Rīta Panorāma

Noskaidroti pirmie 10 Eirovīzijas finālisti

Rīta Panorāma

Turpinās Izraēlas apšaude ar raķetēm no Gazas joslas

Kā atsākt sportot pēc Covid-19 pārslimošanas?

Kā atsākt sportot pēc Covid-19 pārslimošanas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Pēc Covid-19 pārslimošanas kādu laiku nevajadzētu aizrauties ar sportošanu. Dažādas veselības problēmas pēc Covid-19 pārslimošanas mēdz parādīties arī tiem cilvēkiem, kuriem bijusi pavisam viegla slimības gaita. Ārsti iesaka, ka drošāk ir atgriezties pie sporta aktivitātēm pakāpeniski.

Pēc Covid-19 izslimošanas par sportošanu vajadzētu uz kādu laiku aizmirst pilnībā. Tā vietā var pamēģināt vienkārši pastaigāties svaigā gaisā un saprast, kā organisms jūtas.

Ja arī pastaigas sagādā piepūli, tad par lielu fizisku slodzi vispār nevajadzētu domāt.

“Nevajadzētu pārkāpt slieksni, kad mums slodze sagādā kaut vai vieglu saspringumu,” uzsver kardiologs Roberts Feders.

“Pirmajā nedēļā [pēc izslimošanas] nevajadzētu uzvilkt sporta tērpu un iet skriet. Pirmajā nedēļā ir domāti mājas darbi, dārza darbi, vieglas fiziskas aktivitātes, kaut vai uzkāpt uz otro stāvu. Ja jūtam, ka tas mums sagādā saspringumu, tad rekomendācija būtu mest vēl vienu nedēļu pie malas un nedarīt pilnīgi neko, līdz atkal atsākt. Ir pacienti, kuriem mēs neiesakām sportot pat sešas vai 12 nedēļas pēc pārslimošanas. Tas ir diezgan individuāli,” stāstīja Feders.

Ārsti skaidro, ka dažādas veselības problēmas pēc Covid-19 pārslimošanas vēlāk parādās arī tiem cilvēkiem, kuriem bijusi pavisam viegla slimības gaita.

Nav vienas ideālās receptes, kad un kā atsākt sportot, jo cilvēku reakcija uz vīrusu nav vienāda.

Rīgas Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja Illa Mihejeva stāstīja, ka lielākoties izslimojušajiem var būt plaušu bojājumi, “tas draud pacientam ilgtermiņā ar plaušu fibrozes attīstīšanos, tas nozīmē, ka būs mazāka gaisa apmaiņa plaušās, un tas noteikti ietekmēs cilvēka darba spējas”.

Reti, bet ir gadījumi, kad skarta tiek arī sirds. Cilvēks to pat var nenojaust un nesajust, taču sportošana šādā gadījumā var radīt risku veselībai. Tādēļ piesardzības nolūkos var veikt asins analīzes.

“Es rekomendētu vismaz veikt bāzes asins analīzes, kurās nosaka kardiomarķierus. Ja kardiomarķieri ir negatīvi, tad var pamazām atgriezties pie fiziskās slodzes,” ieteica Feders.

“Daudzi jauni cilvēki izjūt, ka Covid-19 saslimšana ir viņu vājuma pazīme – ja viņš ir bijis vājš, tad viņam ātri jākļūst atkal stipram. Tad viņš mēģina kompensēt saslimšanu ar ātrām fiziskām aktivitātēm, lai ātri atgūtu formu, iespējams, pat uzstādot mērķi kļūt stiprākam par to, kāds iepriekš bijis. No tā būtu ļoti, ļoti jāuzmanās,” sacīja kardiologs.

Pirms sportošanas atsākšanas eksperti aicina šo jautājumu vispirms izrunāt ar savu ārstu.  

KONTEKSTS:
Neskatoties uz saslimšanas smagumu, inficēšanās ar Covid-19 ietekmēs ikvienu pacientu un “ilgā Covid-19” sekas skars visus saslimušos.  Sekas, ko izraisa inficēšanās ar Covid-19, – plaušu bojājums, asinsvadu bojājumi, tostarp mazo asinsvadu bojājumi sirdī, aknās, nierēs, centrālās nervu sistēmas bojājumi, – nekorelē ar saslimšanas smagumu. Neskatoties uz pacientu vecuma grupu, visiem slimniekiem koronavīruss Covid-19 organismā atstās pēdas.  

Atgriešanās ikdienas dzīvē pēc Covid-19 pārslimošanas var prasīt kādu laiku. Citiem tās ir pāris dienas, vēl citiem mēneši. Turklāt pēc Covid-19 izslimošanas atsākt ikdienas gaitas ne vienmēr ir vienkāršs un gluds process. Ārsti aicina ieklausīties savā organismā, nepārforsēt un visas lietas darīt pakāpeniski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti