Kā labāk dzīvot

Profesors: Svarīgi trenēt atmiņu, integratīvās spējas. Tas attālina demences iestāšanos

Kā labāk dzīvot

Latviešu valodas stunda

Ārsts: Locītavas ir svarīgi pareizi stiprināt, vingrināt un, galvenais, nepārslogot

Kā novērst locītavu deformāciju laikus? Skaidro ārsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Locītavu deformācijas gadījumā ne vienmēr ārstēšana ir tikai ķirurģiska, ļoti daudz palīdz ārstnieciskā vingrošana, fizikālā terapija, kā arī svara samazināšana, taču nekādā gadījumā nav pieļaujama pašārstēšanās, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja  “Aiwa Clinic” traumatologs ortopēds Visams Rafaels.

Pats svarīgākais – locītavas nepārslogot

Locītavu sāpes varam iedalīt trīs lielās apakšgrupās – vecums, sporta un sadzīves traumas un autoimūnās slimības.

Uz klausītāja jautājumu par to, kā rīkoties, ja ir iekaisums locītavās, Fizioterapeitu asociācijas valdes locekle Elīna Bergmane atbildēja, ka locītavu problēmas ir sastopamas visās vecums grupās. 

"Mēs, farmaceiti, esam kategoriski pret pašārstēšanos," norādīja Pētersone. 

Bergmane sacīja, ka pats vārds iekaisums ir diezgan nopietns un neieteica iekaisumu pašam ārstēt mājās.

"Ir jauni cilvēki, kuri vairs nevar paciest sāpes un dodas pie ārsta, lai viņš palīdz. Ir arī apzinīgi cilvēki – jaunā paaudze, kuri redz, ka vecākiem ir slikti, viņi cieš sāpes, un [tad jaunie] nāk pie ārsta, uzdodot jautājumus, kā vispār rīkoties," norādīja "VCA" fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsts Artūrs Kraucis. Viņš skaidroja, ka problēmas visbiežāk krājas pakāpeniski. 

"Ikdienā cilvēka locītavas nodilst pakāpeniski, tās laicīgi jāuzsāk pareizi stiprināt, vingrināt un galvenais – nepārslogot," atzina Artūrs Kraucis, "mēs nedomājam par to, ka pārāk pārslogojam savas locītavas, un tikai pēc kāda laika domājam, kāpēc radušās sāpes?"

"Ja runājam par farmāciju, ir labas kvalitātes uztura bagātinātāji, kas darbojas, bet jālieto ilgstoši un jāzina, kā," sacīja Artūrs Kraucis, "ja mēģināsim tikai vingrot un palielināt muskuļu izturību, ar to nepietiks, vajag arī no iekšpuses kaut ko dot locītavām."

Svarīga ir arī D vitamīna lietošana un kaulu masas saglabāšana, lai saglabātu ķermeņa mobilitāti.

Locītavu deformācija

Ja rodas locītavu deformācija, Kraucis ieteica vērsties pie reimatologa. Rafaels piebilda, ka ne vienmēr ārstēšana ir tikai ķirurģiska. Ir jāstrādā individuāli, ļoti daudz palīdz ārstnieciskās vingrošana un fizikālā terapija, kas noņem iekaisumu locītavām. 

Kāju pirkstu deformācija rodas pārsvarā no plakanās pēdas un plakanās šķērsvelves. Kraucis skaidroja, ka tad, kad saplacinās šķērsvelve, īkšķa deformācija pieaug, veidojoties artrozei. To ietekmē mazkustīgums, sāpīgums, apsārtums – iekaisuma simptomātika. 

 "Minimāla svara nomešana ir ļoti svarīga locītavai. Jo mazāka slodze, jo labāk mēs jutīsimies," norādīja Rafaels. 

Savukārt, ja cilvēkam ir podagra, vispirms jāvēršas pie ģimenes ārsta ar konkrētām sūdzībām, kurš izrakstīs nosūtījumus uz analīzēm un pie attiecīgajiem speciālistiem. Kraucis norādīja, ka podagras gadījumā ļoti svarīgi ir ievērot diētu. 

Ar fizioterapeitu palīdzību ļoti lielai pacientu grupai var atvieglot ikdienu. Fizioterapeitu asociācijas valdes locekle Elīna Bergmane stāstīja, ka rindas ir lielas gan privātajās klīnikās, gan valsts apmaksātajās slimnīcās. 

"Mēs nevaram atjaunot locītavu ar vingrošanu, sportošanu un citām tehnikām fizioterapeita kabinetā, bet, pamainot to, kā cilvēks kustas un veic ikdienas aktivitātes, stiprina muskuļu grupas vai atslogo locītavas, dzīves kvalitāti ikdienā var uzlabot," uzsvēra Bergmane. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti