Labrīt

Ministre: Pēdējā laika skaļāko slepkavību izmeklēšanas virzās uz priekšu

Labrīt

Čaka muzejā atklās dzejnieka dzimtai veltītu izstādi

Aizvesto ardievas: Leitnanta Pētera Lejas atvadas no draudzenes

Meitenei ar zeltītām bizēm Siguldā. Izsūtītā leitnanta Lejas pēdējā vēstule draudzenei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Latvijas armijas leitnantu Pēteri Leju 1941. gada 14. jūnijā arestēja Litenē un izsūtīja uz ieslodzījuma vietu Krasnojarskas novadā. Pirms izvešanas tolaik 27 gadus jaunais Pēteris uz kādas veidlapas uzrakstīja atvadas draudzenei Dailai Andersonei.

Viņš ar parasto zīmuli sīkiem burtiem aprakstīja abas lapas puses un, dodoties jau uz ieslodzījuma vietu, izmeta to no vagona.

Salocītas lapiņas ārpusē rakstīts – ‘’Nododiet Skolas ielā 2, blondai meitenei ar zeltītām bizēm, Siguldā’’. Jau vēstules ārpusē Pēteris uzrunā tuvo paziņu - ‘’Dzīvo sveika, saki, ka mūsu visu liktenis vienāds, sveicieni Hermīnei, arī viņas brālim. Braucam nezināmā virzienā.’’

Vēstule:

‘’Godīgais atradējs, vai nu tu esi mūsu draugs vai naidnieks, bet cilvēks vien esi un varbūt, ka arī tev dzīvē pienāks tāds pats brīdis, kā mums tagad. Esi tik mīļš un labs un, ja tevī ir kaut kas tāds, ko sauc par uzticību savam pienākumam, līdz kamēr mēs visi būsim līdzīgi tur, kur neviens vēl neesat bijis. Nododat pēdējo sveicienu meitenei, kura bija man mīļa, kaut liktens mūs tagad šķir. Sakiet, ka viņas bildīte stāv vēl man klāt, ja tikai kāds neiekāros pat šo niecīgo papīra strēmelīti. Mīļo daiļo meitene, mans gars un domas mūžam paliks pie Tevis, kamēr beigs pukstēt mana latvieša sirds. Godīgais atradēj, nodod šo vēstuli Skolas ielā 2, Siguldā, meitenei ar zeltītām bizēm. Varbūt liktenis ļaus kādreiz mums redzēties – ja ne dzīviem, tad mirušiem.’’

Zīmītes malā rakstītais:

‘’Vilciens, kas atgāja uz Rīgu. 15. jūnijs 1941. gads plkst. 20

Gipsy’’

1941. gada 14. jūnijā deportētā Pētera Lejas no vagona izmestā zīmīte draudzenei Dailai
1941. gada 14. jūnijā deportētā Pētera Lejas no vagona izmestā zīmīte draudzenei Dailai

1941. gada 14. jūnijā deportētā Pētera Lejas no vagona izmestā zīmīte draudzenei Dailai
1941. gada 14. jūnijā deportētā Pētera Lejas no vagona izmestā zīmīte draudzenei Dailai

No vagona izmestās zīmītes

Lai salauztu jebkādu pretošanos padomju okupācijai, 1941. gada 14. jūnijā no Latvijas nelikumīgi izsūtīja vairāk nekā 15 tūkstošus cilvēku. Naktī no 13. uz 14. jūniju vīriešus, sievietes un bērnus dzina vilcienu vagonos, lai izvestu uz ieslodzījuma vai nometinājuma vietām.

Tuvojoties Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai,  Latvijas Radio stāsta par septiņiem aizvestajiem, kuri no vagoniem izmeta atvadu zīmītes. Nelielus, saburzītus un steigā aprakstītus papīra gabalus deportētie, visticamāk, no vilciena meta ārā kādu gabalu no izsūtīšanas stacijas, bet vēl pilsētas teritorijā vai apdzīvotā vietā. Dažas tolaik palikušo atrastās zīmītes tagad glabājas Latvijas Okupācijas muzejā.

Ja zināt ko vairāk par zīmīšu autoriem, to saņēmējiem vai Jūsu rīcībā ir atšķirīgi fakti, lūdzu, sazinieties ar Latvijas Radio Ziņu dienestu [email protected]

Pēteris Leja dzimis 1914. gadā Madonas apriņķa Kalsnavas pagastā Debešu mājās. Tieši pirms aresta viņa dzīves vieta bija Sigulda, Pionieru iela. Izsūtīšanas dokumentos par Leju rakstīts – ''vidējā izglītība, neprecējies, bezpartejisks, nav tiesāts. Bijušais Latvijas armijas oficieris. Nāk no kulaku zemnieku dzimtas.'' Par kulakiem tolaik dēvēja gandrīz visus zemniekus, kam piederēja mājas un patstāvīga saimniecība.

Pētera Lejas apcietināšanas iemesls tāpat kā lielākajai daļai deportēto – naidīgi noskaņots pret padomju iekārtu, kā arī nodarbojies ar pretpadomju aģitāciju un kontrrevolucionāru propagandu. Šoreiz Tautas komisariāta sevišķās izmeklēšanas daļas lēmumā par apcietināšanu pie apsūdzības pierakstīts plašāk, proti, ka līdz ar to, ka bijis Latvijas armijā un kulaks, tātad naidīgi attiecies pret Sarkanās armijas daļu ienākšanu un padomju varas nostiprināšanu Latvijā.

Pēteri Leju nelikumīgi notiesāja ar brīvības atņemšanu uz 10 gadiem, un arī viņu, līdzīgi kā citus pēdējo atvadu zīmīšu autorus, izsūtīja uz Noriļskas nometni Krasnojarskas novadā.

Latvijas PSR prokuratūra Pēteri Leju reabilitēja 80. gadu nogalē. Tiesa gan, izsūtīšanas dokumenti liecina, ka vēl 2000. gadu sākumā Latvijas Reabilitācijas un specdienestu prokuratūra vērsās pie Krievijas Federācijas institūcijām, lai precizētu represētā atrašanās vietu pēc aresta vai noskaidrotu, kurp viņš pārvietots. Tomēr zināms, ka Leja nomiris jau 1942. gadā ieslodzījumā Noriļskas nometnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti