Robijam tikko palika 5 gadi. Viņš ir ļoti vērīgs, mazliet viltīgs un diezgan ātrs puisēns. Robijam diagnosticēts bērnības autisms. Viņš nerunā un puisēnam ir grūtības komunicēt ar apkārtējiem cilvēkiem, iesaistīties un pielāgoties dažādām ikdienas situācijām.
"Viņš ļoti ir uz tausti, viņam tā sensorā jušana ir ļoti attīstīta, viņam patīk pieskārieni, patīk just materiālu, patīk pieskarties, zinu, ka citiem bērniņiem ar autismu nepatīk, bet autismam ir ļoti dažādi veidi, līdz ar to es esmu ļoti laimīga, ka manam dēlam patīk pieskārieni un patīk mīļums, skatīties acīs," stāsta Robija mamma Renāte Beitiņa.
Divas nedēļas Renāte ar Robiju iziet valsts apmaksātu rehabilitācijas kursu Vaivaros, taču tas šajās dienās beidzas. Vissvarīgāk par visu Robijam būtu uzsākt ABA terapiju.
"Mēs komunicējam, es ar viņu principā runāju kā ar pieaugušu cilvēku, tikai nav atbilžu, bet, jā, droši vien vēlētos, lai es vairāk saprastu viņu un lai viņš spētu saprasties ar citiem daudz labāk. Ir labi panākumi ar šo terapiju, šie bērni gūst tiešām labus panākumus attīstībā, saskarsmē ar citiem, prasmes iemācās, ka tā ir regulāra un intensīva, tas ir tas, kas dod panākumus," turpina Robija mamma.
Vienam bērnam šī terapija izmaksā vidēji 2500 eiro gadā un ir daudzas ģimenes, kas to nevar atļauties. Renāte ar Robiju ar savas pašvaldības atbalstu ir apmeklējuši 10 ABA nodarbības un zina, kādus panākumus tā var sniegt.
"Es ļoti gaidu, ka mēs spēsim ar aba terapijas palīdzību atrast to komunikācijas veidu ar viņu, ja pat tie nebūs vārdi, atrast to piemērotāko komunikācijas veidu, ar kuras palīdzību viņš varēs pateikt, ko viņš vēlas un kā viņš jūtas," saka Renāte.
ABA terapija ir ļoti efektīva un intensīva apmācības metode. Bērnam, kurš nevar apgūt valodu, tā māca sazināties, piemēram, ar žestiem vai attēliem un tā parādīt apkārtējiem savas vajadzības.
"Ir pēdējais brīdis domāt kopā, kā no valsts puses šos bērnus atbalstīt, veidot sistēmu, atbalstu, gan veselības aprūpes sistēmā, gan labklājības, sociālo pakalpojumu sistēmā, lai bērniem būtu pieejama palīdzība regulāri un lai vecākiem nebūtu gadu no gada jāuztraucas par to, vai būs vai nebūs bērnam šis atbalsts, un ļoti svarīgi ir bērnam saņemt šo atbalstu saņemt sistemātiski, pēctecīgi, bez tādiem pārrāvumiem laikā," skaidro Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.
Bērnu slimnīcas fonds februārī uzsāktajai akcijai punktu neliek. Šobrīd saziedoti 16 tūkstoši eiro un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas kopienas ietvaros šie ziedojumi tiks dubultoti. Taču mērķis bija savākt 50 tūkstošus, lai ar dubultu summu – 100 tūkstošiem eiro ABA terapiju šogad varētu saņemt 40 bērni.
"ABA terapija ir pasaulē atzīta kā pamata terapija šiem bērniem, kas viņiem palīdz attīstīt tās prasmes, kādas viņiem šobrīd pietrūkst, bez šo prasmju attīstīšanas bērns nevarēs aiziet uz bērnudārzu, viņš nevarēs iekļauties skolā, nevarēs iekļauties sabiedrībā, līdz ar to tā ir tāda pamata terapija šiem bērniem, " norāda Dambiņa.
Bērniem ar autiskā spektra traucējumiem īpaši nozīmīga ir agrīnā intervence, proti, terapija līdz 7 gadu vecumam. Tomēr arī vecākiem bērniem tā ir tikpat nepieciešama.
"Atteikt vecākam un bērnam, kuram mēs jau esam palīdzējuši līdz šim, ir ļoti grūti, un mēs redzam, ka tiem bērniem palīdzība ir ļoti vajadzīga, protams, arī pēc 7 gadiem," uzsver Dambiņa.
"Mēs esam rindā, un es ļoti ceru, ka tā rinda jau ļoti drīz pienāks," teic Robija mamma.