Latvijas valsts dibināšanai priekšnoteikumus radīja Pirmā pasaules kara norises, tādēļ atzīmējot Ziemassvētku kauju un sagaidot valsts simtgadi, Latvijas Kara muzejā iekārtota jauna ekspozīcija “Latvijas iedzīvotāji Pirmajā pasaules karā”.
Latvijas Kara muzeja ekspozīcija būs Latvijā visplašākais sabiedrībai pieejamais vēstures stāsts par Pirmo pasaules karu, kas veidots no 1230 vēstures liecībām.
Plašā ekspozīcija, kas izvietota 380 kvadrātmetros, sastāv no diviem tematiskiem blokiem. Pirmā daļa veltīta Pirmā pasaules kara notikumiem Eiropā un Latvijā, savukārt otrā – politiskajām un militārajām pārmaiņām 1917. gadā, kas iesaistīja latviešu strēlniekus Pilsoņu karā Krievijā. Nozīmīga ekspozīcijas daļa atvēlēta arī civiliedzīvotāju, latviešu strēlnieku atgriešanās procesam no Krievijas un karagūstekņu nometnēm. Ekspozīcijas hronoloģiskais rāmis aptver laika posmu no 1914.-1922. gadam.
Pirmais pasaules karš jaunajā Latvijas Kara muzeja ekspozīcijā tiek rādīts kā totāls karš, kurā iesaistīti gan karavīri frontē, gan civiliedzīvotāji frontes aizmugurē.
Ekspozīcijas centrālā vieta veltīta latviešu strēlniekiem, viņu kaujas gaitām un sadzīvei, paralēli atspoguļojot arī pretinieku.
Būtisks ekspozīcijas elements ir laikabiedru atmiņu, vēstuļu un dienasgrāmatu fragmenti, kas ļauj pietuvināties laika notikumiem, izjūtām un domām.
Apmeklētājiem būs unikāla iespēja aplūkot pirmo trīs latviešu strēlnieku bataljonu karogu atdarinājumus.
Vēsturiskā satura sasaiste ar šodienas realitāti, mūsdienīgi aktuāls dizains un interaktīvi risinājumi padara ekspozīciju interesantu un ērti uztveramu dažādām auditorijām. Jaunajā ekspozīcijā būs apskatāmi telpiski un multimediāli objekti, kuros tiks izmantotas arī attēlu un vizuālo efektu projekcijas. Kopumā apmeklētājiem būs pieejamas trīs animētas projekcijas, pieci skārienjūtīgi ekrāni un 15 digitālie ekrāni.
Ekspozīcijas risinājumam autori izmantojuši stihisku kara frontes vidi, kurā galvenais objekts ir munīcijas kastes. Ekspozīcijas dizains veidots tā, lai apmeklētājam pastarpināti rastos sajūta, ka viņš atrodas armijas arsenālā, un viss, kas atrodas telpā, var atkal “sākt kalpot” karam.
Īpaši uzsverams ir fakts, ka pirmo reizi Latvijas muzeju vēsturē visā ekspozīcijā tiek izmantots “neredzamais” stikls jeb ARTGLASS. To neredzamu padara no abām pusēm vairākas reizes pārklāta metāla oksīdu kārtiņa, kuras biezums ir salīdzināms ar vienu piecsimto daļu no cilvēka mata biezuma. Šādu stiklu izmanto pasaules prestižākajos muzejos un mākslas galerijās. "Neredzamā”- antireflektīvā stikla pielietošana samazina fizisko barjeru starp muzeja vērotāju un eksponātu, ļaujot saskatīt pat sīkāko objekta detaļu.
Ekspozīcijas autori: LKM Pirmā pasaules kara vēstures nodaļas vadītāja Ilze Krīgere, LKM Pirmā pasaules kara vēstures nodaļas vēsturnieks Klāvs Zariņš, māksliniecisko dizainu veidojis dizaina birojs “H2E”.
Lai ekspozīcija būtu saprotama gan Latvijas iedzīvotājiem, gan ārzemju apmeklētājiem, viss tās saturs tulkots angļu valodā.
Latvijas Kara muzejs atvērts katru dienu, ieeja bez maksas.