4. studija

Vai uzņēmums, kurā darba laikā bojā gājis cilvēks, var palikt nesodīts?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kas jāņem vērā, ja privātpersona vēlas iegādāties veselības apdrošināšanas polisi?

Kas jāņem vērā, ja privātpersona vēlas iegādāties veselības apdrošināšanas polisi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Veselības apdrošināšana pēdējo gadu laikā kļūst arvien pieprasītāka. Tas saistāms gan ar to, ka medicīnas pakalpojumi kļūst arvien dārgāki, gan ar uzņēmumu vēlmi konkurēt darba tirgū, proti, veselības polisi no darba devējiem pieprasa darba ņēmēji. Tomēr ir liela ekonomiski aktīvo iedzīvotāju daļa, piemēram, pašnodarbinātie un autoratlīdzību saņēmēji, kuru darba tiesiskās attiecības nav saistītas ar darba līgumu, tāpēc viņiem pirms polises iegādes būtu vērts ņemt vērā dažus padomus, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". 

Polisi var iegādāties uzņēmumā, kurā strādā tuvinieks

Apmēram 10% no darba kolektīvos strādājošajiem izmanto iespēju iegādāties veselības apdrošināšanas polisi saviem ģimenes locekļiem un radiniekiem.

SIA "R&D Apdrošināšanas brokers" brokeru nodaļas vadītāja Mārīte Vīķe pastāstīja, ka par radinieku polisēm tādos gadījumos maksā paši darbinieki vai arī pats apdrošinātais: "Radinieki tiek apdrošināti uz tādu pašu programmu kā darbinieki vai arī zemāka līmeņa. Par radinieku polisēm maksā paši darbinieki vai viņu radinieki. Polises cena ir aptuveni par 50 procentiem dārgāka nekā darbiniekiem."

Pirms polises iegādes rūpīgi jāizpēta piedāvājums

Vēl nesen Latvijā par saviem līdzekļiem privātpersonas polisi iegādāties nevarēja, tomēr nu jau dažus gadus vairākas apdrošinātāju kompānijas piedāvā privātpersonām nopirkt veselības apdrošināšanas polisi.

Tiesa, apdrošinātāji pret šiem klientiem izturas ar piesardzību, un šīm apdrošināšanas programmām ir ierobežojumi.

"Apdrošinātāji apzinās - ja persona [polisi] iegādājas par saviem līdzekļiem, tātad viņai ir akūta nepieciešamība šo polisi iegādāties. Plānots doties pie ārstiem un gada laikā aktīvi to izmantot. Tāpēc apdrošinātāji ir ļoti piesardzīgi pret privātpersonām," skaidroja Vīķe.

Polisēm var piemērot "nogaidīšanas periodu"

Ja polises pircējam paredzēta kāda nopietna operācija vai cita medicīniska manipulācija, jāņem vērā, ka polise konkrēto pakalpojumu uzreiz var neatmaksāt.

"ManaPolise.lv" projekta vadītājs Maksims Mjatiškins paskaidroja, ka veselības apdrošināšanas polisēm var tikt piemērots tā saucamais "nogaidīšanas periods". 

"Ja šeit un tagad vai pēc trīs mēnešiem vajag operāciju, protams, ne katrs apdrošinātājs piedāvās to apmaksāt. Īpaši, ja tā ir maksas operācija," norādīja Mjatiškins. "Tad ir tā saucamais "nogaidīšanas periods"." Kā paskaidroja speciālists, "nogaidīšanas periods" sākas līdz ar polises spēkā stāšanos un tas uzskatāms par periodu, kad apdrošināšanas programma vēl nav aktīva.

Šis "nogaidīšanas periods" var ilgt mēnesi, trīs mēnešus vai pat pusgadu. 

Svarīgi pievērst uzmanību apakšlimitiem

Katrai apdrošināšanas programmai ir savs limits. Iegādājoties polisi, obligāti jāpievērš uzmanība noteikumos minētajiem apakšlimitiem.

Mjatiškins paskaidroja sīkāk: "Var būt rakstīts, ka kopējais limits ir 1000 eiro, 3000 eiro, bet tad, kad nonākam līdz šiem apakšlimitiem, tad izrādās, ka tas limits nav tik liels - tas var būt vai nu 150 eiro uz kādu atsevišķu diagnostiku vai 20, vai 25 eiro uz kādu ārsta apmeklējumu."

Programmās iekļauti arī izņēmumi

Jāņem vērā, ka apdrošināšana nesedz visus pakalpojumus. Katrai programmai ir savi ierobežojumi, kas tiek dēvēti par izņēmumiem.

Mjatiškins norādīja, ka izņēmumos var būt iekļautas slimības, kuras, pēc apdrošinātāja domām, vajadzētu apmaksāt valstij.

Tāpat izņēmumi var attiekties arī uz īpašu kategoriju profesijām, piemēram, sportistiem vai glābējiem.

Privātpersonu veselības apdrošināšanas polises cenu amplitūda atkarībā no izvēlētās programmas svārstās no 100 līdz pat 700 eiro. Kā norādīja Vīķe, privātpersonai iegādājoties veselības apdrošināšanas polisi atkārtoti, apdrošinātājs vērtēs, cik aktīvi tā iepriekš izmantota. "Ja rādītājs nebūs pozitīvs, tad polise uz nākošo gadu būs dārgāka," sacīja Vīķe. 

Patlaban privātpersonu veselības apdrošināšanas polises piedāvā četras apdrošināšanas kompānijas. Tās var iegādāties personas līdz 60 gadu vecumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti