Rīta Panorāma

Aicina atbalstīt Ukrainu ziedojumu kampaņā "Piešauj pretuzbrukumam!"

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Kā svētkos sevi pasargāt no ērcēm?

Kā svētkos sevi pasargāt no ērcēm? Skaidro entomologs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Ērces piesūkšanās gan ikdienā, gan īpaši svētku laikā var krietni sabojāt garastāvokli. Kā rīkoties, ja piesūkusies ērce, un kā sevi var mēģināt pasargāt no ērces Jāņu laikā? 

Svētku laikā pilsētnieki ar lielāko prieku dodas uz laukiem pie pļavām un mežiem izbaudīt Jāņu nakts burvību. Tās ir arī vietas, kur labprāt uzturas ērces. Entomologs Voldemārs Spuņģis skaidroja, kur ir vislielākās iespējas ar tām sastapties.

"Ir vietas, kur ērču ir vairāk un kur mazāk. Piemēram, kādā pļautā zālienā jeb pilsētas vidē vai kaut kur lauku ciematā, tur viņu būs ļoti maz vai arī nemaz. Bet jābūt uzmanīgam, meklējot papardes ziedu. Jo tad ir jāiet pa taciņām, var iet pa zālājiem. Bet nedrīkstētu iet tumsā pa mežu, kur neredz neko, nedrīkst iet pa aizaugušām pļavām, jo tur ērču ir ļoti daudz," norādīja Spuņģis. "Šorīt pats pārliecinājos. Bija nodarbība bērniem, tur mēs četras ērces dabūjām. Nupat pirms dažām minūtēm tepat Biķernieku mežā divas ērces dabūju."

Arī pļaviņā, kas nopļauta tieši pirms Jāņiem, pa kādai ērcei var atrasties.

Spuņģis pastāstīja, ka svarīgi ir tas, vai pļaviņā uzturas meža zvēri, jo tie ērces izplata. "Ja meža zvērs ir barojies pļaviņā un ērce tur ir nokritusi, tad viņas pēcnācēji tajā vietā būs," skaidroja entomologs.

Ērces cilvēkam var izraisīt vairākas slimības. Visbiežāk tās pārnēsā encefalītu un laimboreliozi. Ja pret pirmo kaiti ir iespējams vakcinēties, tad pret otro vakcīnu nav. Tāpēc ir vērts pasargāt sevi no ērces piesūkšanās, cik vien tas ir iespējams.

Spuņģis ieteica izmantot, piemēram, izsmidzināmos līdzekļus ērču atbaidīšanai. "Galvenais ir apsmidzināt kājas augstumā līdz ceļiem. Ērces uzturas apmēram 20–30 centimetru augstumā. Tur, kur ir garāka zāle, es tur nerekomendētu iet," viņš sacīja.

Arī tam, ko velkam mugurā, ir nozīme. Proti – ir lielākas iespējas ērci uz sava apģērba pamanīt, pirms tā ir piesūkusies. 

Pa tumsu gan gaišs apģērbs neko nedos, bet pa dienu uz gaišā apģērba ērci ieraudzīt ir daudz vieglāk, norādīja entomologs. Savukārt vakarā ieteicams savu ķermeni pārbaudīt.

Ģimenes ārste Oksana Ježova aicināja cilvēkus, dodoties pie dabas, paņemt līdzi rīkus ērču noņemšanai. Tos var iegādāties aptiekās, arī zooveikalos. Ja tomēr tādu nav, tad var izlīdzēties arī ar diegu vai pinceti.

Ja ērce ir piesūkusies, ieteicams to noņemt pēc iespējas ātrāk. 

Ja ir vēlme nodot ērci laboratorijā, lai analizētu, vai tā bija inficēta ar kādu slimību, ērce jānodod vesela un dzīva, turklāt, jo ātrāk, jo labāk – parasti tas jāizdara 72 stundu laikā pēc ērces noņemšanas.

Inficēta ērce gan automātiski nenozīmē, ka cilvēks saslims ar kādu no tās pārnēsātajām slimībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti