze" klīniskā psiholoģe Daina Dziļuma skaidro, ka, runājot par ekonomisko vardarbību, ne tik bieži domā par bērniem, kuri no tās cieš. Bērni jūt spriedzi, redz, kuram ģimenē ir vara, kurš ir upuris, bērns var pārņemt vienu no lomām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti