“Mēs ēdam daudz sāls! Tā ir taisnība! ” saka Rīgas Stradiņa universitātes profesore, BIOR vadošā pētniece Angelika Krūmiņa. Un mūsu veselība ir tieši atkarīga no patērētā sāls daudzuma.
“Mums ir cilvēku kategorija - es mīlu sāli, es to uzreiz lieku, citādi nemēģinot to, kas ir uz galda, - tas ir nepieņemami. Tie, kas lieto pastiprināti sāli, diemžēl ir riska grupa saslimšanai ar insultu un infarktu,” skaidroja Krūmiņa.
Lai arī ārsti iesaka sāli lietot mēreni, ikdienā tas ir gandrīz uz katra ēdamgalda.
Sālim veltīti arī daudzi sakāmvārdi, mudinot ēst sāli, taču to, cik patiesībā Latvijā apēdam sāli, apjomīgā pētījumā mēģina noskaidrot zinātnieki.
“Ja mēs mājās kontrolējam sāls daudzumu, tad to ir ļoti grūti izdarīt rūpnieciski ražotajos produktos. Urīna paraugā mēs varam redzēt patieso ainu,” stāstīja BIOR pētniece Inese Siksna.
Pētījumā sadarbībā ar ģimenes ārstiem tika atlasīti tūkstoš dažādu dzimumu un vecumu dalībnieki no visiem Latvijas reģioniem. Papildus urīna savākšanai dalībniekiem bija jānorāda arī tas, ko viņi ēda iepriekšējā dienā.
“Katrs dalībnieks saņem pārskatu, kur tiek norādīti viņa individuālie rezultāti un kas ir tas, kas palielina rādītājus. Piemēram, ja vakar ēdi daudz desas, tad paradumus tiek ieteikts mainīt,” stāstīja Inese Siksna.
Divus gadus ilgušā pētījuma rezultātiem vajadzētu kļūt zināmiem jau maija beigās.