Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala atgādināja, ka valsts apmaksā un nosūta uzaicinājumu vēstuli krūts vēža pārbaudei (ar mamogrāfijas metodi) sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi divos gados.
"Katras sievietes uzdevums ir aiziet. Tas ir ļoti svarīgi, jo šis izmeklējums var noteikt krūts vēzi agrīnā stadijā, kad nav nekādu simptomu, nav nekā, un tad būs viennozīmīgi labi ārstēšanas rezultāti, visticamāk, arī izārstēšana.
Tad šī diagnoze nebūs ar to smagumu, tāpēc ir jāiet savlaicīgi. Ja izdarīsim savlaicīgi, neradīsim sev problēmas," viņa uzsvēra.
Gaigala uzsvēra, ka arī tad, ja saņemtā vēstule ar uzaicinājumu ir pazudusi, droši var doties pieteikt vai saņemt mamogrāfijas pakalpojumu, jo veselības aprūpes sistēmā dati par vēstules nosūtīšanu būs saglabāti.
Circene savukārt norādīja, ka krūšu veselībai sievietēm uzmanība jāpievērš daudz, daudz ātrāk, nekā 50 gadu vecumā.
"Jā, visbiežāk šī onkoloģiskā saslimšana ir sievietēm vecuma grupā pēc 50 gadiem un līdz 70, bet tas nenozīmē, ka nav jāizmeklē krūtis ātrāk.
Jau 20, 25 gados pēc katrām mēnešreizēm mazgājoties ir jānostājas pie spoguļa, jāpārbauda krūtis, vai tās ir simetriskas, vienādas formas, vai nav kādi veidojumi – sieviete pirmā tos atradīs," ieteica Circene.
"Katru gadu reizi gadā tomēr arī iesakām aiziet pie ginekologa, kaut arī sūdzību nav nekādu. Vēzis ir arī jaunām sievietēm, kurām vispār nav pat domu par to, ka tas varētu būt," viņa uzsvēra.
Bieži vien sievietes atliek došanos uz regulārām pārbaudēm laika trūkuma vai citu iemeslu dēļ, taču tas ir vienīgais veids, kā par sevi parūpēties laikus, atzina Latvijas sieviešu volontieru biedrības "Vita" vadītāja Irina Januma.
"Latvijā nav iespējas nomirt ar krūts vēzi, ja pašas parūpējamies par savu veselību," viņa uzsvēra.