Līdzcilvēku sašutumu mikroblogošanas vietnē "Twitter" izsaukuši dzejnieces Ilzes Spergas pagājušās nakts ieraksti par piedzīvoto Rēzeknes slimnīcā. Uzņemšanas ārsts neatliekamās palīdzības mediķu slimnīcā nogādāto Ilzes mammu ar insulta pazīmēm pēc datortomogrāfijas rezultātu saņemšanas sūtīja mājās.
"Būtu viņa izrakstīta vienkārši tāpat, bet māsa prasījusi, vai tad tiešām sistēmu nekādu neuzliks, kādas zāles, ja ir insults – trombolīze vai ko, neko nedarīs? Neko netaisīs, kas notiks? Tajā pašā laikā mamma, kas pa dienu ir staigājusi, runājusi skaidri, normāli, lāga nevar paiet, vispār vairs nerunā, lūpu kaktiņi nošļukuši, seja nedzīva. Es tam ārstam, tam Tihonovam arī prasīju, vai tas ir ok, un tad viņš sāka man brukt virsū, ko es iedomājos, vai es esmu gudrāka par ārstiem, ja datortomogrāfijā tas neparādās, tātad nav. Vienā mirklī viņš vilka nost halātu savu un deva man, nu, ja jūs esat ārsts. Savukārt māsa man ieteica sazināties ar Daugavpili," stāstīja pacientes meita Ilze.
Daugavpils slimnīcā Ilzes mamma ievesta ap četriem no rīta. Pēc Ilzes teiktā, neirologa uz vietas nav bijis, bet mediķi bijuši laipni, mamma ievietota novērošanas palātā un laikā starp pulksten 11 un 12 piesaistīta insulta vienība. Tā konstatējusi insultu un prognozē, ka runas traucējumi varētu saglabāties.
Par Rēzeknes slimnīcas ārstu Georgiju Tihonovu Latvijas Televīzija stāstīja jau pirms četriem gadiem. Toreiz viņš, par spīti tuvinieku raizēm, mājās nosūtīja infarkta pacientu, kurš dažu stundu laikā nomira. Par šo gadījumu rit tiesa, Tihonovs apsūdzēts par nolaidīgu ārsta pienākumu pildīšanu, bet darbu Rēzeknes slimnīcā turpina. Un atkal ir aizdomas, ka ārsts izrakstījis smagi slimu pacientu – šoreiz nepieaicinot neirologu, lai arī Rēzeknes slimnīcā darbojas insulta vienība. Slimnīca uzskata, ka šajā gadījumā tika izdarīts viss iespējamais un nepieciešamais.
Jau gadiem, mācot sabiedrībai atpazīt insultu, uzsvērts – izšķirošs ir laiks. Nacionālajā veselības dienestā (NVD) apgalvo: abās – gan Rēzeknes, gan Daugavpils – slimnīcās jābūt visam nepieciešamajam, lai pacients ar insulta pazīmēm palīdzību saņemtu nekavējoties.
"NVD slēdz līgumu ar ārstniecības iestādēm par insulta vienību tikai ar tām iestādēm, kuras var nodrošināt šo pakalpojumu 24 stundas diennaktī. Ārsta apskatei ir jānotiek 10 minūšu laikā, neirologa apskatei 15 minūšu laikā, datortomogrāfijai 25 minūšu laikā, datortomogrāfijas interpretācija jāsaņem 45 minūšu laikā un trombolīze, ja par tādu ir lēmis ārstējošais ārsts, 60 minūšu laikā," norādīja NVD Stacionāro pakalpojumu nodaļas vadītājas vietniece Kristīne Putniņa.
Ja vadlīnijas paredz minētās darbības veikt stundas laikā, Ilzes mamma pie insulta brigādes nonāca pēc vairāk nekā pusdiennakts. Šis gadījums būs jāvērtē Veselības inspekcijai, bet, kā norāda atbildīgajā ministrijā – par ārsta sertifikāta atņemšanu var lemt tikai tiesa, līdz tam par speciālistu izvēli atbild ārstniecības iestāžu vadība.