Šobrīd Latvijā līdz 18 gadu vecumam uzskaitē ar cukura diabētu ir vairāk nekā 600 bērni. Gadā pacientu skaits pieaug par 70 līdz 80 gadījumiem. Slimnieku skaits aug ne tikai Latvijā, pasaulē arī ir tāda tendence, situāciju raksturo BKUS endokrinoloģe Ināra Kirilova.
Ārste skaidro, ka diabēts ir saistīts ar paaugstinātu cukura līmeni asinīs. Otrā tipa diabēts vairāk skar pieaugušos cilvēkus, tas ir saistīts ar rezistenci pret insulīnu, Latvijā tādu slimnieku bērnu vidū nav daudz. Pirmā tipa diabēts ir slimība, kas saistīta ar insulīna deficītu. Nav zināms, kāpēc tā rodas, ir vairākas hipotēzes. Viena no hipotēzēm par saslimšanu ir, ka saslimšanu varētu izraisīt vīrusi, jo rudenī un pavasarī pieaug pacientu skaits.
Saslimstot ar 1. tipa cukura diabētu, organismā notiek šūnu destrukcija, krītas insulīna līmenis, paaugstinās cukura līmenis. Šai slimībai īsti nav profilakses.
Vairāk nekā 80% slimnieku - bērnu slimnīcā iestājas novēlotā stāvoklī.
Papildprocedūras un riski veselībai nebūtu, ja ātrāk vērstos pie ārsta.
Slāpes, bieža čurāšana un nogurums ir pamatsūdzības, tad jāvēršas pie ģimenes ārsta un jānosaka cukura līmenis asinīs.
Bērnam ar pirmā tipa diabētu turpmākā dzīve būs saistīta ar insulīna ievadīšanu, tāpēc notiek vecāku apmācība. Bieži pastāv uzskats, ka ar diabētu slimo, ja pārāk daudz lieto uzturā saldumus, tomēr tā nav, slimībai ir ģenētiska izcelsme.
Vecākiem bieži ir grūti pieņemt saslimšanas faktu, bet ar slimību var iemācīties sadzīvot.
Diabēta apmācības māsa no Bērnu slimnīcas Ilze Veilande strādā arī ar bērnudārza un skolu kolektīviem, jo informācijas trūkuma dēļ bieži notiek slimnieku diskriminācija, piemēram, bērniem jāiet veikt injekcija tualetē.
Antra Fogele no Nacionālā veselības dienesta skaidro, ka insulīns pieejams ar 100% valsts kompensāciju, to var izrakstīt arī ģimenes ārsts, pēc receptes nav jābrauc uz Rīgu, kur palīdzību bērniem sniedz bērnu endrokinologi. Valsts nodrošina mazās testa strēmeles glikometriem. Atkarībā no insulīna ievadīšanas biežuma noteikts testa strēmeļu daudzums katram slimniekam. Panākts, ka valsts apmaksā insulīna sūkņu iegādi. Insulīna adatu iegādi valsts nekompensē.