Rīta Panorāma

Labdarības akcijas "Nepaej garām!" koncerta tiešraide – 31. martā, plkst. 21.25 LTV1

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Latvijā visbiežāk saindējas ar alkoholu un medikamentiem

Cilvēki visbiežāk saindējas ar alkoholu, arī ar veikalā pirktu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 7 mēnešiem.

Cilvēki Latvijā visbiežāk saindējas ar alkoholu, turklāt ne tikai ar nezināmas izcelsmes kandžu, bet arī veikalā pirktu, dārgu grādīgo dziru, stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsti. Jo vairāk un biežāk alkoholu lieto, jo sliktāku ietekmi tas atstāj uz cilvēka veselību.

No 1000 pacientiem gadā, kas tiek uzņemti Toksikoloģijas un sepses klīnikā, 400 ir saindējušies tieši ar alkoholu.

“Es nevaru organismā nosaukt nevienu cilvēka orgānu sistēmu, kuru neietekmētu etanols. Tas ir lielisks šķīdinātājs. Smadzenes ir cilvēka orgāns, kurš visvairāk satur taukus, un tie šķīst etanolā,”

stāsta slimnīcas Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists Viesturs Liguts. “Otrs orgāns, kas noteikti cieš, ir aknas. Cieš arī sirds un asinsvadu sistēma. Visi pārējie orgāni arī cieš, ieskaitot nieres, plaušas, muskuļu audus, kaulu struktūru,” saka Liguts.

Smagākās sekas izjūt tieši alkoholiķi, taču ārsti aicina nepakļauties reklāmu ietekmei, ka glāze vīna dienā vai, piemēram, 100 grami pirms gulētiešanas būtu kaut kas veselīgs. Šādi paradumi ir tikai ceļš uz atkarību.

Otrs populārākais saindēšanās veids Latvijā ir medikamentu pārdozēšana.

“Pamatā tās ir hipnotiski sedatīvas vielas, kuras nomierina, kuras ir miega efektu izraisošas,” pauž slimnīcas anesteziologs reanimatologs Roberts Stašinskis.

Labā ziņa ir tā, ka parasti cilvēki ar saindēšanos pēc šāda veida medikamentiem labi pakļaujas ārstēšanai un visbiežāk netiek radīti draudi cilvēka dzīvībai. Citādāk ir ar paracetamolu. “Pasaulē tas rada visbiežāko saindēšanos, un tur pamatā tiek skartas aknas. Latvijā, paldies Dievam, tas ne tuvu nav TOP3 medikamentu skaitā, kas tiek lietots,” pauda Stašinskis.

Savukārt no saindēšanās veidiem, kas rada vislielāko nāves gadījumu skaitu, topa pirmajā vietā ir tvana gāze.

Ik gadu šādā veidā dzīvību Latvijā zaudē ap 100 cilvēku. “Pamatā ir tie, kas cietuši ugunsgrēkā. Saelpojas dūmus, saelpojas tvanu. Rezultātā cilvēks kļūst rīcības nespējīgs, nav spēka pamest telpas, un finālā viņi sadeg,” atzīmē Stašinskis.

Tvana gāzei nav nedz krāsas, nedz smaržas, tāpēc tās noplūdi no dažādām apkures sistēmām cilvēks var pat nepamanīt.

Ik gadu arī aptuveni 20-30 cilvēki slimnīcā nonāk pēc tam, kad saindējušies ar sēnēm.

Ja radušās aizdomas, ka jūsu tuvinieks ir saindējies, vienalga ar ko – alkoholu, sēnēm, medikamentiem vai kādu ķīmisku vielu -, jāizsauc neatliekamā medicīniskās palīdzība. Var arī zvanīt un saņemt diennakts konsultāciju Saindēšanās un zāļu informācijas centrā par tālruni 67042473.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti