Šogad baraviku cenas tirgū "kāpa debesīs", tomēr, izrādās, naudu var dabūt ne tikai par izcili gardām, bet arī indīgām sēnēm. Kā tas nākas, ka mušmires, kas ir indīga sēne, kāds vēlas pirkt, turklāt – vairumā?
"Rajona laikrakstā "Liesmā" bija sludinājums par to, ka iepērk sēnes – mušmires bez kātiņiem," pastāstīja valmierietis. "Savos sešdesmit, septiņdesmit gados pirmo reizi dzirdu, ka iepērk mušmires! Kad zvanīju, viņi man atbildēja kaut kādā angļu valodā: "No, no..".
Kā zināms, mušmires ir indīgas, turklāt tās nav tikai labi zināmās ar sarkano cepurīti.
"Mums ir vairāk nekā 10 sugas – mušmires ģints sugas, jo tur pieder ne tikai mušmires," skaidroja mikoloģe Inita Dāniele. "Nakstssēnēm nav gredzenu, mušmirēm – ir, tā ir tā lielā atšķirība, bet ģints ir viena, visas viņas radniecīgas.
Tā tomēr ir indīga sēne. Kāpēc riskēt, nu jāsaka tā, – vai tiešām galīgs bads, ka nav ko ēst?"
Kam tik ļoti vajadzīgas mušmires, ka tās pat iepērk, turklāt zinot, ka tās ir indīgas?
"Medicīnai, medicīnai, tikai medicīnai," atbild mušmiru uzpircējs, zvanot uz sludinājumā norādīto tālruņa numuru.
"4. studija": – Un tieši kā tas varētu palīdzēt? Ārīgi, iekšķīgi?
Uzpircējs: – Nu, cilvēki jau saka, ka ārīgi: uz šņabja uzlej un dara visu, kas jādara katram. Sāpes noņemot un ko tur noņemot.
"Viens tāds ļoti populārs [veids] ir pretsāpju līdzeklis – uztaisīt tinktūru, ierīvēt un būs pret sāpēm, arī lieto pret audzējiem, tas jau vairāk ir iekšķīgi," apstiprināja Farmācijas muzeja pedagoģe Indra Vīlistere.
"Pirmkārt, svaigas viņas liek uz locītavām, saka, ka mazāk sāpot," piekrīt arī fitoterapeits Arturs Tereško. "Ja cilvēkam ir iekaisuši arī tādi ādas laukumi, strutainas čūlas, tad liek virsū tieši to sarkano plēvīti, piesaitē, patur, un kad viņa izžūst, tad ir jau savs darbiņš beidzies."
Pagātnē, kad nebija moderno medicīnas līdzekļu, mušmires izmantotas visai nopietnos saslimšanas gadījumos.
"Palīdzējis ir pret tīfu, pret tuberkolozi kara apstākļos, un ir pat tāds stāsts, ka
Pirmā pasaules kara laikā, kad tīfs un tuberkuloze bija ļoti izplatīta, tad tieši mediķi lietoja mušmires preparātus, lai pasargātu sevi no aplipšanas," farmācijas vēstures lappuses skaidroja Vīlistere.
Arī šodien mušmires esot iecienītas tautas medīcīnā un dziednieku pagatavotajos līdzekļos.
"Ļoti būtisks esot ievākšanas veids – ar milzīgu pietāti, ar sarunu ar atrasto mušmiri, tā jāņem ar kailām rokām, lai ir tiešais kontakts, jāprasa atļauja, jāsarunājas ar augu," nostāstos dzirdējusi muzeja pedagoģe.
"Cik es esmu no mediķiem dzirdējusi, tur nav nekā tik vērtīga, ka vienīgi mušmire var palīdzēt," uzskata mikoloģe Dāniele. "Es domāju, ka nav tā, ka bez viņām, bez mušmires nevar iztikt, ka tās būtu vienīgais glābiņš."
Tomēr interneta dzīlēs klīst dažāda informācija par mušmirēm, tostarp – mušmires satur arī apreibinošās vielas.
"Vēl ir zināmi varianti par sēņu žāvēšanu un lietošanu – pulverītis zem mēles. Stāsti nāk no Sibīrijas šamaņiem, un tur arī noteiktā dienā, iepriekš noteikti sagatavojoties, sēnes izkaltē, pulveri pēc tam zem mēles un tad droši vien izmanto to halucinogēno efektu, ko var iegūt," piebilda muzeja speciāliste.
"Arī folklorā ir aprakstīts par skandināviem, par vikingiem, ka viņi ir šo mušmiru uzlējumu sausā veidā [lietojuši]," zināja teikt Tereško.
"Tas ir bīstami veselībai, tā īstenībā ir saindēšanās – paliek slikta dūša, dažreiz vemšana, un tikai tad iestājas tā psihedēliskā fāze. Nekā laba tur nav."
Tomēr ir viens – visdrošākais – veids, kā lietot mušmires, jo pats nosaukums jau pasaka priekšā "mušu miršana".
"Izspiež sulu no mušmires, pievieno cukuru, tādu sīrupu uztaisa, šķīvīti noliek, un tad tās mušiņas sūc to saldumiņu un aizmieg, un it kā nomirst, tāpēc mušmires nosaukums arī krieviski ir "muhomor"," atgādināja fitoterapeits. "Sastāvā ir alkaloīdi, muskarīns, arī toksīns, kas aizmidzina mušiņas. Ir gan novērots, ka viņas nenobeidzas, bet, ja viņas neizmet ārā, neiznīcina – pēc brīža pamostas. Vasarā, kad mušu daudz, tur vēl ir holīns, atropīns un citas psihotropas vielas."
Kuru mērķi vēlējušies sasniegt mušmiru uzpircēji Valmieras pusē, nav zināms. Pēdējos gados tieši Kanādā oficiāli tiekot uzpirktas mušmires, kas paredzētas medicīnisko līdzekļu ražošanai.