Kāpēc senioriem ieteicams saņemt Covid-19 vakcīnas papildu devu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Plašas Covid-19 izplatības apstākļos galvenais pandēmijas uzveikšanā ir vakcinācija. Bez augstas vakcinācijas aptveres ātra slimības ierobežošana ar maksimāli maziem zaudējumiem – mazu hospitalizēto, mirušo un garā Covid-19 pacientu skaitu – nav iespējama.

Vakcinējoties mēs būtiski samazinām ne vien iespēju ar vīrusu inficēties, bet arī piedzīvot smagu slimības gaitu, nonākt slimnīcā un zaudēt dzīvību. Visas Eiropas Savienībā un Latvijā šobrīd reģistrētās vakcīnas nodrošina augstu aizsardzību pret Covid-19, taču to efektivitāte laika gaitā mazinās. Tāpēc sabiedrības riska grupām, īpaši senioriem, tiek ieteikts pieteikties vakcīnas papilddevas (3. devas) saņemšanai.

Covid-19 vakcīnu efektivitāte ir saistīta ar antivielu līmeni organismā, kas laika gaitā pakāpeniski samazinās. Antivielu daudzums pakāpeniski mazinās gan pret Covid-19 vakcinētiem cilvēkiem, gan tiem, kuri šo infekciju pārslimojuši. Līdz ar antivielu daudzumu samazinās arī organisma imūnsistēmas spēja pretoties Covid-19 izraisītājam. Tādējādi personas, kuras vakcinējās pirms sešiem un vairāk mēnešiem, ir pakļautas augošam inficēšanās un saslimšanas riskam.

Senioriem vakcīnas papilddevas saņemšana ir īpaši svarīga, jo tieši senioriem ir augstāks gan hospitalizācijas, gan letāla slimības iznākuma risks.

Piemēram, kā liecina Latvijas Nacionālā veselības dienesta dati, oktobra nogalē no visiem hospitalizētajiem Covid-19 pacientiem vairāk nekā 66% bija vecumā virs 60 gadiem. [1] Diemžēl senioriem ir arī visaugstākais letāla slimības iznākuma risks: no visiem Latvijā līdz šim konstatētajiem nāves gadījumiem ar apstiprinātu Covid-19 infekciju 88,5% ir 60 gadus veci vai vecāki cilvēki. [2]

Tas nozīmē, ka senioriem ir īpaši svarīgi palielināt organisma spēju pret Covid-19 aizsargāties, saņemot vakcīnas papilddevu. Viens no plašākajiem pētījumiem par Covid-19 vakcīnu papilddevu efektivitāti senioru vidū veikts Izraēlā, un tajā apkopota informācija par vairāk nekā 1,1 miljoniem izraēliešu vecumā virs 60 gadiem. [3] Pētījuma rezultāti liecina, ka tā dalībniekiem, salīdzinot ar cilvēkiem tajā pašā vecuma grupā, kuri saņēmuši tikai divas “Pfizer/BioNTech” vai “Moderna” vakcīnas devas, 12 un vairāk dienas pēc trešās ražotāju “Pfizer/BioNTech” vai “Moderna” devas saņemšanas ir:

  • 11,3 reizes mazāka iespēja inficēties ar SARS CoV-2 vīrusu;
  • 19,5 reizes mazāka iespēja piedzīvot smagu slimības gaitu un nonākt slimnīcā.

Līdzīgi secinājumi par papilddevu efektivitāti izdarīti arī saistībā ar ražotāja “Johnson & Johnson” vienas devas vakcīnu. Šīs vakcīnas trešās fāzes pētījumos secināts, ka cilvēkiem, kuriem 56 dienas pēc sākotnējās vakcinācijas ievadīta vakcīnas papilddeva, divu nedēļu laikā antivielu līmenis būtiski palielinājās un bija četras līdz sešas reizes augstāks, nekā novērots pēc pirmās devas saņemšanas. [4]

Vakcīnas pret Covid-19 papilddevu programma apdraudētākajām sabiedrības grupām šobrīd uzsākta ASV, Izraēlā, Lielbritānijā un daudzās citās valstīs. [5] Šajās valstīs vakcīnas papilddevu antivielu daudzuma palielināšanai īpaši rekomendē tieši senioriem, jo gados vecāki cilvēki pēc saslimšanas ar Covid-19 biežāk nonāk slimnīcā, cieš no smagas slimības gaitas un vecākiem cilvēkiem organisms ir mazāk spēcīgs infekcijai pretoties. Papildu informāciju par vakcīnas papilddevas saņemšanu seniori var saņemt pie sava ģimenes ārsta.

Avots: Nacionālais veselības centrs 

Raksts tapis Nacionālā veselības dienesta Zinātnes komunikācijas projekta ietvaros


[1] Nacionālais veselības dienests. (2021). Stacionārā esošo Covid-19 inficēto pacientu skaits dalījumā pēc vecuma grupām. Dati: uz 25.10.2021, NVD

[2] Slimību profilakses un kontroles centrs. (2021). COVID-19 statistika Latvijā. (Dati uz 26.10.2021) 

[3] Yinon M. Bar-On, M. Sc. , Yair Goldberg, Ph. D. , Micha Mandel, Ph. D. , Omri Bodenheimer, M. Sc. , Laurence Freedman, Ph. D. , Nir Kalkstein, B. Sc. , Barak Mizrahi, M. Sc. , Sharon Alroy-Preis, M. D. , Nachman Ash, M. D. , Ron Milo, Ph. D. , & Amit Huppert, Ph. D. (2021). Protection of BNT162b2 Vaccine Booster against Covid-19 in Israel. The New England Journal of Medicine

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti