Kāda LTV raidījuma „4.studija” skatītāja - Maruta no Latgales - raksta, ka viņas dārzā ir augs, kas dod mazas, ieskābenas odziņas. Lai arī viņa 12 ogas ir apēdusi un veselības problēmas nav izjutusi, bailes, ka šīs ogas varētu būt indīgas, ir palikušas.
Nacionālā Botāniskā dārza dārzkopības speciāliste Liena Bleidele saka, ka tas varētu būt kāds nakteņu dzimtas augs.
„Viena liela daļa no šiem augiem ir ārkārtīgi indīga. Vērtējot, vai tā ir ēdama, (..) es ieteiktu apsvērt domu par šī augļa lietošanu pārtikā,” norādīja Bleidele.
Tomēr Latvijā ir daudz vitamīniem bagātu ogu, kas nogatavojas rudenī. To saka arī ogu tirgotājas. Piemēram, Regīna apgalvo, ka irbenāji palīdz sirdij un asinsvadiem. „Kad man sāp galva, es apēdu 15-20 un kā ar roku noņem [sāpes],” norāda Regīna.
Bleidele pat zina, ka selekcionāri mēģina veidot tādas irbeņu ogas, kam noņem sīvumu un uzlabo kvalitāti, padarot to par komerciāli izdevīgu ogu.
Savs labums ir arī no cidonijām – tajās ir daudz C vitamīna, stāsta ogu tirgotāji. Tiesa, cilvēki tās pērk visai kūtri. Jau vairāk pērk pīlādžus, kas esot veselīgi.
Savukārt ogu tirgotājs Ivars uzteic vilkābeles, kas esot populārākās ogas. „Sirdij derīgas - vārītas tējā. Kā zālītes,” saka Ivars.
Ļaudis pat ir saskatījuši interesantu sakarību – ogas palīdz tiem orgāniem, kam līdzīga pati ogas forma.
Ļoti iecienīti esot arī smiltsērkšķi. „Tas ir zelta augs un tiek plaši izmantots eļļas ražošanā. Savulaik Botāniskajā dārzā tika izveidota liela kolekcija,” stāsta Bleidele. Viņa arī norāda – lai salasītu dzērvenes, nav obligāti jādodas uz purvu. Tās var audzēt piemājas dārziņā.