Kopš marta beigām ir pamodušās ērces, un, gaisa temperatūrai paaugstinoties vēl vairāk, palielināsies arī šo kukaiņu aktivitāte.
Līdz ar ziņām par pirmajām ērcēm, kas jau nogādātas Infektoloģijas centrā, augusi cilvēku interese par vakcīnām. Infektoloģijas centra poliklīnikā savu numuriņu rindā gaidīja arī Anete Simanovska, laiku īsinot ar rokdarbiem. Interese ir liela, dienā ārsti pret ērču encefalītu sapotē ap 60 cilvēkiem.
“Būtu jau vajadzējis it kā pāris mēnešus iepriekš, bet nu tas laiks ir diezgan izstiepts, kamēr var to poti taisīt. Kad man beidzot sanāca laiks, tā es atbraucu. Es katru vasaru kādu saujiņu [ērču] dabūju, un ir ērtāk sapotēties,” stāstīja Anete.
Latvijā ir divu veidu vakcīnas pret ērču encefalītu. Pēc vienas nākamā pote jāsaņem pēc trim, pēc otras – pēc pieciem gadiem. Speciālisti iesaka ikvienam pārbaudīt savu potēšanās pasi.
“Labāk ir vakcinēties un justies droši, nekā pārslimot slimību. Mēs, protams, ceram, ka cilvēki arī turpinās vakcinēties, jo pavasaris ir tas laiks, kad katrs atceras paskatīties savā potēšanas pasē,” aicināja infektoloģe Signe Peirāga.
Viņa stāstīja, ir cilvēki, kas vēlas garākus vakcīnas pārtraukuma periodus un lūdz pārbaudīt pret encefalītu esošās antivielas daudzumu organismā. Pagarināt pārtraukuma laiku starp atkārtotām vakcīnām neiesaka.
Tiesa, antivielu testi gan ir vienīgā iespēja, kā par nepieciešamību vakcinēties pārliecināties tiem cilvēkiem, kuri ir pazaudējuši potēšanās pasi. To noteikti iesaka darīt, lai izvairītos no saslimšanas.
“Dzirdot to, ka kāds radinieks vai paziņa ir bijis stacionārā ar smagām komplikācijām, un to, cik ilgs laiks ir bijis nepieciešams rehabilitācijai, lai cilvēks pats varētu iziet no stacionāra, es domāju, ka tas ir kā pamudinājums cilvēkiem rīkoties,” sacīja Peirāga.