“Roku dezinfekcija, mazgāšana ir viens no galvenajiem paņēmieniem, kā ierobežot infekcijas vispār, ne tikai šobrīd aktuālo Covid-19, bet arī citas infekcijas,” norādīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas galvenās māsas vietniece Lilija Antoņēviča.
Ja rokas netiek mazgātas vai dezinficētas, tad inficēts cilvēks, piemēram, noklepojoties rokās, pēc tam ar tām pieskarsies durvju rokturiem vai galda virsmām. Un šādā veidā vīrusu var pārnest tālāk un aplipināt citus.
Svarīgi ir ne vien rokas regulāri dezinficēt, bet darīt to pareizi. “Ja pavirši dezinficējam rokas, tad, iespējams, neesam rūpīgi dezinficējuši visu roku virsmu. Tad, kad dezinfekcijas līdzeklis ir uz rokām, pirmais solis ir berzēt plaukstu pret plaukstu. Rūpīgi sekojam, lai tiktu dezinficētas arī pirkstu starpas. Tad dezinficējam pašus pirkstu galus, tad īkšķi. Un tad pašus nagu galus.
Rokas jādezinficē tik ilgi, kamēr dezinfekcijas līdzeklis ir pilnībā nožuvis. Nav pareizi, ka rokas paliek mitras.
Dezinfekcijas līdzeklim ir pilnībā jāiedarbojas un rokām jākļūst sausām,” skaidroja Antoņēviča.
Ja nav pieejams dezinfekcijas šķidrums, tad to pašu darām ar šķidrajām ziepēm.
“Efektīvāks, protams, ir dezinfekcijas līdzeklis, jo tas iedarbojas ātrāk. Roku mazgāšana ir ilgāks laiks, un citreiz tas varbūt nemaz nav iespējams. Tāpēc ir ērtāk rokas dezinficēt, izmantojot dezinfekcijas līdzekli,” pastāstīja Antoņēviča.
Tāpēc Covid-19 pandēmijas laikā ieteicams vienmēr kabatā vai somā nēsāt līdzi dezinfekcijas līdzekli.