4. studija

Kāpēc vispārējas mobilizācijas gadījumā uz pašvaldības policiju neattieksies Mobilizācijas likums?

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija. Attaisnotie izdevumi un Eiropas eksāmens

Kāpēc atšķiras gan zobārstniecības pakalpojumu diagnostikas metodes, gan cenas?

Pie viena zobārsta 9 labojami «caurumi», pie otra – neviens. Kāpēc tā notiek?

Viens zobārsts pacientam atrod deviņus labojamus zobus, bet cits saka – tie visi ir veseli. Šādu situāciju piedzīvoja LTV raidījuma "4. studija" skatītāja Ieva, kura ir sašutuši par būtisko atšķirību diagnostikā. Tikmēr speciālisti skaidro, ka kariess attīstās pakāpeniski un dažādi zobārsti to var atšķirīgi diagnosticēt.

Ievas stāsts ar 9 zobu labošanu

Lai tiktu pie skaista smaida, zobārsts un higiēnists jāapmeklē regulāri un nepieciešamības gadījumā jāveic arī zobu taisnošana vai sakodiena korekcija. Agrāk to veica, uzliekot breketes, pēdējos gados populāra kļuvusi zobu taisnošana ar kapēm.

Tieši šo procedūru gribēja veikt skatītāja Ieva, kura raidījumam "4.studija"uzticēja savu sašutuma pilno stāstu: "Uzķēros uz reklāmas, kura man dienā pa vairākām reizēm lēca ārā. "Dental Art" – zobu taisnošana, konsultācija ar baigi lielo atlaidi un 3D rentgens bez maksas. Tad viņi visu tur sabildē un sataisa ārstēšanas plānu, izstāsta, cik maksā tās kapes, lai taisnotu, pielāgo manai situācijai."

Izmaksas atkarīgas no situācijas sarežģītības, bet jārēķinās, ka zobu taisnošana vienam žoklim izmaksā no 750 eiro, bet kopējās izmaksas par visām nepieciešamajām manipulācijām var sasniegt 4000 eiro.

"Viņi man atsevišķi pateica, cik maksās kapes. Pateica, ka tur vēl būs nepieciešama nospiedumu noņemšana un zobu taisnošanas vizualizācija, ka tas jau ir 440 eiro. Bet tas tā kā ir sīkums, par to es mazāk satraucos. Bet tas, ka sarēķināts, ka man ir ļoti daudz zobu jāsalabo," pastāstīja Ieva.

Ievai tas bija pārsteigums – jālabo 9 zobi. Pirms diviem gadiem pie savas zobārstes visus zobus bija salabojusi. Zobu labošana viņai klīnikā pēc apskates pirmajā vizītē "Dental Art" izmaksātu apmēram 1000 eiro.

Ieva devās pie savas zobārstes un saņēma pavisam citu atbildi: "Zobārste iziet cauri gandrīz visiem tiem deviņiem zobiem, kas man ir uzskaitīti šajā ārstēšanas plānā. Un viņa saka, ka neviens no tiem zobiem nav jāaiztiek."

Ieva ir sašutuši par absurdo situāciju: "Kā var klīnika tā "čakarēt" cilvēkus – labot nelabojamus zobus?"

Kariess attīstās pakāpeniski, un diagnostika atšķiras

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zobu terapijas un mutes veselības katedras docente Inguna Rence-Bambīte skaidroja, kā veidojas cenas zobārstniecībā un kāpēc diagnostika var atšķirties:

"Kariess ir hroniska saslimšana, kas attīstās ilgā laika periodā. Tas neattīstās vienā dienā, nedēļā un pat mēnesī. Un bieži vien kariess notiek bez pacientam jūtamiem simptomiem. Kādreiz varbūt neliels jutīgums uz saldu, vēsu kairinātāju. Kamēr šie defekti – kariozie bojājumi, ir salīdzinoši nelieli, kas atrodas zoba ārējā virskārtā, dentīnā, parasti pacienti nesūdzas un viņiem pašiem liekas, ka viss ir kārtībā."

Zobārsts un Veselības ministrijas galvenais speciālists zobārstniecībā Andis Paeglītis norādīja uz pētījumu, kas atklāj, ka kariesu bērniem var diagnosticēt dažādos līmeņos: "Šis rādītājs iedalās piecos variantos. Atkarībā no tā, cik dziļš ir kariess, cik daudz tas ir skāris. Tas varbūt ir acij nemanāms, bet profesionālis to ieraudzīs. Līdz ar to šeit varētu būt: viens saka – trīs kariesi, cits saka – pieci. Tas ir, kā viņš nodiagnosticē to lietu. Cik ar katru kariesu jāstrādā, tas ir cits jautājums."

Kariesa augšējā daļa ir redzams zoba bojājums, bet zemākajā daļā tas var būt tikai kā balts plankums. Var teikt, ka tas ir kā aisberga redzamā un neredzamā daļa. Gadījumos, kad bojājums vēl nerada problēmas, ārsts var uzreiz neķerties klāt plombēšanai, bet atstāt to novērošanai.

Ortodontiskai ārstēšanai – nevainojama mutes higiēna

Zobārsts, implantologs Sergejs Andrijevskis, kurš strādā skatītājas pieminētajā klīnikā "Dental Art", uzsvēra – ja ir paredzēta ortodontiska ārstēšana – breketes, kapes vai protēzes – pacientam nedrīkst būt ne mazākais kariess: "Nekādi caurumi, nedrīkst būt aplikums. Mums jāpārliecinās, ka pacienta mutes higiēna ir absolūti visaugstākajā līmenī.

Mēs nedrīkstam pieļaut, ka tiek uzsākta ortodontiska ārstēšana, ja ir pat neliels, maziņš plankumiņš, kas varētu būt kariess pirmajā stadijā."

Zobu taisnošana ar kapēm ir līdzīga kā ar breketēm. Tā ir ērtāka, jo kapes ir izņemamas. Lai veidotos glītas zobu rindas, laika izteiksmē atšķirības nav. Kapes ir apmēram par 30% procentiem dārgākas nekā breketes. Šīs procedūras cenas klīnikās, kur to veic, ir līdzīgas. Kapes tiek sadrukātas vairākas, un pacients katru nedēļu pats tās var nomainīt.

Bet pirms zobu taisnošanas procedūras tiek veikta izmeklēšana un veidota vizualizācija, kur var apskatīties, kas ar zobiem notiks procesa laikā. Tad pieņemt lēmumu, vai tērēt lielo naudas summu.

"Ja tiek uzsākta ortodontiska ārstēšana ar neveseliem zobiem, tad kariesa attīstības ātrums kļūst vēl ātrāks. Ja bez breketēm tas zobs būtu sabojājies gada vai divu gadu laikā, tad ar kapēm un breketēm tas varētu notikt daudz ātrāk," sacīja Andrijevskis.

Kardinālas atšķirības izmeklējumos

Andrijevskis atsakās komentēt situāciju, kāpēc "Dental Art" klīnikā Ievai secināts, ka jālabo deviņi zobi, ko Ievas zobārste atzinusi par veseliem. Turklāt to ārstēšana izmaksātu aptuveni 1000 eiro. "Komentēt citu klīniku speciālistu, kāpēc viņi neredz to, ko redzam mēs, man tiešām ir grūti. Mums ir visjaunākās iekārtas," sacīja zobārsts.

Zobārstniecībā cenas ir augstas, turklāt zobu taisnošanu neveic visās zobārstniecības praksēs. Tāpēc RSU docente Inguna Rence-Bambīte ieteica pārliecināties, vai zobārstam ir sertifikāts apakšspecialitātē, piemēram, zobu taisnošanā. Savukārt konkrētajā gadījumā pacientei derētu uzzināt vēl trešā speciālista viedokli, kāpēc ir tik lielas atšķirības. Pēc tam kopā ar zobārstu, kuram pacients uzticas, ir iespējas izrunāt ārstēšanas plānu un arī aptuvenās izmaksas.

"Pacientam ir tiesības izvēlēties, vai viņš piekrīt ārstēties šajā klīnikā, vai viņš var to atļauties, un varbūt ir iespēja atrast citu klīniku. Protams, lauku reģionos tā izvēle nav tik liela. Rīgā, Latvijas lielajās pilsētās privilēģijas pacientiem ir lielākas izvēlēties," sacīja Rence-Bambīte.

Katram savu zobārstu

Veselības ministrijas galvenā speciālista zobārstniecībā Anda Paeglīša pārliecība ir nelokāma: "Tāpēc jau pacientiem ir jābūt saviem zobārstiem. Es gribētu teikt, ka visai ģimenei ir jābūt savam zobārstam.

Jūs pazīstat savu zobārstu, zināt cenu līmeni, kāds tas ir. Nu, jūs viņam uzticaties."

Skatītājas Ievas gadījums ir piemērs tam, ka tieši uzticība savam zobārstam ir svarīgākais priekšnoteikums veseliem un glīti rindotiem zobiem. Bet, ja tā nav, jāmeklē cits speciālists. Turklāt rūpīgi jāvērtē visi reklāmas piedāvājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti