Panorāma

Apcietina centrāltirgus lietā aizturētos

Panorāma

Jelgavā izspēlē Bermontiādes pēdējo kauju

Kā ziedoja Brīvības piemineklim

Kā pirms 90 gadiem ziedoja Brīvības piemineklim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Brīvības pieminekļa izgaismošanas projektam šobrīd saziedoti vairāk nekā 33 tūkstoši eiro. Projekta autori izvēlējušies iet to pašu ceļu, ko Brīvības pieminekļa cēlēji pirms 90 gadiem. Toreiz jaunā Latvijas valsts vēl īsti nebija atguvusies pēc Neatkarības kara un valsts kasē svilpoja vējš, tāpēc tika pieņemts lēmums naudu pieminekļa celšanai lūgt no cilvēkiem, un atsaucība bija milzīga. Vairāku gadu laikā tika saziedoti trīs miljoni latu.

Ziedojumu vākšana bija risinājums, kā ideja par Brīvības pieminekli varēja virzīties uz priekšu par spīti saspīlētajai situācijai Valsts kasē un Saeimā pagājušā gadsimta 20.gadu beigās. 

"Tā pieminekļa celšanas ideja nav tik viennozīmīgi vērtēta, sociāldemokrāti vispār kritiski izturas pret to, vai mums ir nepieciešams pieminekļa formā iemūžināt šo uzvaru un brīvību, vai to vispār piemineklī var iemiesot. Tad dažādi ir šie ierosinājumi. Varbūt labāk pabalstus Neatkarības kara dalībniekiem maksāt, nevis šo naudu ielikt piemineklī, līdz ar to politiski tas lēmums ir diezgan sarežģīts – mēs no valsts naudas dosim diezgan lielu naudas summu šī objekta celtniecībai," stāsta Nacionālā vēstures muzeja speciālists Toms Ķikuts.

1927. gadā tika izveidota Brīvības pieminekļa komiteja un līdzās tai visos Latvijas reģionos tika izveidotas 13 apriņķa komitejas. Tika izplatītas ziedojumu zīmes, organizētas loterijas, labdarības balles un pasākumi. Liela nozīme bija arī reklāmai preses izdevumos. 

"Izdeva Brīvības pieminekļa gadagrāmatas, lai arī vāktu ziedojumus un iemūžinātu šo procesu, tad arī bija speciāls apbalvojuma žetons par ieguldījumu Brīvības pieminekļa celtniecības veicināšanā, tā kā dažādos veidos, teiksim, bija īpašas marciņas, kas pret šo ziedojumu tika izsniegtas cilvēkam, tā ka tā bija vesela tāda akcija vai kampaņa," skaidro Ķikuts.

Savukārt pirms 26 gadiem, 1993. gadā, tika konstatēts, ka Brīvības pieminekļa dzelzsbetona konstrukcijas ir sliktā tehniskā stāvoklī un tika nolemts to restaurēt. Arī šoreiz tika vākti ziedojumi un kopumā savākti 540 tūkstoši latu. 

Brīvības pieminekļa atjaunošanas fonda vadītājs Raimonds Bulte (24.07.2001): "Šodien Brīvības pieminekļa atjaunošanas fonda vārdā uzsaku pateicību ziedotājiem Latvijā un tautiešiem visos piecos pasaules kontinentos par atsaukšanos fonda aicinājumam ziedot Brīvības pieminekļa atjaunošanai, jūsu atbalsts ir vaiņagojies panākumiem."

Šobrīd aktuālajam Brīvības pieminekļa izgaismošanas projektam saziedoti vairāk nekā 33 tūkstoši eiro. 

"Es esmu satikusi cilvēkus, kas saka – jā, mans tētis ziedoja un tāda piemiņas zīme mums mājās ir. Lūk, Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondam šādas pateicības zīmes tiks izgatavotas, un ziedotājiem būs iespēja tās saņemt un atstāt savām nākamajām paaudzēm," norāda labdarības organizācijas "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.

KONTEKSTS:

Pašlaik gaišs ir laukums ap Brīvības pieminekli, bet valstij un tautai tik svarīgie tēli un pati brīvības statuja grimst tumsā. Tieši tādēļ ar izgaismošanas ideju klajā nāca bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers. Viņš nodibinājis Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu.

Ziedot projektam var, piezvanot pa tālruni 90067006 (maksa par zvanu - 1,42 eiro), pārskaitot naudu fondam vai organizācijas ziedot.lv platformā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti