No Francijas arhīva atvestas un pirmo reizi Latvijā apskatāmas ordeņa izgatavošanas matricas.
"Tās ir ļoti interesantas, jo ar tām varēja izgatavot tradicionālo ordeni, kur ir viena puse ir emaljēta, bet varēja izgatavot arī divpusēji emaljētu ordeni, kas ir ļoti reti sastopams. Latvijā, cik mums ir zināms, ir tikai viens eksemplārs," zina teikt LNVM pētnieks Arnis Strazdiņš.
Pirmo reizi vienuviet aplūkojamas pilnīgi visas Lāčplēša Kara ordeņa skices. Vienmēr rāda gala versiju - to, kas pārtapa apbalvojumā. Taču savu vīziju ordenim zīmēja tādi mākslinieki kā Niklāvs Strunke, Ansis Cīrulis, Konrāds Ubāns, kā arī Romāns Suta.
"Mākslinieka Dombrovska piedāvātā ordeņa variācija... Viņš piedāvājis arī nosaukumu Lāčplēša Kara ordenis... Centra medaljonā melnais bruņinieks, kam nocirsta galva. Simbolizē to, ka Brīvības cīņās mēs esam vinnējuši tā saukto melno bruņinieku," stāsta LNVM pētnieks Mārtiņš Vāveris.
Kopā ar muzeja ekspertiem pieaugušie izstādi "11 varoņstāsti" varēs apmeklēt 26. oktobrī, bet bērniem īpašs gids būs 9. novembrī. Savukārt Lāčplēša dienā un 18. novembrī ieeja muzejā būs bez maksas.