Kas ir menopauze, un vai tai var sagatavoties? Skaidro RSU docente

Premenopauze un menopauze ir dabiska novecošanās daļa. Vienlaikus to simptomi var traucēt un to atvieglošanai medicīnā ir dažādi risinājumi, sākot no maigākiem, dabiskākiem līdz hormonāliem un inovatīviem līdzekļiem. Kā izmanto hialuronskābi menopauzes simptomu atvieglošanai? Kas ir nehormonāli un hormonāli līdzekļi menopauzes simptomu mazināšanai? Kāpēc, uzsākot un lietojot hormonu aizvietojošo terapiju (HAT), ir regulāri jāveic dažādas pārbaudes? Kādas dzīvesveida pārmaiņas var atvieglot menopauzi? Un kas vēl var slēpties aiz menopauzes simptomiem sievietēm?

Kas tas īsti ir?

Premenopauze sievietēm ir laiks, kad organismā pārkārtojas hormonālā sistēma, sākas menstruālā cikla izmaiņas, lai mēnešreizes pamazām beigtos.

Menopauze ir olnīcu funkcijas izsīkums, un tā iestājas, kad gadu ne reizi nav bijušas mēnešreizes.

Reproduktīvā vecumā katrās mēnešreizēs olšūnu kļūst mazāk. Kopumā, sievietei piedzimstot, ir vidēji 300 līdz 500 olšūnas, kuras būs ovulētspējīgas.

Latvijā vidēji menopauze sievietēm iestājas 52 gadu vecumā (parasti posmā no 45 līdz 55 gadiem). Ir norises, kas menopauzi var paātrināt, piemēram, olnīcu saslimšanas, operācijas, kuru laikā bijis jāizņem olnīcas, ķīmijterapija, ģenētika, varbūt kādi nezināmi vides faktori.

Jāteic, mūsdienās var nodrošināt iespēju vēlākai grūtniecībai, iesaldējot olšūnas. Ja reproduktīvā vecuma sievietei nepieciešama ķīmijterapija kā onkoloģiskas saslimšanas papildterapija, olšūnu iesaldēšanu līdz 10 gadiem apmaksā valsts*.

Reta vai ļoti spēcīga asiņošana

Premenopauzes laikā mēnešreižu cikls var kļūt garāks vai neregulārs. Taču var rasties arī izteiktāka asiņošana, piemēram, ilgstošāka vai apjomīgāka. Izmaiņas menstruālā ciklā ir signāls, ka olšūnas sāk novecot un olšūnu funkcija kļūst traucēta, sākas hormonālās pārmaiņas. Šādas pacientes ir biežas uzņemšanas nodaļu apmeklētājas, jo liela asiņošana nobiedē vai arī mēnešreižu sāpes kļūst tik izteiktas kā jaunībā. Šādos gadījumos lieto pretsāpju zāles, asiņošanas mazināšanai var izmantot HAT, bet parasti, kamēr ir menstruālā asiņošana, HAT neuzsāk.

Viena no zināmākām menopauzes pazīmēm ir svīšana. Un esmu novērojusi, ka šo un citus simptomus sievietes uzreiz "noraksta" uz menopauzi. Taču es kā ārste vēlos pārliecināties, vai patiesi tā ir – svīšanu var radīt arī vairogdziedzera problēmas. Vai arī kādas nieru saslimšanas, kad tās nespēj izvadīt lieko šķidrumu.

Karstuma viļņiem tikpat labi iemesls var būt paaugstināts asinsspiediens, kas arī biežāk novērojams pēc 40–50 gadu vecuma. Menopauzes pazīme var būt sausāka āda, līdz ar to arī maksts gļotādu sausums. Tas savukārt var veicināt urīnceļu infekcijas, jo makstī nav mitruma, kas aizsargātu blakus esošos orgānus.

Līdz ar menopauzes iestāšanos palēninās vielmaiņa, ir grūtāk mazināt svaru.

Bezmiegs un garastāvokļa svārstības

Vēl viena premenopauzes un menopauzes izpausme var būt bezmiegs un garastāvokļa svārstības. Tomēr arī ar šiem simptomiem jābūt uzmanīgam – tikpat labi tam pamatā var būt kādi dzīves sarežģījumi vai mentālas grūtības. Piemēram, kad sāku runāt ar pacientēm, kurām ir garastāvokļa svārstības, depresīvs noskaņojums, nereti atklājas, ka, teiksim, viņa pārdzīvo šķiršanos vai nomiris kāds no vecākiem… Cilvēka adaptēšanās spēja, pieņemšana un tolerance ar vecumu mazinās – tas nav tikai menopauzes dēļ.

Varbūt ir tomēr jāizvēlas mierīgākas nodarbes vai jāpadomā par veidu, kā atslābināt sevi pēc saspringtas darba dienas.

Vieglāku emocionālu grūtību gadījumā meklējam kādus dabiskus līdzekļus, piemēram, labi palīdz magnolijas preparāts, tas ir nomierinošs.

Ja emocionālās svārstības rodas, piemēram, no premenopauzes vai menopauzes izraisītās svīšanas, sākumā piedāvāju dabiskus līdzekļus. Novēroju, ka labi palīdz sarkanais āboliņš. Sieviete ap 50 gadiem mūsdienās parasti ir darbspējīga. Ap 50 gadu vecumu viņa var būt pusaudžu mamma. Viņai ir aktīvi jādarbojas! Bet menopauzes izpausmju dēļ viņa nopūšas: "Kur lai es liekos, mani viss kaitina!?"

Protams, arī emocionālo grūtību situācijā jāskatās, vai nav vajadzīga arī psihoterapeita, neirologa vai psihiatra palīdzība.

Sagatavoties… menopauzei?

Mūsdienu paaudzēm plānotais dzīves ilgums ir 80 līdz 90 gadi. Tas nozīmē, ka sieviete menopauzē pavadīs tikpat ilgu laiku kā reproduktīvajos gados! Un tāpēc ir tik svarīgi par veselību un dzīves kvalitāti rūpēties jau jaunībā.

Šobrīd ar Medicīnas fakultātes studenti Jeļizavetu Kolosovsku Studentu Pētnieciskā darba** ietvaros aptaujājam arī 20 līdz 30 gadus vecas sievietes – ko viņas domā par menopauzi un vai zina par dzīvesveida pamatprincipiem, kas ļautu veselīgāk sagaidīt menopauzi un vecumdienas. Ir noderīgi sagaidīt menopauzi savā "labākajā es".

Nosaukšu dzīvesveida ieradumus, kurus noderīgi veidot jau pirms menopauzes un turpināt (vai iesākt, ja iepriekš nav darīts) tajā.

Nostiprināt dziļo muskulatūru. Menopauzē vairs nav tik daudz kolagēna un elastīna, olbaltumvielu izejvielu. Līdz ar menopauzi sausāka kļūst maksts gļotāda, biežāk veidojas dzemdes un maksts noslīdējumi, arī urīna nesaturēšana. Ja muskuļu balsts ir labs un menopauzē tiek uzturēts, šīs problēmas ir mazāk izteiktas. Tāpat trenēti muskuļi mazina lūzumu risku, kas raksturīgi osteoporozei (kas arī raksturīgāka menopauzes laikam).

Uzturā uzņemt kalciju un D vitamīnu. Arī – kaulu sistēmas labā.

Rūpēties par optimālu svaru. Menopauzē ir grūtāk uzturēt optimālu ķermeņa svaru, tādēļ labi par svaru rūpēties jau līdz tam.

Trenēt atmiņu, smadzenes. Ir ne viena vien sieviete, kas pabeidz mācības, studijas un atmiņu, kognitīvās spējas praktiski netrenē. Es iesaku vienmēr mācīties ko jaunu, vienalga, vai tā būtu vēl vienas valodas apgūšana vai krustvārdu mīklu minēšana.

Starp citu, grūtniecību un zīdīšanas skaits menopauzes iestāšanos neietekmē. Pirms medicīnas studijām es cerēju – ja esmu divus bērnus iznēsājusi un zīdījusi, varbūt menopauze iestāsies vēlāk, jo menstruācijas taču šajā laikā nenotiek – vismaz 18 olšūnas būs ietaupītas… Tomēr nē – izpētīts, ka arī gaidību un laktācijas laikā olšūnas mazinās (tās uzsūcas).

Ja dabiski līdzekļi nepalīdz

Ja dabiski līdzekļi nepalīdz mazināt premenopauzes un menopauzes simptomus (vai sieviete pati uzreiz vēlas HAT), var apsvērt HAT lietošanu. Parasti tie ir estrogēnu preparāti vai kombinēti preparāti ar estrogēnu un progesteronu.

Jāteic, Latvijā ir diezgan liela "hormonterapijas fobija". Es arī neesmu no ārstiem, kas uzreiz slieksies izrakstīt HAT. Vienmēr ieklausos pacientē. Parasti sākumā piedāvāju dabiskas izcelsmes preparātus. Galu galā menopauze ir fizioloģisks process, nav saslimšana, un galvenais ir palīdzēt sievietēm mazināt sūdzības. Ja dabiskie līdzekļi nepalīdz trīs mēnešu laikā (piemēram, sarkanais āboliņš, naktssveces eļļa, Omega-3 preparāti), iesaku raudzīties uz HAT.

Pirms ķerties klāt HAT lietošanai, man vienmēr svarīgi pārliecināties, ka sieviete ir gatava tos uzsākt un lietot drošā veidā – tas nozīmē pirms tam veikt rūpīgus izmeklējumus, lai pārliecinātos, ka tā nepalielinās kādu slimību riskus, un, uzsākot terapiju, regulāri veiks analīzes, veiks ginekoloģisku ultrasonogrāfiju – vismaz reizi gadā pat tad, ja nav sūdzību. Ja es redzu, ka sieviete nenāks katru gadu pie manis pārbaudīties, riski var būt pārāk lieli.

Ir ļoti stingrs izmeklējumu plāns, jo, lietojot HAT, pastāv divreiz lielāks vēnu trombu veidošanās risks, kā arī nedaudz paaugstināts krūts vēža risks.

Lai saprastu, vai sieviete drīkst lietot HAT, jāpārbauda vēnas, jāveic asins analīzes, noskaidrojot hormonu līmeni, jāpārbauda kauli un jāveic krūšu izmeklējums – mamogrāfija.

Biežākās bažas ir par iespējamu vēža attīstību. Attiecībā uz HAT lietošanu jāizslēdz krūts vēža paaugstināts risks, kā arī iedzimti vēža sindromi, kur raksturīga vēža izpaušanās, tostarp krūts vēža. Proti, ja sievietes ģimenē kādam ir bijis krūts vēzis (arī vīrietim), īpaši vecumā zem 45 gadiem, obligāti pirms HAT izrakstīšanas jāveic krūšu ultrasonogrāfija un mamogrāfija, lai identificētu, vai nav kāds audu perēklītis, kura augšanu varētu provocēt HAT lietošana, kā arī ar pacienti jāpārrunā iespējamie riski. Jo citādi mēs nezinām, vai sievietei nav audzēja agrīnā stadijā (par ko viņa pati var pat nenojaust) – "pabarojot" ar hormoniem audzēju sākumperiodā, tas var izplesties. Tādēļ arī katru gadu, lietojot HAT, šīs pārbaudes ir jāatkārto.

Tas pats attiecas uz trombu risku vadīšanu – HAT satur estrogēnus, kas var palielināt trombu veidošanās risku. Arī šajā gadījumā pacientes izjautājam, vai kādam no radiniekiem nav bijis infarkts, insults, trombi, trombozes… Pie flebologa jāpārbauda, vai nav vēnu mazspējas pazīmju. Ja atklāj vēnu mezglus un tos ārstē, tad HAT drīkst lietot.

Kā HAT palīdz? Terapija ļoti labi ļauj mazināt karstuma viļņus, uzlabo ādas kvalitāti, tostarp mazina maksts sausumu. Nav pierādīts, ka tā mazinātu Alcheimera (demences) un asinsvadu saslimšanu riskus. Tā arī nesamazina osteoporozes risku, bet – ir mazāks kaulu lūzumu risks.

HAT parasti ietver hormonus estrogēnus. Tie veicina dzemdes iekšējā slāņa augšanu – gluži kā sievietei auglības gados. Tādēļ terapijai noteikti komplektā jānāk vai nu preparātam, kas dzemdes slāni iztīra, vai neļauj tam augt. Pirmajā gadījumā jālieto progesteronu grupas hormoni, otrajā risinājums ir spirāles ievietošana. Ja sievietei ir izoperēta dzemde, viņai šis pretējas darbības preparāts nav vajadzīgs.

Hormonu izvēle ir māksla, tajā ir ļoti svarīga individuāla pielāgošana!

Sievietēm, kurām pazeminās libido, dažkārt atsevišķi vai kopā ar HAT nozīmē arī hormonu testosteronu. To var lietot arī gēla veidā. Taču arī tad pirms tam nosakām testosterona līmeni.

HAT var būt lietojams dažādās formās. Piemēram, ir lokāli lietojamas maksts svecītes ar estrogēnu. Mazāku vēža un trombu risku uzrāda HAT transdermālās formas (ko lieto caur ādu), tā preparāts uzsūcas labāk un vienmērīgāk. Tie ir pūšami vai uz ādas (ne intīmajos orgānos) smērējami līdzekļi, kas uzsūcas caur ādu mazajos kapilāros, šī forma tiek uzskatīta par saudzīgāku un bioloģiski līdzīgāku, riski tai ir mazāki nekā caur muti lietojamai HAT formai.

ASV tiek piedāvāti arī "bio identiskie hormoni", bet jāteic, arī tiem ir tādi paši trombu riski, tikai nosaukums šķietami drošāks.

Pētījumi par HAT aizvien notiek. Tiesa, HAT iedarbību ir grūti izpētīt, jo pētījumu grupā cilvēku ietekmē arī citi faktori, tādēļ secinājumi nav viennozīmīgi.

Ja HAT sāk lietot premenopauzē vai menopauzes sākumā, tā darbojas efektīvāk. Uzskata – ja pagājuši jau desmit gadi menopauzē, vairs nav nozīmes lietot HAT.

Dažas īpašas situācijas, ko vēlos minēt – ja sievietei izoperē dzemdi, olnīcas funkcionē, bet atsevišķos pētījumos atklāts, ka tās pārstāj to darīt nedaudz ātrāk, nekā plānots. Bet menopauze uzreiz pēc operācijas neiestājas (kaut mēnešreižu vairs nav), jo olnīcas turpina savu funkciju, nodrošinot hormonālo fonu. Ja izoperē arī olnīcas, tad menopauze iestājas uzreiz, pat 30 gados. Tad iesaka lietot HAT. Īpaši, ja ir smagas izpausmes un nav būtisku risku.

Dažas dabiskās alternatīvas

Vai riski ir arī dabisko preparātu lietošanai? Kaut vai sarkanajam āboliņam? Nē, tas nerada vēža risku. Tiesa, sarkanais āboliņš nav pētījumos apstiprinājies kā iedarbīgs līdzeklis menopauzes simptomu atvieglošanai. Taču jāsaprot – pirms tika izgudroti dažādi medikamenti simptomu mazināšanai, sievietes gadsimtiem zināja līdzekļus gan pret sāpīgām mēnešreizēm, gan menopauzes problēmām.

Manuprāt, ja kāds preparāts palīdz un sievietei nerada nekādu risku – trombu, krūts vēža, dzemdes vēža – kāpēc lai viņa to nelietotu? Jo menopauzē mums ir simptomātiska pieeja. Mēs nevaram izmērīt, cik lieli sievietei ir karstuma viļņi vai cik izteikts maksts sausums. Ja pie manis atnāks sieviete, kura kategoriski ir pret HAT, vai ja viņai ir trombi, es nevaru atteikt palīdzību vai atvainoties – nespēju jums palīdzēt (viņa tad varbūt tiešām atradīs kādas nedrošas atvieglojošās metodes). Šādos gadījumos talkā nāk komplimentārā un alternatīvā medicīna. Mūsdienās daudzos aspektos pētījumi par to tikai sākas.

Medicīniski risinājumi atsevišķiem simptomiem

Bez HAT tradicionālajā medicīnā ir vēl citi risinājumi atsevišķu simptomu atvieglošanai.

Piemēram, dehidroepiandrosterons (DHEA) ir hormons, kas izstrādājas nevis olnīcās, bet virsnierēs un stimulē tās, lai veidotos vīrišķie hormoni. Ja olnīcas sāk "streikot", DHEA var būt papildinošs avots estrogēnu un testosteronu sintēzē, bet, ja tas lietots nepamatoti, tad var novērot ar pārmērīgu vīrišķo hormonu līmeni saistītas blaknes – matu izkrišanu, akni, balss izmaiņas.

Ir arī lokāli risinājumi. Piemēram, maksts sausumam. Tas patiesi var būt ļoti nepatīkams simptoms un var veicināt maksts iekaisumu, infekciju un sēnīšu attīstību. Maksts pamazām var palikt atrofiska, zaudēt elastību, kļūt cietāka. Tas var padarīt seksu nebaudāmu. Bet maksts nav tikai seksa un dzemdību orgāns, tai ir kaimiņorgāni – zarnas no mugurpuses un urīnpūslis priekšpusē. Ja makstij nav tonusa, var noslīdēt urīnpūslis, rasties urīnizvadkanāla nestabilitāte, tādēļ var rasties urīna nesaturēšana. Lai no tā izvairītos, var mitrināt maksti ar lubrikantiem vai dažādām eļļām. Tāpat der svecītes ar pienskābajām baktērijām.

Nākamais solis – var lietot hialuronskābi saturošas vaginālās svecītes maksts sausumam. Mēs rūpējamies par ķermeņa un sejas ādu, kādēļ jāatstāj "novārtā" dzimumorgāni?

Jārēķinās, ka hialuronskābes svecītes un gēli būtu jālieto visu laiku, jo estrogēni vairs nepalīdz mitrumam veidoties. Lai atvieglotu sievietes dzīvi un šīs svecītes nebūtu jālieto visu laiku, šobrīd piedāvā hialuronskābes injekcijas. Tās darbojas 12–18 mēnešus, bet pēc tam injekcijas jāatkārto.

Hialuronskābes gēli noder arī mutes gļotādas kopšanai, jo tāpat kā intīmajos orgānos, arī mutē gļotāda paliek sausa. Tādēļ var atkāpties smaganas, mainīties sakodiens.

Vēl ir iespēja injicēt paša cilvēka speciāli apstrādātas asinis jeb plazmu – šis piemērotāks maksts gļotādas atjaunošanas variants sievietēm, kuras nevēlas injicēt mākslīgi ražotas vielas.

Tāpat ir lāzerprocedūras makstij, kas stimulē apasiņošanu un veicina gļotādas elastību un maksts tvirtuma atjaunošanos. Pagaidām šo metožu lietderībai ir maz uz pierādījumiem balstītu pierādījumu, jo metodes ir ieviestas nesen.

Kas vēl palīdz dzīvesveidā?

