Dažādu konfekšu un citu našķu ietekme uz kopējo veselības stāvokli ir atkarīga no to sastāva, bet zobiem lielāku kaitējumu nodarīs tie saldumi, kuri mutes dobumā kūst visilgāk. Kaitīgākās esot ledenes. Vienas šādas konfektes sastāvā parasti būs divas līdz divarpus tējkarotes cukura.
"Dzīvs cukurs! Attiecīgi, cik jūs ledenes apēdat, tik jūs dzīvu cukuru apēdat. Plus vēl konservantus, krāsvielas klāt," brīdināja BKUS endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne.
Līdzīgās domās bija bērnu zobārste Ilze Maldupa. Viņa piebilda, ka tieši ledenes Halovīna saldumu groziņos vēlētos redzēt vismazāk. Arī mielojoties ar želejkonfektēm, ekspertes ieteica ievērot zināmu piesardzību. Tajās papildus cukuram, kas parasti gan būs gandrīz uz pusi mazāk nekā ledenēs, būs arī lecitīns jeb viena no vielām, kas šiem saldumiem piešķir želejveidīgo konsistenci.
"Lecitīns pats par sevi ir iegūts dažādi – cits mākslīgi, cits dabīgi, no dabīgiem augļiem, bet, daudz ēdot želejkončas, ir jāuzmanās, jo lecitīns ļoti izteikti samazina D vitamīna uzsūkšanos,
kas sevišķi ir vajadzīgs bērniem kaulu veselībai un arī imunitātei," skaidroja Dzīvīte-Krišāne.
Dažādas konfektes – sākot no ledenēm un beidzot ar šokolādes dražejām – var saturēt arī mākslīgās krāsvielas. Zobiem tās nekaitēs, taču dažas, piemēram, indigo zilā un sarkanā bērniem var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas.
Tikmēr mazāk kaitīgi būs šokolādes našķi. Labāka ir tumšā šokolāde, jo gaišā parasti saturēs vairāk tauku.
"Diezgan daudz tiek izmantota palmu eļļa, ko mēs zinām, kas ir transtaukskābju avots, kas atkal ir ļoti slikti organismam – veicina oksidatīvo stresu, kas savukārt veicina holesterīna paaugstināšanos un noved pie aptaukošanās, asinsspiediena, tā saucamā metabolā sindroma, kardiovaskulāro slimību agrīnas attīstības," skaidroja endokrinoloģe, mudinot izvēlēties tikai kvalitatīvas šokolādes konfektes.
Lai gan visi našķi lielos daudzumos ir kaitīgi veselībai, speciālistes jo sevišķi mudināja izvairīties no skābām konfektēm un tādām, kas satur konservantus.
"Jāskatās, cik var izlasīt tajos mazajos burtiņos, kas ir rakstīts, tad kālija benzoāts, kas ir šī e-viela e212, kas īstenībā tiek pievienota džemiem, želejām, tātad marmelādes konfektēm, marmelādēm, želejām. Šis kālija benzoāts īstenībā ietekmē arī vielmaiņas procesus, un kālija benzoāts arī ļoti ietekmē kariesu jeb zobu bojājumus un arī ietekmē insulīna rezistenci. Un tālāk jau ir risks diabēta attīstībai," stāstīja Dzīvīte-Krišāne.
Savukārt skābās konfektes būtiski ietekmē zobu veselību.
Bērnu zobārste Ilze Maldupa skaidroja, ka tiem cilvēkiem, kas bieži patērē skābus saldumus un atspirdzinošus dzērienus, "pazūd" zobu emalja.
"Kariesa gadījumā zoba bojājums veidojas laika gaitā un vairāk skar zoba iekšējo daļu – dentīnu, un emalja tikai vēlāk nokrīt nost, jo apakšā ir izšķīdis zobs. Bet erozija ir tad, kad uzliek kaut kādu erozīvu uz virsmām, un tā virsma kļūst aizvien plānāka un plānāka, kamēr to vairs nav. Un tā ir ar emalju," pauda zobārste.
Pasargāt sevi no cukura kaitīgās iedarbības var, pirmkārt, samazinot tā patēriņu ikdienā. Un, ja tomēr prasās ko saldu – priekšroku dot nevis našķiem, bet augļiem un ogām.
Bet otrkārt – jārūpējas par zobu veselību. Un tas nozīmē, ka tie kārtīgi jātīra divreiz dienā.
"Īpašs uzsvars uz vakara tīrīšanu," pamācīja zobārste, "Obligāti nevar aiziet gulēt, neiztīrot zobus ar fluorīdu saturošu zobu pastu. Ja mēs varētu ēst tikai dabīgus produktus, tādus, kā viņi ir nākuši no dabas – dārzeņus, augļus, graudus, bez apstrādes, tad mums noteikti kariess neveidotos. Tad mēs varētu droši arī tos zobus netīrīt."
Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2022. gada 24. oktobrī.