Panorāma

Latvijas laukos sākas zemeņu laiks

Panorāma

Panorāma

Psihoterapeita konsultācija kā virtuāla spēle

Psihoterapija kā virtuāla spēle – īsteno pilotprojektu pusaudžiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Psihoterapeita konsultācija kā virtuāla spēle – tas ir jauns pakalpojums, ko Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sadarbībā ar speciālistiem piedāvā pusaudžiem, kas ir izdarījuši likumpārkāpumus vai cietuši dažādos noziegumos. Pašlaik norit pilotprojekts un tā laikā virtuālo terapiju izmēģinās 68 pusaudži.

Kontrolēt dusmas, uzveikt depresiju un mazināt trauksmi var arī šādā veidā. Spēļu terapijai bērnu un pusaudžu psiholoģijā izsenis bijusi nozīmīga loma. Netipiskās vizītes pie psihoterapeita, kurās nav tikai jārunā, pašlaik izmēģina arī Latvijā - VBTAI īstenotā izmēģinājuma projektā. Šī pieeja patlaban piedāvā tiem pusaudžiem, kuri cietuši no noziedzīgiem nodarījumiem vai paši pārkāpuši likumus, kā arī ar atkarībām sirgstošiem tīņiem.

“Dažkārt vecākiem un speciālistiem liekas, ka bērns nav sasniedzams, un tādēļ mums ir jāpielāgojas arī bērnu prasībām. Jāiet viņu vajadzībām līdzi un jāmeklē veidi, kā viņus uzrunāt, kādus pakalpojumus viņiem piedāvāt. Lai pusaudzis var atvērties un komunicēt, jo arī gan kovida laiks, gan attālinātās mācības ir ietekmējušas to, ka pusaudži bieži vien negrib sarunāties,” skaidroja VBTAI vadītājas vietniece Liene Kauliņa-Bandere.

Virtuālā psihoterapija nozīmē cauri spēlēm izprast pusaudžu grūtības, bet pēc tam izdzīvoto pārrunāt un tādējādi arī koriģēt nevēlamās izjūtas un uzvedību.

“Jau pirmajā vizītē viņi izspēlē noteiktas videospēles, kuras savukārt ir izveidotas speciāli tā, lai palīdzētu mums saprast, kā darbojas viņu smadzenes un kā darbojas viņu spēja sevi kontrolēt. Kā darbojas viņu spēja sevi motivēt. Un kas ir tās lietas, ko mēs viņam varam palīdzēt uztrenēt ar šo virtuālās realitātes terapiju. Tas savā ziņā ir līdzīgi kā trenažieru zālē,” atzina bērnu un pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss-Konstantinovs.

Aizvadīts pirmais projekta izmēģinājuma mēnesis. Ja šādā veidā izdosies veiksmīgi koriģēt pusaudžu uzvedību un uzlabot viņu garīgo veselību, tad to sola turpināt. Pagaidām katram pusaudzim valsts apmaksā līdz 11 konsultācijām.

Bērnu un pusaudžu psihoterapeits Sakss-Konstantinovs stāstīja, ka pēc pirmās reizes neviens pusaudzis nav pazudis: “Ja viņiem izdodas atnākt līdz terapijai, tad parasti viņi tur arī paliek. Tā auditorija, ar ko mēs šajā projektā strādājam, ir augsta riska pusaudži. Mēs zinājām, ka tā būs grūtība.”

Virtuālajai terapijai pusaudžus var pieteikt VBTAI. Pašlaik pakalpojums pieejams piecās pašvaldībās – Rīgā, Tukumā, Smiltenē, Liepājā un Daugavpilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti