Pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī ir atcelti daudzi Valsts asinsdonoru centra izbraukumi, kuri bija plānoti izglītības iestādēs, uzņēmumos, pašvaldībās un citās vietās.
Turklāt donoru skaits strauji samazinās, jo daudzi atgriezušies no ārvalstīm vai bijuši saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu, un kādu laiku nevar ziedot asinis. Līdz ar to asins krājuma uzturēšana kļuvusi par izaicinošu uzdevumu.
Pēc starptautiskajām rekomendācijām, asins ziedošana nav uzskatāma par masu pulcēšanās pasākumu, bet ir atbalstāma un veicināma arī šajā sarežģītajā laikā, tādēļ nupat specializētais autobuss piestāja Madonā.
“Dzīve nav mani lutinājusi, jo man arī dēlam vajadzēja asinis ziedot pirms gadiem, un ļoti daudz mēs arī ārstējāmies. Tā ir tā motivācija, ka - vienalga kādi laiki - ir jāpalīdz, ja vien tu esi vesels un vari to darīt,” stāstīja donore Inese Kapteine no Liezēres pagasta.
Būtiski, ka ziedošanas vietās tiek ievēroti pastiprināti piesardzības pasākumi, lai garantētu drošu vidi personālam un donoriem, kā arī nodrošinātu drošus asins komponentus slimnīcām.
“Es jutos droši, jo, ņemot asinis, viss ir noorganizēts tiešām tā, lai ir sterils, tīrs, viss ir vienreizējs, cilvēki ir profesionāli. Es tiešām uzticos,” atzina donore Vija Bebriša no Madonas.
Valsts asinsdonoru centrā (VADC) uzsver, ka madonieši allaž bijuši atsaucīgi, līdz šim ik reizi izbraukumā asinis ziedojuši vairāk nekā simts donori.
“Šodien arī ir laba atsaucība. Mēs gan iepriekš viņus aicinājām ar īsziņām, lai nebūtu liela pulcēšanās, lai viņi nāk tā kā pa stundām. Nedaudz tā kā sadalījām, un ļoti labi viņi nāk. Šobrīd, man liekas, kādi 46 donori jau ir nodevuši asinis un vēl līdz diviem mēs būsim, tā kā domājam, ka vēl nāks,” stāstīja VADC Latgales filiāles virsmāsa Velta Andrijevska.
Viņa atzina, ka šobrīd VADC darbinieki paši kā mediķi strādājot jūtas droši, “ievērojam visu sterilitāti, un es domāju, ka pagaidām ir droši, jā”.
Asinis var ziedot tikai tie cilvēki, kuri ir pilnīgi pārliecināti par savu veselības stāvokli, pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārpus Latvijas teritorijas, izņemot tās valstis, kurās noteikts vēl ilgāks aizliegums, un nav bijuši saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar Covid-19.
Ņemot vērā ārvalstu pieredzi, arī slimniekiem ar Covid-19 izraisītajām blaknēm prognozējama nepieciešamība pēc asins komponentu pārliešanas, līdz ar to arī Latvijā, pieaugot inficēto skaitam, tas var ietekmēt pieprasījuma pieaugumu, tādēļ donoru atsaucībai šobrīd ir jo īpaši liela nozīme.
KONTEKSTS:
Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, slēgtas skolas un citas iestādes, arī ieviesti ierobežojumi uz robežām.
Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.