Augstākās Padomes deputāti čekas aģentu sarakstā
Sešpadsmit to Latvijas PSR Augstākās Padomes deputātu, kuri 1990. gada 4. maijā nobalsoja par Neatkarības deklarāciju, vārdi pēc Valsts drošības komitejas aģentu kartotēkas publiskošanas 2018. gada decembrī tika atrasti čekas aģentu sarakstā.
Vai VDK ietekmēja Latvijas ceļu uz neatkarību, vai un kā iespējamā saikne ar VDK ietekmēja šo cilvēku lēmumus Latvijai izšķirīgos brīžos, - to iespējams uzzināt no AP deputātu stāstiem.
Iepriekšējie stāsti:
- Uzzinot par VDK aģenta kartīti, biju šokā un gribēju tiesāties. Intervija ar bijušo AP deputātu Gavaru
- Ar VDK sadarbojos brīvprātīgi, konvoja pavadībā. Intervija ar bijušo AP deputātu Alekseju Grigorjevu
- Kā viena pēcpusdiena var ietekmēt visu dzīvi. Juris Celmiņš stāsta par saistību ar VDK
- Mani noskaņoja tautas griba. Intervija ar Anatoliju Gorbunovu
- Apzināti nevienu apmelojis neesmu. Intervija ar Juri Cibuļu par sadarbību ar VDK
- Tur bija norunāts, kā sadalīt Baltiju. Intervija ar Alfrēdu Rubiku
- «Tava kartiņa būs uz visiem stūriem». Intervija ar Arvīdu Ulmi
-
Ne jā, ne nē. Ne melns, ne balts. Einars Repše par čeku, LNNK tapšanu un augusta puču
-
Bez aģentiem nav iespējams iztikt. Intervija ar Genādiju Loskutovu
-
Viss slepenais agri vai vēlu kļūs atklāts. Intervija ar krievu vēsturnieku Ņikitu Petrovu. 1. daļa.
Filma aptver salīdzinoši īsu, bet ārkārtīgi intensīvu laika periodu. Tās pamatā – intervijas ar Atmodas līderiem, Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas (CK) funkcionāriem, vēstures pētniekiem, VDK aģentu kartotēkā atrodamajiem Augstākās Padomes deputātiem, kuri savulaik bijuši aģenti, bet 1990. gada 4. maijā balsojuši par Latvijas neatkarību. Sandra Kalniete filmā atzīst – būtu pieticis arestēt pirmos desmit aktīvistus, lai viss apklustu.
Tas liek uzdot jautājumus par to, vai Atmodas laikā čeka vēl bija bīstama, jo kā VDK, tā CK darbinieki bija apjukuši un sašķēlušies. VDK savulaik daudzus piespieda sadarboties šantažējot, un, piekrizdami sadarboties, daudzi paglābās no apkaunojuma.
Kažoka pārmešana vai važu nokratīšana – ko nozīmē būt čekas aģentam un tomēr balsot par Latvijas neatkarību? «Tagad [ar kartotēkas publiskošanu] ir atliktais kauns. Patiesība agri vai vēlu nāk gaismā,» filmā pauž vēsturnieks, VDK darbības pētnieks Ņikita Petrovs. Filmu veidojusi scenārija autore Gunta Gaidamaviča un režisore Agita Cāne-Ķīle.
Filma ir daļa no LTV, žurnāla “Ir” un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv kopprojekta “Čekas ietekme uz nacionālās Atmodas procesiem”. Topošajā filmā autori pēta un skaidro, vai un kā Atmodas procesus ietekmēja Valsts drošības komiteja (VDK) un Komunistiskā partija.
Filma LTV ēterā tika demonstrēta divās daļās - 30. janvārī un 31. janvārī. Pēc televīzijas pirmizrādes filma bez ierobežojumiem pieejama "Replay.lv" arhīvā.
Ar filmas palīdzību iecerēts sniegt plašāku redzējumu par tā laika norisēm un palīdzēt labāk apjaust un izprast, kā tapušas mūsu valsts nesenās vēstures lappuses. Dokumentālā filma «Atmodas labirintā» ir projekta noslēdzošais darbs. Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par filmas saturu atbild Latvijas Televīzijas Kultūras redakcija.