Panorāma

ES nākamā paplašināšanās - Rietumbalkāni

Panorāma

Inkēns un Panteļējevs – iespējamie starpnieki kukuļošanas lietā

Atbildes uz jautājumiem par Covid-19

Vai inficēšanos ar Covid-19 var veicināt kondicionētājs? Atbild speciālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Vai inficēšanos ar Covid-19 var veicināt kondicionētājs? Kas jāņem vērā pēc tam, kad būs mīkstināti pulcēšanās ierobežojumi? Un kāpēc aizsargcimdu lietošana nav lietderīga ikdienā? Tie ir daži no LTV skatītāju uzdotajiem jautājumiem, uz kuriem sniedz atbildes speciālisti un institūcijas, kas atbildīgas par cīņu ar Covid -19.

Vispirms par to, kā notiks distancēšanās nākamnedēļ, kad pēc 12. maija būs atļauts tikties līdz pat 25 cilvēku lielām grupām.

  • Jautājumi: Vai mēs ar maniem draugiem drīkstēsim kopā braukt vienā automašīnā? Vai vairākas ģimenes varam satikties parkā  vai doties ciemos viens pie otra?

Atbilde: jā, to darīt drīkstēs, ja nav pārsniegts 25 cilvēku skaits grupā. Rekomendācija – 2 metru distance. Bet, ja to neievēros, policija neiebildīs. Katram pašam jāizvērtē riski, sacīja Veselības ministrijā (VM).

"Tā pamatlieta, tas, ko tiešām vajadzētu visu laiku un vienmēr uzsvērt, vīruss nekur nav pazudis un pandēmija nav beigusies. Lai gan vīrusa cirkulācija sabiedrībā ir mazinājusies, tā joprojām notiek. Un tāpēc visi pasākumi, tai skaitā arī privātas ģimenes ballītes vai vienkārši radinieku satikšanās ir jāvērtē caur šādu risku," norādīja VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Tas attiecas arī uz kafejnīcām, bāriem, restorāniem, lielveikaliem, kur prognozē lielāku cilvēku pieplūdumu nekā pašreizējo stingro ierobežojumu laikā.

  • Jautājums: Vai veikalā vai kafejnīcā vīruss var izplatīties caur ventilācijas sistēmu vai caur gaisa kondicionētāju?

Atbilde: Risks ir salīdzinoši zems. Bet jāņem vērā arī, kādi filtri ir attiecīgajai iekārtai. Lielāka bīstamība – ja gaiss cirkulē tikai telpas ietvaros. Veikalā cilvēks uzturas salīdzinoši īsāku laiku, tāpēc vīrusa izplatības risks ir zemāks nekā kafejnīcā. Bet par ventilāciju un kondicionieriem plašāks komentārs. 

"Te ir svarīgi lielie pilieni, kuri ilgu laiku neuzturas gaisā, un līdz ar to ir maza iespējamība, ka tie var nokļūt ventilācijas sistēmā. Bet – bija viens pētījums, kur tomēr bija apzināti tie riski – tie cilvēki, kuri sēdēja tuvāk  kondicionēšanas sistēmai, ka it kā viņi inficējās. Bet tur noteikti bija slēgtā tipa, kur gaiss cirkulē vienas telpas ietvaros caur šo sistēmu. Ja kondicionieris ņem gaisu no ārpus telpām, tad tur riski gandrīz vispār nav nekādi," sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Un arī, braucot automašīnā, iesaka izmantot tādu kondicionētāja darbības veidu, kur gaiss cirkulē no ārpuses. Pēc ierobežojumu mīkstināšanas vienā automašīnā drīkstēs braukt kopā ar radiem un draugiem, ar ko nedzīvojam vienā mājsaimniecībā. Līdz ar to pieaugs iespēja, ka kāds no braucējiem ir inficējies, bet gan viņš pats, gan jūs to uzzināsiet tikai vēlāk.

  • Tāpēc aktualizējas jautājums: Ja esmu vedis cilvēku, kurš ir inficējies, kā pareizi rīkoties?

Atbilde: Jums jādodas pašizolācijā uz 14 dienām, jānovēro sava veselība un jāinformē ģimenes ārsts. Automašīna jāvēdina un jādezinficē.

"Mašīnas vēdināšana būtu kādu diennakti. Veic attiecīgi rokturu, mašīnas paneļu, visu virsmu dezinfekciju. Un tad to mašīnu atstāt un nelietot, nu diennakti. Pasažieri, ja viņi ir pietiekoši ilgu laiku braukuši kopā un epidemiologi to izvērtē kā risku, tad pasažieri tiks noteikti kā kontaktpersonas un atradīsies karantīnā," teica SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Dezinficējot auto, protams, būtu jālieto cimdi un apģērbs, ko pēc tam nomainīt.

  • Vai cimdi ir jālieto ikdienā, piemēram, birojā vai kādā citā darbavietā, kur līdz šim cimdus nevajadzēja? Un šāds jautājums: Ja runā par to, ka obligāti būs jānēsā maskas, tad kāpēc arī cimdus ne?

Atbilde: Cimdi dod mānīgu drošības sajūtu un rada papildu risku inficēt sevi. Cimdi neaizstāj roku dezinfekciju. Cimdi ir jāprot pareizi gan uzvilkt, gan novilkt. Galvenā infektologa Uga Dumpja komentārs ir šāds:

"Vīruss var būt uz cimdiem un pārnesties. Es vairāk uzsvaru liktu tieši uz roku dezinfekciju. Tātad – pieejamību darba vietā, kad ir vai nu roku mazgāšana, vai visur būtu pieejami šie dezinfekcijas šķīdumi un visu laiku būtu iespēja dezinficēt rokas. Cimdu lietošanu mēs rekomendējam slimnīcās, piemēram, reanimācijas nodaļā pie augsta riska pacienta. Bet sadzīvē es cimdiem neredzu jēgu, jo viņi apgrūtina roku dezinfekciju vai mazgāšanu. Tā ka ar cimdiem arī var [vīrusu] pārnest," teica Dumpis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti