Vai tas ir normāli?

Komunikācija: kā neļauties provokācijām un saglabāt spēju kritiski domāt

Vai tas ir normāli?

Krāpšana attiecībās: kāda tā var būt un vai attiecības iespējams pēc tam atjaunot

Cilvēkam nepieciešams veselīgs miegs: kā atpazīt un ārstēt miega traucējumus

Psihiatre: Miegs ne tikai palīdz atpūsties, bet arī nodrošina garīgo līdzsvaru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Miegs ir liela daļa no mūsu dzīves, bet arī ļoti konkrēta smadzeņu funkcija, norādīja Bērziņa. Miegs ir nepieciešams ne tikai tādēļ, lai atpūstos, bet arī, lai nodrošinātu līdzsvarotu psihisko funkcionēšanu, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” ieteica ārste psihiatre, medicīnas doktore Natālija Bērziņa.

Cilvēkam vidēji jāguļ septiņas līdz deviņas stundas.

“Vienam cilvēkam pilnīgi pietiek ar septiņām stundām, citam vajag deviņas, bet tas nenozīmē, ka mums visiem jāguļ deviņas stundas,” viņa uzsvēra. 

Tāpat svarīgi atcerēties, ka pastāv arī izņēmumi. Ir cilvēki, kam pietiek arī ar sešām stundām, un ir cilvēki, kuri guļ 10 stundas un tikai tad var izgulēties. Ārste norādīja, ka – neatkarīgi no stundu skaita – laikam, ko cilvēks pavada guļot, vajadzētu būt vienādam katrā nedēļas dienā.  

Tāpat Bērziņa ieteica, ka svarīgi rūpēties par miega higiēnu, piemēram, piedomāt pie tā, vai cilvēkam gulēšanai netraucē skaņas, tādos gadījumos izmantot auss aizbāžņus vai baltā trokšņa tehnoloģijas. Tāpat jāpiedomā pie temperatūras, vidēji tai jābūt ap +18 grādiem vai nedaudz zemākai. Jāizvērtē arī gaismas ietekme – stundu, divas pirms plānotā gulētiešanas laika vajadzētu pārstāt lietot dažādas ierīces. 

“Svarīgi arī tas, ko cilvēks dara dienas laikā. Ja ir iespēja ieviest fizisko slodzi, tad noteikti tas būtu jādara.

Var arī pastaigāties pirms miega kādu pusotru stundiņu, tas var veicināt aizmigšanu,” viņa norādīja. 

Vienlaikus speciāliste atzina, ka visi aspekti jāpielāgo individuālām prasībām. “Miega higiēna ir svarīga, un tā palīdz veicināt aizmigšanu, bet, protams, ja ir jau miega traucējumi, tad miega higiēna nebūs izšķirošā,” viņa piebilda. 

Miega traucējumi var būt ļoti dažādi, piemēram, aizmigšanas grūtības, atmošanās, agrāka pamošanās, murgaini sapņi, nakts staigāšana, runāšana, kustības miegā.

Viena no izplatītākajām problēmām ir grūtības aizmigt. Bērziņa skaidroja, ka, ja cilvēks neaizmieg piecu minūšu laikā, tas ir normāli, jo aizmigšana var aizņemt līdz pat pusstundai. Savukārt, ja aizmigt nevar ilgāk par pusstundu, tad jāiet uz citu istabu, kaut kas jāpadara un jāatgriežas gultā, kad cilvēks no jauna kļuvis miegains. 

“Šajā gadījumā, ja cilvēks turpinās atrasties gultā un neaizmigt, tad ar laiku attīstīsies nosacījuma reflekss, kad es neasociēšu vairs gultu ar aizmigšanu. Tas, protams, pievelk arī trauksmainas domas, kas vēl vairāk attālinās aizmigšanu,” norādīja ārste psihiatre. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti