Skrējiens pēc Covid-19 vakcīnas kļūst arvien intensīvāks. Pirms dažām nedēļām izstrādes procesā atradās aptuveni 100 vakcīnas, bet šobrīd saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem – jau 124. Britu prese, atsaucoties uz “Coalition for Epidemic Preparedness Innovations”, min gan vēl lielāku skaitu – 224.
No 10 vakcīnām, kas jau šobrīd tiek testētas uz cilvēkiem, sešas ir izstrādātas Ķīnā. Šīs ziņas, protams, satraukušas pārējo pasauli. ASV paziņojusi, ka jebkurā gadījumā spēs izstrādāt labāku vakcīnu nekā Ķīna un ātrāk.
Šobrīd ārpus Ķīnas lielas cerības tiek liktas uz Oksfordas Universitātes un farmācijas kompānijas “AstraZeneca” izstrādāto vakcīnu un arī uz otru, pie kuras strādā “Moderna Therapeutics and Lonza”.
Oksfordas Universitātes izstrādātu vakcīnu tūlīt sāks paplašināti testēt - ar eksperimentālo vakcīnu vakcinēs jau vairāk nekā 10 000 cilvēku visā Lielbritānijā, ieskaitot vecākus cilvēkus un bērnus.
“Patiešām kritisks jautājums ir, vai šī vakcīna aizsargās cilvēkus. To mēs sapratīsim tad, kad klīniskajā izpētē būs pietiekami daudz gadījumu. Lai būtu skaidrs, ka vakcīna efektīvi aizsargā pret slimību, kontroles grupā saslimušo skaitam jābūt krietni lielākam,” skaidroja Oksfordas vakcīnu grupas vadītājs Endrjū Polards.
Arī Austrālijas biotehnoloģiju kompānija “Novavax” tikko sākusi eksperimentālās vakcīnas testus uz cilvēkiem.
“Mēs vienlaikus jau izstrādājam devas, paredzot, ka mēs varēsim pierādīt, ka šī vakcīna darbojas, un sāksim to izplatīt līdz šī gada beigām,” solīja “Novavax” galvenais zinātnieks Gregorijs Glens.
Arī citas valstis norūpējušās, vai tām tiks Ķīnas vai ASV izstrādātā vakcīna. Tāpēc Taizeme pati aktīvi strādā pie savas vakcīnas izstrādes
“Mēs cenšamies ražot paši, jo mums taizemiešu valodā ir teiciens – ja gribi elpot, tad labāk izmantot degunu. Tātad, ja mēs varam izgatavot savu vakcīnu, tad mums būs savs deguns, ar ko elpot. Un mēs ceram, ka, ja to ražosim paši, tā būs arī lētāka,” skaidroja profesore, Taizemes nacionālā primātu pētniecības centra vadītāja Sučinda Malaivijitnonda.
Savukārt ar pretvīrusa zālēm iet daudz grūtāk. Pasaules Veselības organizācija paziņoja, ka tā uz laiku izņem hidroksihlorokvīnu – pretmalārijas zāles - no globālā pētījuma par eksperimentālo ārstēšanu no Covid-19. Tas radot paaugstinātu sirds problēmu un nāves risku pacientiem ar Covid-19.
Šīs zāles kā preventīvu pasākumu pret Covid-19 vairākas nedēļas lietojis ASV prezidents Donalds Tramps, neklausot ārstu iebildumiem. Nu viņš to darīt esot pārtraucis.
KONTEKSTS:
Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Kopumā visā pasaulē inficējušies vairāk nekā 5 miljoni cilvēku, miruši vairāk nekā 340 000 cilvēku.
Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.