Vēl dažas dzīvesveida idejas, kas var palīdzēt atvieglot simptomus:

Soja uzturā. Dabiskās sojas pupiņās ir fitoestrogēni, kas palīdz mazināt menopauzes simptomus. Ne velti Āzijā novēro, ka sievietēm šie simptomi ir mazāk izteikti.

Rūpes par asinsvadiem. Ja uzturā pietiekamā daudzumā ir Omega-3 taukskābes, tas veicina veselīga holesterīna līmeņa uzturēšanu, un karstuma viļņu izpausmes ir mazākas.

Regulāras fiziskās aktivitātes. Tās atvieglo menopauzes simptomus.

Seksuālā bauda. Te es nerunāju obligāti par seksuālajām attiecībām. Spānijas ginekologi, piemēram, sievietēm, kurām nav partnera menopauzē, iesaka pašapmierināšanos, to saucot par terapeitisko orgasmu, jo tas lubricē maksti, uzlabojas dzimumorgānu apasiņošana. Savukārt, ja sievietei joprojām ir sekss, jārūpējas par gļotādu, lai tā saglabātu mitrumu. Bet berze un uzbudinājums asinsriti un gļotādu elastību uzlabo.

Attiecības, kopiena. Nesen skatījos filmu par ilgdzīvotājiem, un tur viens no aspektiem, kādēļ cilvēki dzīvo ilgi, ir būšana attiecībās. Vienalga, vai tās būtu pāra attiecības, sava baznīcas kopiena vai domubiedru klubiņš – svarīgi, lai ir komunikācija. Latvijā diemžēl mēs vecumā nereti esam vientuļnieki. Iespēja komunicēt mazina vientulību un skumjas, tātad sekmē labāku mentālo veselību.

Kas vairāk uztrauc sievietes menopauzē

Menopauze ir dabiska dzīves daļa, tā ir dabiska novecošanās. Mani novērojumi liecina, ka sievietes vairāk šajā laikā pārdzīvo, baidās no novecošanas. Sēras par to, ka nebūs bērnu, vairāk novēroju sievietēm, kurām nav iestājusies gaidītā grūtniecība reproduktīvajos gados. Kādai sievietei savukārt menopauze sniedz seksuālo brīvību un vairs nav jādomā par iespēju palikt stāvoklī (par veselības ziņā drošām seksuālām attiecībām joprojām jādomā – ar transmisīvām slimībām saskaras arī menopauzē!). Atgādināšu, ka premenopauzes laikā grūtniecība joprojām var iestāties. Menopauzē, kad gadu ne reizi nav bijušas mēnešreizes – ar vislielāko varbūtību vairs nē.

Pret novecošanu atšķirīgi izturamies dažādās kultūrās. Arī prasības dažādu profesiju pārstāvjiem ir atšķirīgas, lai būtu konkurētspējīgi darba tirgū. Jā, visi zinām, ka populāras aktrises, īpaši ASV, biežāk veic plastiskās ķirurģiskās operācijas un arī lieto HAT.

Jau pirms menopauzes un tās laikā varam meklēt risinājumus, kas palīdz mums būt "sevis labākajā versijā", un vajadzības gadījumā izmantot dažādās palīdzības iespējas.


* Saņemot ārstu konsilija lēmumu, turpmāk būs iespēja veikt valsts apmaksātu dzimumšūnu (olšūnu vai spermatozoīdu) paņemšanu, sasaldēšanu un uzglabāšana uz laiku līdz 10 gadiem, ja pacientam ārstēšanās procesā nepieciešama ķīmijterapija, kas var būtiski ietekmēt auglību. Tas ir viens no pasākumiem Onkoloģijas plānā 2022.–2024. gadam. Turpinās darbs, lai nākotnē šādu pakalpojumu varētu nodrošināt arī pacientiem ar onkoloģiskām slimībām, kuri saņem staru terapiju tām ķermeņa zonām, kas var ietekmēt reproduktīvo veselību.

** Latvijas reproduktīvā vecuma sieviešu zināšanas par menopauzei raksturīgajiem simptomiem un to profilakses iespējām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti