Sintijas ģimene ūdeni jau vairākās paaudzēs ņem no Oliņu avota. Viņa nekad nav šaubījusies par ūdens kvalitāti. "Reizēm šeit cilvēku rindas stāv. Gaidām pat rindiņās," stāstīja Vijciema iedzīvotāja Sintija.
Tomēr šīs nav oficiālās ūdens ņemšanas vietas, tādēļ pašvaldība neiesaka ņemt ūdeni no avotiem, norādīja Ozola.
Veicot kvalitātes pārbaudes sešos Valmieras novada avotos, secināts, ka Oliņu avota ūdens veselības problēmas neradīs. Vissliktākie analīžu rezultāti ir Vaidavas ezera avotā.
"Tika konstatētas divas zarnu enterokoku vienības uz 250 mililitriem ūdens. Līdz ar to nedrīkst šo ūdeni uzturā lietot nevārītu.
Ja tas tiek darīts, var sākties caureja, vemšana un tamlīdzīgas ar vēderu saistītas problēmas," skaidroja Ozola.
Iemesli avotu ūdens sliktajai kvalitātei ir dažādi, bet pārsvarā tas ir cilvēku darbības dēļ. Piesārņojums nonāk ne tikai upēs, bet arī iekļūst dziļāk pazemē.
"Gadījumos, ja ūdens ir pilsētas teritorijās vai tuvumā ir kādas mājas, tad loģiski, ka ūdens kvalitāte var būt zemāka.
Tur var būt piesārņojuma veidi no cilvēku darbības, piemēram, kādi atkritumi, kas sūcas lēnām zemē un nonāk līdz avota ūdeņiem,"
norādīja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Hidroģeoloģijas nodaļas vadītājs Kristaps Caune.
Avota ūdens ir ļoti jutīgs uz apkārtējās vides iedarbību, un analīžu rezultāti var mainīties arī pa dienām, skaidroja vides speciāliste. "Šie rezultāti tika ņemti 11. jūlijā. Šogad veiksim vēl vienu testēšanu," norādīja Ozola.
Eksperti atzīst, ka sausā un karstā vasara varētu ietekmēt ūdens kvalitāti, tāpēc iesaka izmantot ūdeni no centralizētajiem ūdensvadiem.