“Kārsavas stāsti” – šāds uzraksts Kārsavas vēsturiskajā centrā rotā bijušo linu pieņemšanas punktu. Logos izvietotas ar to un tirgošanos saistītas lielformāta 20.gadsimta fotogrāfijas no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, bet ēkas iekšpusē atrodas 11 krāsaini mūsdienu foto. Izstāde ieskicē šoruden gaidāmā rakstu krājuma “Kārsavas stāsti” izdošanu, kuru veido domnīca “Radošais muzejs” sadarbībā ar profesionālu vēsturnieku komandu.
“Lai tā būtu arheoloģija, lai tā būtu dzelzceļa vēsture, muižu vēsture, 20.gadsimta vēsture, bez holokausta un Otrā pasaules kara nevar iztikt. Arī ar tādiem cilvēcīgiem stāstiem kā ebreju glābēji un kultūru daudzveidība,” stāsta domnīcas “Creative Museum” vadītāja Ineta Zelča-Sīmansone.
Izstādes fotogrāfijās šī gada maijā ekspedīcijā gan iemūžināja fotogrāfs Didzis Grodzs. Fotogrāfijās rādīts Kārsavas kultūras mantojums mūsdienās: ne tikai izceļot veiksmes stāstus, bet arī kritiski aplūkojot zaudētas vērtības.
“Mēs baznīcas savas aprūpējam, bet tajā pašā laikā, ja mēs paskatāmies uz muižu stāvokli, tad, izņemot Salnavas muižu, kur ilgu laiku ir bijusi skola un tā māja nav izpostīta, Mežvidu muiža var teikt, ka pilnībā ir pazudusi no redzesloka,” norāda Zelča-Sīmansone.
“Par ko es biju pārsteigts visā tajā mūsu ekspedīcijā, ka ir vareni parki saglabājušies,” stāsta fotogrāfs.
Linu pieņemšanas punkta ēka saglabājusies kopš 19.gadsimta. Ideja veidot tajā muzeju vai vismaz ko netradicionālu ekspozīcijas veidā projekta komandai radās pirms diviem gadiem.
Vietējie iedzīvotāji un viesi vēstures stāstu iemūžināšanu krājumā un izstādē tieši vēsturiskā ēkā vērtē atzinīgi. “Daudz kas ir padarīts, ļoti patīkami izskatās veco laiku apdare un ēka. Tiešām patīkami, malači,” saka izstādes apmeklētāja Valentīna.
“Es jau sen nebiju bijis Kārsavā, šodien no Jelgavas braucu. Šajā mājā 1942.gadā strādāja mans tēvs, pieņēma linus, man pat dokuments ir,” atklāj Andris, izstādes apmeklētājs no Jelgavas, bijušais kārsavietis.
Rakstu krājums “Kārsavas stāsti” tiek tulkots, un to izdos novembrī, tas būs veltīts Latvijai tās 100. dzimšanas dienai. Savukārt izstāde ir sava veida dāvana Kārsavas pilsētai 90. Jubilejā, un būs skatāma vēl mēnesi, arī diennakts tumšajā laikā, jo fotogrāfijas tiks izgaismotas.