Pēkšņa pāreja uz attālinātu mācīšanos bijis izaicinājums visiem - skolēniem, vecākiem, skolotājiem, skolu vadītājiem, izglītības politikas veidotājiem. Vienlaikus - mobilizācija ārkārtējās situācijas laikā palīdzējusi katram no mums īsā laikā mācīties daudz jauna. Forumos analizēs, kuras no pieredzēm vērts skolās pārņemt paliekoši. Tajos aicinās praktiķus, skolēnus, viņu vecākus, vērotājus "no malas" dalīties savā pieredzē par izaicinājumiem skolā attālināto mācību laikā, lai visi kopā vērtētu ieguvumus un apkopotu labāko, kas var noderēt turpmākajām pārmaiņām.
Ko vērts mācīties skolā?
Krīzes uzspiestā mācīšanās pārkārtošana un ar to saistītā spriedze bieži lika pārvērtēt svarīgo un izvēlēties - ko noteikti mācīties un ko, iespējams, atlikt. Skolēni un viņu vecāki šajā laikā pastāvīgi izvērtēja - kā nonākt pie konkrētām zināšanām, kā apgūt jaunas prasmes. Skolotāji mācījās citādi vērtēt, apzinoties, ka nav bijuši vienmēr klāt, lai mācīšanos vadītu. Visas puses mācījās sadzīvot ar klātesošu stresu, atbalstīt cits citu, mācījās lietot tehnoloģijas, izvērtēt svarīgāko un mazāk svarīgo, mācījās mācīties patstāvīgi.
Daži no jautājumiem pirmajā forumā:
- Kas svarīgāks - augsti akadēmiskie sasniegumi vai laiks un iespēja doties nezināmajā, iedziļināties, mēģināt un kļūdīties, iemācīties mācīties?
- Cik svarīgi turpmāk skolā akadēmiskas zināšanas papildināt ar sociālo, emociju pārvaldības un mācīšanās prasmju mērķtiecīgu attīstību?
- Ko vissvarīgāk mācīties laikā, kad pasaule aizturētu elpu gaida, kāda būs tās nākotne? Vai turpināt šķirt nākamo grāmatas lappusi vai izmantot iespēju un mācīšanos pielāgot atbilstoši pārmaiņām, kas notiek tieši šobrīd?
- Varbūt skolēna labbūtībai (labsajūtai) ir lielāka nozīme, nekā iepriekš tam piešķirta, lai jauno apgūtu ar interesi un prieku?
Sarunas dalībnieki
- Dace Jaundaldere-Dātava, privātās pamatskolas ''Domdaris'' dibinātāja.
- Mārcis Mārtiņš Rubenis, Ādažu vidusskolas 12. klases skolēns.
- Edīte Kanaviņa, Gulbenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja.
- Lāsma Krastiņa, Bauskas Valsts ģimnāzijas izglītības metodiķe.
- Paulīna Latsone, Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija, Valmieras 4. skautu vienība, skautu un gaidu vadītāja.
Sarunu vadīs Inga Pāvula, ''Skola2030'' mācību satura ieviešanas vecākā eksperte.