Skābekļa daudzumu asinīs ar masku un bez tās pārbaudām ārsta uzraudzībā un ar profesionālāko Latvijas slimnīcās pieejamo iekārtu. Kā norāda RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba, rādījumam jābūt no 95 līdz 98, 99.
Un skatāmies, cik daudz skābekļa ir asinīs, ja degunu sedz maska. Rādījums ir mainīgs – 98 , 97, bet ne mazāk.
"Piesātinājums asinīs ir pilnīgi normāls ar vienu masku," saka klīnikas vadītājs.
Pievienojam vēl divas maskas. Skābekļa piesātinājums paliek nemainīgs.
"Ja piesātinājums asinīs paliek nemainīgs, tātad maska netraucē veikt normālu asins apskābekļošanu. Tā kā tie ir mīti, ka maska varētu cilvēku smacēt. Pareizi lietojot [masku], nekādu apdraudējumu cilvēka dzīvībai tas nerada," norāda Šuba.
Un nu – masku nost! Tie paši cipari! Taču skābekļa piesātinājuma rādītājs nav nemainīgs skaitlis. Tas ir dinamisks, skaidro ārsts. Piesātinājums ir atkarīgs ne tikai no skābekļa, bet arī no audu perfūzijas - cik labi apasiņots pirksts, kuram uzlikta mērierīce. Aukstā laikā, kad aukstas rokas, tas var būt citāds.
Un beigās nolemjam izmērīt skābekļa saturāciju pašam ārstam, kura seju sedz cieši pieguļošs respirators, kurā viņš pavada visu dienu. Rādījums ir 96.
"Mēģinām visiem stāstīt, ka tās ir "fake news", melīga informācija, kas tiek izplatīta gan sociālajos tīklos, gan atsevišķos masu medijos. Mēs strādājam maskās diennaktīm un nekāda apdraudējumu maskas radīt nevar," uzsver Šuba.
Tiesa, ja masku lieto pārāk ilgi vai tā kļūst mitra, tad gan elpot var kļūt grūtāk.
"Pēc ļoti intensīvas runāšanas, šis kondensāts var izmainīt caurlaidību. Bet jāsaprot – kas ir uz svariem. Uz svariem ir cilvēku dzīvības," saka ārsts.